Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС планира да въведе ембарго върху руския втечнен газ

3 коментара
ЕС планира да въведе ембарго върху руския втечнен газ

Европейският съюз започна да подготвя 14-ия пакет от санкции срещу Русия, като важните му разпоредби трябва да включват мерки срещу енергийните ресурси. Шведският външен министър Тобиас Билстрьом обяви две разпоредби преди среща с колегите си - забрана за внос на руски втечнен газ (LNG) и мерки срещу сенчестия флот, който изнася руски петрол в нарушение на тавана на цените.

Покупките на руски LNG от страните от ЕС нараснаха до рекордно ниво миналата година - въпреки че те само частично компенсираха срива в доставките по тръбопроводи. Но от миналото лято петролът се изнася на цена, по-висока от лимита, определен от западните страни от 60 долара за барел (едва през декември цената на Urals се върна до тавана).

Затова Билстрьом, цитиран от Ройтерс, нарече приемането на 14-ия пакет от санкции "едно от най-важните неща". "Ще се погрижим да включим забрана за внос на втечнен природен газ, както и мерки за ограничаване на руския сенчест флот", заяви той.

Миналата година ЕС е закупил от Русия, по данни на Kpler, 15,5 милиона тона LNG (22 милиарда кубически метра) - почти 40% повече, отколкото през предвоенната 2021 г. Тази година, според данни на S&P Global към 9 април 2024 г. , доставките възлизат на 4,89 милиона тона: това е повече от 16% от общия внос на LNG, докато през първите четири месеца на 2023 г. делът на руския газ е бил 12,74%.

Основните купувачи са страни с големи мощности за получаване и регазификация на LNG - Испания, Франция и Белгия: делът на руския газ в общия им внос на LNG тази година възлиза съответно на 32%, 49% и 27%.

Европейският комисар по енергетиката Кадри Симсон многократно е заявявал, че доставките на руски LNG трябва да бъдат спрени. Но въпросът за налагането на санкции срещу него в ЕС се решава демократично, каза тя през март: "Необходимо е единодушие. Всички трябва да подкрепят тези предложения. Затова все още не сме въвели санкции срещу руския газ. Те трябва да изпратят ясно послание до тези, които го заслужават и да навредят на икономиката им повече от колкото на нашата."

Поради това е необходимо покупките на руски LNG да се намалят постепенно, заяви енергийният регулатор на ЕС ACER в доклад от петък, тъй като след 2024 г. доставките по тръбопроводи ще намалеят. Украйна няма да поднови договора за транзит на петрол с "Газпром", в резултат на което за транспортиране на газ от Русия за Европа ще остане само едно разклонение от някогашните пет - през Турция.

В същото време ACER отбелязва, че тази година вероятно ще бъде пикова за търсенето на газ поради ускорения преход на ЕС към възобновяеми източници. Ако целите за въвеждането им в експлоатация бъдат напълно постигнати, "до 2030 г. ще бъде възможно да се намали търсенето с малко над 200 милиарда кубически метра спрямо 2019 г." За сравнение: през 2021 г. Русия е изнесла над 150 милиарда кубически метра за ЕС.

Редица членове на съюза, включително Швеция, Финландия и балтийските държави, настояват за незабавно ембарго върху вноса на руски LNG, казаха дипломати от ЕС пред Financial Times.

Обаче "ако Европа все още внася втечнен природен газ от Русия, това е, защото има нужда от него“, каза френски търговец на газ пред S&P Global Commodity Insights: "Понеже другият ни основен доставчик, Норвегия, работи на пълен капацитет, ще бъде трудно да се спрат доставките на руски LNG. [Енергийната] криза все още не е напълно преодоляна." Испания не може да спре покупките по двустранни договори без намеса на правителството, "а правителството каза, че няма да се намесва в договорните отношения между две частни компании", добавя Дейвид Луис, LNG анализатор в S&P Global.

В същото време Европа приключи последния отоплителен сезон с рекордни запаси от газ, като те вече възлизат на 62,1%, според Gas Infrastructure Europe. При миналогодишния темп на нагнетяване на газ в хранилищата те ще бъдат запълнени до необходимите 90% до началото на август, а не до 1 ноември, както е необходимо. Допълнителни резерви могат да бъдат генерирани в Украйна, която предлага на компании от ЕС една трета от огромните си подземни хранилища в западната част на страната.

Ако вносът на руски LNG бъде напълно спрян, ЕС ще може да си осигури доставки от САЩ и Катар, както и от редица други страни, казаха участници на европейския газов пазар пред S&P Global Commodity Insights. Така във Франция САЩ и Катар ще останат основните доставчици, можем да очакваме и увеличени покупки от Туркменистан и някои доставчици на LNG в Африка, които увеличават обемите си. Основните вносители на Испания ще бъдат САЩ и Африка, добавя Луис.

За да улесни страните да се откажат от руския газ, Европейският парламент прие закон на 11 април, който им позволява индивидуално да блокират вноса, като забранява на руските компании да резервират капацитет в тяхната инфраструктура за своя LNG.

Тази година делът на САЩ в доставките на втечнен газ за Европа е 51%, Русия – 16%, Алжир – 10%, Катар – 8%, Нигерия – 4%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Deus Vult
    #3

    Отдавна трябваше.

  2. полк. Дрангов
    #2

    Кво чакат още?

  3. Sgt. Pepper
    #1

    Европейският nъneш Кадри Симсон поне поставя условието "да навредят на икономиката им (т.е. на руснаците) повече от колкото на нашата". Нашият академичен nъneш Денкофф е по-всеотдаен евроатлантик: "важно е да навредим на руската икономика, нашата няма значение".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.