Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС се ангажира да приеме България през 2007 година

0 коментара

Европейският съюз се ангажира да приеме България през 2007 г., ако дотогава страната ни успее да се подготви. Държавните глави на 15-те одобриха подробната пътна карта за необходимите реформи, които страната ни трябва да извърши и увеличиха значително предприсъединителната помощ. Администрацията, правосъдието и вътрешните работи бяха посочени като проблемните области, към които трябва да насочим усилията си.

Европейският съюз си постави за цел да ни приеме през 2007 г.

В заключителната декларация от срещата за България е казано, че "Съюзът си поставя за цел да приветства България и Румъния като нови страни-членки през 2007 г."

В сравнение с валидната досега формула от годишния доклад на ЕК, че Комисията ще "подкрепя усилията" за постигане на целта, която България си е поставила за членство през 2007 г., в копенхагенския документ е фиксиран много по-ясен ангажимент. Европейският съюз се присъединява към целта за членство през 2007 г., без да прави разлика, че това е цел, поставена от България.

Следващият положителен момент по отношение на страната ни е потвърждението, което ЕС даде в Копенхаген, че няма да изменя правилата за преговори, принципите, по които те са водят и критериите за присъединяване към ЕС. Този ангажимент е особено важен, тъй като след 1 май 2004 г., съгласно решението на Европейския съвет, ЕС ще приеме 10 нови държави и ще се разшири до 25 страни. Мнозина в София изказваха опасения, че това може да доведе до "промяна на правилата" в ход.

Друг принцип, който е в интерес на страната ни - за оценяване на индивидуалните резултати на преговарящите страни, също е потвърден в Копенхаген. Преговорният процес на България тече по-бързо и страната ни е затворила 23 глави, докато Румъния само 13. Записаното в декларацията на Европейския съвет дава надежда, че Букурещ няма да се превърне в мъртва котва, ако приключим преговорите преди тях.

Реформите в правосъдието, в администрацията и в МВР са ключови

Наред с добрите новини, в документа от Копенхаген са фиксирани и тревожни сигнали.

Най-важният от тях е двукратното изрично посочване на правосъдието и вътрешните работи като проблемни области, на които трябва да обърнем внимание. ЕС ни напомня, че напредъка в реформите в тези области предопределят успеха на целия преговорен процес по присъединяване. За да се постигнат по-добри резултати в реформите на администрацията, правосъдието и вътрешните работи, Европейският съвет фиксира, че ще предостави увеличени помощи за тези приоритети, както и че ще даде допълнителни указания за мерките, които трябва да се вземат.

В раздела за България и Румъния изрично е посочено, че двете страни трябва да се възползват от предоставените им възможности за ускоряване на преговорите, като едновременно с това е напомнено, че Еврокомисията и председателствата ще следят дали напредъка на преговорите отговаря на полаганите от България и Румъния усилия.

Симеон: Копенхаген е вторият голям момент в историята след поканата за НАТО

Премиерът Симеон Сакскобургготски, който ръководеше българската делегация в Копенхаген коментира, че решението е вторият голям момент от съвременната ни история след поканата за членство в НАТО, която получихме в Прага.

"Повече от доволни сме, защото целта беше да получим точна дата, която да позволи на всички да се адаптират към реформите и модернизацията", коментира за АФП изхода от Европейския съвет Сакскобургготски.

Подобно сравнение между срещата на НАТО в Прага и срещата на ЕС в Копенхаген направи и външния министър Соломон Паси. Той каза пред журналисти, че такива исторически моменти се случват в живота на много малко хора и поколения. Ние имаме уникалния шанс за две седмици да преживеем две такива събития: Прага и Копенхаген.

Паси посочи, че увеличената предприсъединителна помощ за 2004, 2005 и 2006 г. плюс помощта за 2003 г. е 1,5 милиарда евро.

Едно от големите препятствия беше глава Енергетика. Помощта за четирите години е 15 пъти повече от цената на електроенергията, която бихме изнесли за 2006-2008 г. Ако не бяхме затворили глава Енергетика, резултатите от днешната среща нямаше да са такива, каквито са, а дори биха могли да са плачевни, каза Соломон Паси. Той добави, че сме успели да наваксаме забавянето в преговорите от Гьотеборг и Лаакен.

Тони Блеър: Определянето на дата за България и Румъния е постижение

На пресконференция след завършването на срещата на върха на ЕС британският министър-председател Тони Блеър отбеляза като едно от постиженията на форума определянето на 2007 г. като дата, на която към ЕС ще се присъединят България и Румъния. Той поздрави двете страни с този успех.

Тони Блеър определи като успешна срещата на високо равнище на ЕС с решението за безпрецедентно разширяване на съюза с 10 нови членки. Като положително отбеляза и определянето на дата за започване на преговори за присъединяване с Турция.

В изказването си на заключителната пресконференция председателят на Европейската комисия Романо Проди потвърди, че процесът на разширяване няма да спре с приемането на 10-те нови страни и че следващите членки ще бъдат България и Румъния. "Нашият път още не е свършил", каза Проди. Той изтъкна, че България и Румъния ще бъдат следващите членки и европейците трябва да увеличат усилията си, за да им помогнат да постигнат целта си за присъединяване през 2007 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.