Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС потвърди неодобрението си за даване на имунитет от МНС

0 коментара

Държавите от Европейския съюз нямат право съгласно международното право да предоставят на граждани на САЩ имунитет от преследване пред Международния наказателен съд /МНС/, предаде Асошиейтед прес, като се позова на документ, съставен от юридическата служба на ЕС.

Според документа страните, които се съгласят да предпазват американски граждани от юрисдикцията на съда, фактически се превръщат в убежище на лица, заподозрени в геноцид, военни престъпления или други престъпления срещу човечеството. Това е против духа и целите на МНС, който бе създаден, за да изправи на съд заподозрени лица, когато националните правителства отказват да ги предадат.

В средата на август правителството на Буш, опасявайки се, че американски военни могат да станат изкупителни жертви на политически мотивирани процеси, поиска от 15-те страни в ЕС да подпишат двустранни споразумения за имунитет. Според САЩ това е допустимо съгласно член 98 от статута на МНС.

Според юридическата служба на ЕС обаче чл.98 засяга изпращането на войски и омиротворители в чужда страна и освобождаването им от юрисдикцията на въпросната страна. В заключението на документа се посочва, че всяка страна, която действа срещу целите на МНС, нарушава общото си задължение да съдейства за работата на трибунала.

Австралия по принцип се съгласи да подпише споразумение с Вашингтон за имунитет на американски граждани от преследване от Международния наказателен съд, съобщи вчера външният министър Александър Даунър.

Външният министър посочи, че макар самият той да е привърженик на МНС, за Австралия е по-важно САЩ да не се изтеглят от международни мироопазващи мисии, ако сметнат, че военните им са застрашени с преследване от МНС. "Бих предпочел САЩ да ратифицират статута на МНС и да подкрепят дейността му, но знам, че няма да го направят и затова не бих искал да се изтеглят от мисии за опазване на мира", каза Даунър.

Ако американско-австралийското споразумението за имунитет на американски граждани се подпише в близките дни, общият брой на страните, които са приели подобни договори ще стане 5, тъй като Вашингтон вече подписа с Таджикистан, Източен Тимор, Румъния и Израел.

След оповестяването на румънско-американския договор от 1 август, Европейската комисия остро порица това едностранно действие на Букурещ и прозова другите кандидати за ЕС да изчакат общата позиция на 15-те, която ще се изработи в края на тази седмица на среща на външните министри в датския замък Елсинор.

Както стана ясно в началота на август България също е получила предложение да подпише договор за имуните на американци от преследване от МНС. Български официални представители направиха противоречиви изявления за това дали България ще се присъедини към общоевропейската позиция.

Наблюдателите отбелязват, че страните от Източна Европа са особено деликатно положение, тъй като от една страна очакват покана за НАТО в Прага, за което имат нуждата от категоричната подкрепа на Вашингтон, а от друга водят преговори за членство в ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.