Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС притеснен от корупцията по високите етажи на властта у нас

76 коментара
ЕС притеснен от корупцията по високите етажи на властта у нас

Еврокомисарят по разширяването Оли Рен разкритикува България за корупцията по високите етажи на властта и изтъкна забавянето на страната в практическото приложение на реформите, необходими за членството в Европейския съюз.

Той посети София в петък, десетина дни преди публикуването на мониторинговия доклад на Еврокомисията, в който няма да се съдържа заключение, че страната е готова за членство в предвидения срок 1 януари 2007 г.

Оли Рен призова да не се губи и минута във времето до пролетта на 2006 г., когато ЕК ще прави нова решаваща преценка на изпълнение на ангажиментите от страна на България.

Реформата в съдебната система е важна заради борбата с организираната престъпност и корупцията, които остават ахилесовата пета на България, повтори Рен след среща с външния министър Ивайло Калфин и с министъра по европейските въпроси Меглена Кунева.

Тези проблеми еврокомисарят е изтъкнал и пред премиера Сергей Станишев. В отговор на репортерски въпрос дали закъснението в останалите области е преодоляно, той заяви: “По-обстойно ще се запознаете след излизането на доклада, все още не искам да натискам спусъка.”

Няма присъда за корупция във високите етажи на властта

Фактът, че досега в България не е издадена нито една присъда за корупция във висшите етажи на властта е причина за притесненията на ЕС за ефективността на борбата с корупцията в България, заяви Оли Рен на годишната конференция на правителствената комисия за борба с корупцията. Той отчете, че страната е предприела някои положителни стъпки, като намаляване на дребната корупция. Мерките обаче трябва да се прилагат последователно, а гражданското общество активно да участва в процеса на борба с корупцията, добави Рен.

Той изтъкна като положителен факт гласуването на новия НПК, въвеждането на електронно правителство, модернизацията и обучението на държавната администрация.

Едновременно с това разкритикува бавната и неефективна съдебна система, чиито решения са непредсказуеми и заедно с корупцията е пречка пред българските и чуждите инвеститори.

Министърът на правосъдието Георги Петканов, който допреди два месеца оглавяваше вътрешното министерство, се съгласи с констатациите, но посочи, че все пак миналата година е имало 352 влезли в сила присъди за корупция. Завеждащият отдел “Корупционни престъпления” във Върховната касационна прокуратура Георги Кювлиев пък коментира с думите: “Нямам какво да кажа.”

България загуби позиции

След приключване на преговорите миналата година България загуби някои позиции, особено в прилагането на реформите и практическото изпълнение на ангажиментите, поети в преговорния процес с ЕС, каза Рен след срещата с министрите Калфин и Кунева.

По думите му докладът ще съдържа справедлива оценка за значителния напредък, който България е реализирала през последните години, но в същото време се отбелязват и недостатъците, които трябва да бъдат решавани.

През юни т.г. ЕК изпрати предупредително писмо, че България изостава в пет области.

Станишев: Да не паднем жертва на вътрешните проблеми в ЕС

“Изразих уверението си пред г-н Оли Рен, че България ще свърши своята работа и на тази основа ще очакваме да бъдем третирани справедливо и да не паднем жертва на вътрешните проблеми в ЕС и на някои страните членки”, заяви от своя страна Станишев.

Един от водещите приоритети на неговото правителство беше да постигне положителна оценка в предстоящия мониторингов доклад, като крайната цел е да не се допусне отлагане на членството.

По време на срещата Станишев и Рен се обединили около идеята, че “ЕК и България са в една лодка и гребат в една посока”.

В същото време премиерът е бил уверен от еврокомисаря, че всички задачи, които стоят пред страната, са съвсем “реалистични” и могат да бъдат изпълнени до януари 2007 г.

Оли Рен изрази задоволството си от голямото парламентарно мнозинство, което според него спомага за по-голямата бързина при приемането на необходимите закони за членството ни в ЕС.

Прилагането на съдебната реформа сега трябва да бъде приоритет на приоритетите, каза еврокомисарят, който вече бе информиран, че парламентът току що е приел окончателно новия Наказателно-процесуален кодекс (НПК).

Друга сфера, в която има сериозни недостатъци, е земеделието и безопасността на храните, отбеляза той.

България и Румъния не се сравняват от ЕК и за всяка от двете са направени отделни доклади. Заедно с докладите ще се издадат и отделни пътни карти на двете страни, за да работят по отстраняването на проблемните области, каза Оли Рен. Следващите партньорски оценки ще бъдат издадени последователно през февруари, март и април, а окончателният доклад с крайната препоръка на ЕК ще бъде готов в средата на май 2006 година.

В икономическо отношение България е изпълнила всички изисквания, посочи Рен. Той увери, че няма натиск от някои страни-членки за по-строг доклад, но Комисията има принцип да си сътрудничи със страните за получаването на по-обективна оценка.

“Ние в ЕК напълно осъзнаваме, че нямаме контрол върху мъдростта. Много от държавите-членки имат голям опит и работейки заедно с тях, можем да получим много по-обективен краен резултат на нашата работа”, заяви Рен.

По-малко от 60 работни дни до следващия доклад

Външният министър Калфин заяви, че България ще приеме като една обективна и сериозна оценка предстоящия мониторингов доклад. Той добави, че е важно да се направи разграничение между процесите на мониторинг и ратификационните процедури в отделните държави и тези две неща не бива се смесват. Според министъра трябва да се определи какво трябва да бъде свършено у нас във времето след 25 октомври, за да бъде улеснена работата и на българските институции, и на Европейската комисия.

Остават по-малко от 60 работни до следващия доклад, това означава, че за да можем да изпълним всичко, денонощието у нас трябва да има 24 часа, коментира от своя страна министър Меглена Кунева.

След среща с председателя на Народното събрание и лидерите на парламентарни групи еврокомисарят каза, че енергичността и бързината, с която работи българският парламент, дава надежди, че България ще изпълни критериите и ще навакса изгубеното време около изборите. Отчетохме един положителен резултат - приемането на закон, който е много важен за съдебната система, каза Оли Рен по повод гласувания 20 минути преди пристигането му НПК. Според него не е късно този факт да намери място в доклада на Еврокомисията.

Той похвали депутатите, че са работили през лятната ваканция за приемат важни за ЕС закони и Оли Рен отбеляза и силната подкрепа и натиск върху администрацията от страна на правителството приетото законодателство да се прилага.

Според лидера на Атака Волен Сидеров Оли Рен е демонстрирал формално, бюрократично и повърхностно отношение по време на срещата. Сидеров е поставил въпроса за съдбата на АЕЦ “Козлодуй”, в отговор Рен е казал, че този въпрос вече е решен и не подлежи на преразглеждане.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

76 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. текс
    #78

    всички са корумпирани включително вие

  2. Рейгън
    #77

    Корупцията не е във висшите етажи на влестта.Тя просто се създава там.И по стълбичката на субординацията слиза надолу.Гавра е,че на снимката Рен се ръкува с представител на партията докарала България до това състояние -мизерия,престъпност,корупция.

  3. Axim
    #76

    Комунистите заложиха бомба със закъснител след 1989г. ,те корумпираха цялата държава ,имат си хора на всякъде и във всички партии,дори този Костов е тяхен последовател. Така объркаха политиката че не знаеш в коя партия кой,кой е ,внедриха навсякаде свои хора . За това България скоро няма да се оправи,докато не фалира и последния комунист-бизнесмен.Защото в България всички новоизлюпени бизнесмени са бивши червени ченгета,партийци и прочие,тези крадени пари са неустойчиви за това те се трепят(коммафиотите)...

  4. ХсМК/САЩ/
    #75

    ща ви клата ей ,червени гъзове!!!/хуй с мЪда космати/СЪЕДИНЕНИ ЩАТИ/

  5. бА
    #74

    НЕ СА ИДИОТИ А ЛАКОМИ И НЕНАСИТНИ.ИДИОТИ СА ТЕЗИ КОИТО ГЛАСУВАТ ЗА ТЯХ И ИМ ДАВАТ ВЛАСТТА.А ТАЗИ ВЛАСТ ГИ ПРАВИ ОЩЕ ПО НАГЛИ И АРОГАНТНИ. И КАК ТОЗИ ЕЛЕКТОРАТ НЕ РАЗБРА НИЩО ОТ УПРАВЛЕНИЕТО НА БЕРОВ, ЖАН И СИМЕОН... И НЕ САМО ЕЛЕКТОРАТА А И НЯКОИ ОТ ФОРУМА СА НА ТОВА НИВО.

  6. знаещ
    #73

    За За Козлодуй? Оли Рен каза ,че не може да се преговаря ,защото изхожда от позициата на правителството.Овчаров веднага захвърли обещанията си за преразглеждане на ЕС договора за Козлодуй и започна да говори за други алтерантиве-Белене и още един реактор в КозлодуйГлупакът Сидеров да не си задава "острите въпроси" на Оли Рен ,а да ги задва на Станишев и сие!

  7. Друг поет
    #72

    Който слуша пак АТАКА, САМ ОТЗАД СИ ГО НАТРАКА

  8. vojda
    #71

    tolkova dosadna politika ne sum vijdal nikade posveta.6to za mazohist tr da si za a obi4a6 tazi durjava.6ibanqci tr vsi4kite da vi go natatruzqt

  9. BULGARIN
    #70

    S tezi trimata kauni i kradlivi prestapni mutri nikoga, AMA NIKOGA njama da vlezem v EU.

  10. vlado
    #69

    moga da vi kaja 4e s tezi politici nqma opraviq tuka i s bulgariq .moga da vi pojelaq priqto bluskane na tupite si glavi.az iz4ezvam

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.