Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС подкрепи всички цели на България, но срещу още реформи

0 коментара

Европейският съюз подкрепи всички цели на България за сроковете по нашето присъединяване към общността, но с условието реформите в страната да продължат. Това стана ясно от решенията на Европейския съвет, разпространени в петък на срещата на върха в Брюксел. 25-те страни (15 настоящи и 10, които ще станат членки след пет месеца) предупредиха България и Румъния, че подготовката на двете държави ще продължи да се следи стриктно.

В решенията се казва, че цел на Европейският съюз е приемането на България и Румъния в общността през януари 2007 г., ако са готови.

Така София постигна искането си от последните месеци, освен годината на присъединяване 2007-ма изрично да бъде записано, че това ще стане от самото ѝ начало.

Удовлетворено е и желанието на София ЕС да се ангажира с 2004 г. като дата за приключване на присъединителните преговори, което не бе сторено в стратегическия доклад за разширяването на Европейската комисия, представен преди месец. Двете страни трябва енергично да продължи подготовката си, така че да приключат преговорите си през 2004 г., всяка на основата на собствените си постижения, така че договорът за приемането им да бъде подписан възможно най-рано през 2005 г., се казва в разпространения в Брюксел документ.

В унисон с целта на София, Европейският съвет призовава Европейската комисия да предложи финансова рамка за България и Румъния в началото на 2004 г., която да доведе до приключване на преговорите до края на същата година.

Освен с уговорката "ако са готови", записана за България и Румъния срещу датата за членство, Европейският съвет изрично подчертава, че за да приключат преговорите си догодина, жизненоважно и за двете страни е да продължат реформите в областта на администрацията и съдебната система.

В заключенията на Европейския съвет се предупреждава, че ЕС ще следи отблизо подготовката на България и Румъния за членство в общността. Изрично се подчертава, че за да успеят да се присъединят в признатите и от ЕС срокове, двете страни трябва да продължат "по пътя на икономическите и структурните реформи", предаде ДПА.

Ангажиментът ни за закриването на 3 и 4 блок в АЕЦ бил решаващ за ЕС

Българската делегация в Брюксел, начело с премиера Сакскобургготски, еднозначно определи като успех решението на лидерите на 25-те държави.

Пред медиите премиерът Симеон Сакскобургготски акцентира, че постигнатият успех би бил немислим без затварянето на преговорната глава "Енергетика" и без спазването от ангажиментите, които България е поела по отношение на АЕЦ "Козлодуй". Става дума за поетия от правителството ангажимент страната да затвори 3-ти и 4-ти блок в централата до края на 2006 г., срещу който остро възразява БСП, както и президента Георги Първанов.

Симеон подчерта, че никой от ЕС не е забранил на България да има ядрени централи. По думите му, тази част от нашата енергетика имала добро бъдеще пред себе си. През 2002 г. НДСВ обяви, че размразява проекта за строеж на АЕЦ "Белене" и вече има заявен чуждестранен интерес към изграждането на новия ядрен обект.

Ако призивите за ново отваряне на глава "Енергетика" бяха приети сериозни от европейските страни, текстът от заключенията на Европейския съвет можеше да пострада сериозно, заяви от своя страна министърът на външните работи Соломон Паси, цитиран от БНР. Тези призиви се появиха веднага след завършването на партньорската ЕС-проверка в Козлодуй, когато стана ясно, че западните експерти оценяват подобренията в нивото на безопасност на ядрените блокове в централата.

По повод препоръките на Европейския съвет България и Румъния да продължат реформите в съдебната област и в администрацията, министърът по европейските въпроси Меглена Кунева акцентира върху особената отговорност на министерството на правосъдието в това отношение. Двата сектора представляват лицето на държавността и ако не се справим с проблемите в тях, то няма да има държавност, заяви Кунева.

Опитват се да се създават малко конфронтационни теми с нашата съседка Румъния, коментира премиерът Сакскобургготски по повод спекулациите за едновременното или отделното присъединяване. И в днешния документ на ЕС двете страни се споменават в пакет, като това е придружено с изявлението, че всяка страна ще се оценява по собствените ѝ заслуги. Северната ни съседка е затворила 7 преговорни глави по-малко от България и в Брюксел има сериозни съмнения, че ще успее да приключи преговорите до края на 2004 година.

Мисля, че всяка една от страните си води успешно политиката. Заедно сме тръгнали, работим заедно и оттам нататък нещата вече ще зависят пряко от нас, каза Симеон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.