Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС притеснен от очертаващия се негативен вот на Франция срещу конституцията

4 коментара

Европейските институции реагираха с притеснителни коментари на последните проучвания във Франция, показващи превес на противниците на европейската конституция месец преди насрочения референдум в една от най-големите членки на съюза.

Евентуалното отхвърляне на европейската конституция от големи страни в съюза като Франция ще предизвика объркване в ЕС, а според някои анализатори дори криза. Документът, чиято подготовка отне години, ще трябва да бъде пренаписан или изоставен, отбелязват агенциите.

С единна конституция ЕС ще стане по-демократичен, по-ефективен, по-отговорен пред своите граждани. Ако Франция гласува против, ЕС ще живее по старите правила, а това няма да бъде добре както за съюза, така и за самата Франция, коментира председателят на Европейския парламент Жозеп Борел. Той допълни, че европейската конституция разширява възможностите на Франция да влияе върху бъдещето на Европа и ще бъде трудно за разбиране защо французите я отхвърлят.

Последните проучвания на общественото мнение във Франция, публикувани в понеделник показват, че френските избиратели планират да гласуват срещу приемането на европейската конституция, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА. Данните показват, че 51.55% от французите ще гласуват против евроконституцията, а 45 на сто ще я подкрепят. Проучването показва още, че едва 16 процента от анкетираните са склонни да променят решението си, а 65 на сто твърдо са решили как ще гласуват.

Също в понеделник върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика и сигурността Хавиер Солана заяви пред студенти в Института по политически науки в Париж, че отхвърлянето на европейската конституция ще отслаби гласа на Европа в света и ще зарадва американските неоконсерватори.

С отхвърлянето на конституцията вие поемате риска да отхвърлите надеждите за по-добра Европа и за по-голям баланс в света, каза Солана. Той определи като мистерия това как един и същи текст може да бъде отхвърлен в някои страни като твърде неолиберален, а в други като твърде федерален, социален и политически. Глобализацията и другите икономически тревоги няма да изчезнат без конституцията, посочи представителят на ЕС.

Той се изказа изключително скептично в отговор на въпроса дали европейската конституция може отново да бъде подложена на преговори.

Подобна е ситуацията и в Холандия, която ще гласува за или против европейската конституция 3 дни след вота във Франция, на 1 юни т.г.

Въпреки че според проучванията на общественото мнение повечето холандци са против евроконституцията, премиерът Ян Петер Балкененде изрази увереност, че страната му ще гласува “за”. Мисля, че ако имаме честни дебати, говорим за предимствата и направим добра обмяна на мнения, ще имаме положителен вот, заяви в понеделник вечерта Балкененде пред журналисти. Холандският премиер определи като дълг на правителството, политическите партии и неправителствените организации да разкрият предимствата на конституцията на ЕС.

За разлика от Франция, в Холандия процентът на тези, които все още не са решили как да гласуват, е двойно по-голям – 32 на сто. Според последните проучвания, 38 процента биха гласували против евроконституцията, а 30 на сто биха я подкрепили.

Също в понеделник британският премиер Тони Блеър заяви, че във Великобритания няма да има референдум за европейската конституция, ако Франция я отхвърли на 29 май.

Полският премиер Марек Белка пък изрази притеснението на Варшава, че евентуално отхвърляне на европейската конституция означава край на надеждите на Украйна за членство в ЕС и ще промени преговорите с Турция.

Полша подкрепя новото прозападно украинско правителство в европейските му амбиции, а президентът Александър Квашневски каза по-рано този месец, че Брюксел трябва да започне преговори по присъединяване с Украйна следващата година. Ако европейската конституция бъде отхвърлена, ще трябва да забравим за членство на Украйна в ЕС, каза Марек Белка. По думите му отхвърлянето също ще промени напълно начина, по който ЕС ще преговаря с Турция.

Марек Белка смята също, че провалът на европейската конституция ще направи по-трудни преговорите за бюджета на ЕС за периода 2007-2013 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Казвам ви аз
    #5

    Въпреки, че не го казват официално, французите разсъждават така - "затова ли създавахме Европейската Общност" - да влиза и страна като Турция, с нейния контрол на военните върху обществения живот, странни понятия за правата на индивида и малцинствата и още по-странно отношение към Европа - приемайте ни или ще станем ислямисти...". Прави ли са, не са ли, на бай ти Ганя не му е дадено да разбере.

  2. Валери
    #3

    ...франсенцата са предимно левичари, милите дребни мъжленца ...а във франция този проект за конституция е припознат като десен такъв.

  3. ss23
    #2

    Конституцията на Франция не изисква референдум за одобрявяането на европейската конституция, сега да си сърба попарата.

  4. Санкюлот
    #1

    Да живее международното положение!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.