Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС ще работи за гарантиране на дългосрочната сигурност на Украйна

1 коментар
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, френският президент Еманюел Макрон и министър-председателят на Швеция Улф Кристершон по време на заседанието в Брюксел, Сн. ЕПА/БГНЕС

Лидерите на страните от Европейския съюз обявиха снощи, че ще работят за гарантирането на дългосрочната сигурност на Украйна, предаде Ройтерс.

В срещата на европейските лидери посредством видеоконферентна връзка се включи и украинският президент Володимир Зеленски. Зеленски призова лидерите на страните от ЕС да започнат работа по нов пакет от санкции срещу Русия.

На срещата си в Брюксел европейските лидери отново осъдиха войната на Русия срещу Украйна и заявиха, че ЕС и членуващите в него страни са готови да работят за гарантирането на сигурността на Украйна в дългосрочен план.

На срещата лидерите са се споразумели бързо да решат каква ще бъде формата, под която страните им ще поемат ангажименти във връзка с гарантирането на сигурността на Украйна.

Ръководителят на европейската дипломатическа служба Жозеп Борел намекна пред репортери, че ЕС може да създаде нов фонд за оказване на помощ на Украйна в сферата на отбраната. Освен това Борел отбеляза, че трябва да се обърне внимание на обучението на украински войници и на модернизирането на украинските въоръжени сили.

Дискусията в ЕС за поемане на ангажименти беше подтикната от френския президент Еманюел Макрон, който отдавна призовава Европа да играе по-силна роля в областта на отбраната.

Но други държави-членки заявиха, че остава неясно какво още може да добави блокът в допълнение към военното обучение и въоръжението, които вече предоставя на Украйна, отбелязва Франс прес.

Изявлението идва в момент, когато Съединените щати, Великобритания, Франция и Германия преговарят за двустранни ангажименти за доставки на оръжие, обучение и подкрепа за Украйна преди срещата на върха на лидерите на НАТО след две седмици.

Украйна настоява за предстоящата среща на върха на НАТО във Вилнюс, за да изпрати ясно послание, че ще попадне под защитния чадър на алианса след края на войната с Русия.

Но изглежда малко вероятно алиансът да даде по-конкретни подробности относно предоставянето на членство на Украйна отвъд обещанието през 2008 г., че един ден тя ще се присъедини към НАТО.

По време на включването си в срещата на европейските лидери Володимир Зеленски им благодари за 11-ия пакет от санкции срещу Русия, който бе приет по-рано този месец и с който се цели слагането на край на заобикалянето на действащите санкционни мерки от държави и компании.

"Важно е да не се спира с налагането на санкции", е казал Зеленски на европейските лидери, става ясно от публикация на уебсайта на украинския президент.

"Колкото по-малко паузи има, толкова по-трудно ще се адаптира Русия към натиска, който ѝ се оказва, и толкова по-трудно ще ѝ бъде да заобикаля санкциите", изтъкна украинският лидер.

Зеленски направи и препратка към събитията от миналата седмица, свързани с бунта на бойците от частната военна компания "Вагнер".

"Колкото по-слаба е Русия и колкото повече се страхуват лидерите ѝ от бунтове и въстания, толкова повече ще се страхуват от това да не ни раздразнят. Слабостта на Русия ще я направи безопасна за останалите, а поражението ѝ ще реши проблема на войната", каза Зеленски.

Лидерите на 27 страни от ЕС обсъдиха мерки за по-нататъшно засилване на натиска върху Русия. Това се казва в изявлението на срещата на върха на ЕС, разпространено в петък вечерта след резултатите от първия ден на срещата. Европейският съвет обсъди усилията за по-нататъшно увеличаване на натиска върху Русия за отслабване на способността ѝ да води агресивна война, включително чрез санкции, тяхното пълно и ефективно прилагане и избягване на заобикалянето им. В този контекст лидерите на ЕС "приветстват приемането на 11-ия пакет от санкции" срещу Русия. Европейският съвет призовава законодателите да финализират възможно най-скоро предложената директива относно престъпленията и наказанията за нарушаване на ограничителните мерки на ЕС.

От февруари 2022 г. ЕС въведе 11 пакета санкции срещу Русия заради военната операция на Москва в Украйна. Първите 10 пакета санкции на ЕС бяха директни ограничения, които ЕС наложи върху двустранната търговия, транспортните връзки и финансовите отношения с Москва. В 11-ия пакет за първи път беше въведен принципът на екстериториалност на санкциите - Брюксел реши да наложи санкции срещу компании от трети страни, за които подозира, че реекспортират санкционирани европейски стоки за Русия или предоставят услуги като транспортиране на петрол, без да отчита така наречения ценови таван, който се опитва да наложи Групата на седемте.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #1

    Блокираните руски авоари направо давайте за възстановяване на Украйна!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.