Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС въвежда нови мерки за защита от бъдещи газови кризи

11 коментара

Страните от ЕС ще трябва да засилят защитните механизми срещу бъдещи газови кризи, заяви в четвъртък Европейската комисия при предоставянето на нови правила за газовата сигурност, насочени към предотвратяване на бъдещо спиране на доставките, предаде Ройтерс.

Пакетът от предложения е политическият отговор на ЕС след януарската газова криза, предизвикана от ценовия спор между Русия и Украйна.

Новата регулация предвижда всички 27 държави членки да са в състояние да покриват загуба на газови доставки от техния основен доставчик за най-малко 60 дни, като размерът на резервите трябва да се базира на търсенето в съответната страна през най-студената зима за последните 20 години.

Ще бъде въведена така наречената клауза "Газпром", която предвижда европейските страни да информират Брюксел за всички свои междуправителствени газови споразумения с трети страни, а компаниите да обявяват пред нея договори, които са сключили за срок повече от година с доставчици извън ЕС. Това важи на първо място за руския държавен газов монополист.

Руските газови доставки съставляват една четвърт от ползваните количества в Европа, а 80 процента от тях се транзитират през Украйна. Киев отново е изправен пред финансови трудности да плаща задълженията си към Русия, което предизвика безпокойство от нова газова криза.

Според новите правила, ЕК ще обявява извънредно положение в Общността, в случай, че не получава 10 процента от газа, който внася.

В такава ситуация страните от ЕС ще трябва да си помагат една на друга, като гарантират безпрепятствено транспортиране на газ през своите граници.

До края на септември 2010 г. европейските страни трябва да изготвят своите планове за диферсификация на мрежите си и за реакция при извънредна ситуация.

До края на март 2014 г. държавите от ЕС трябва да изградят инфраструктура, която да е достатъчно диверсифицирана, за да могат да се справят със спиране на газа от основния им доставчик за 60 дни (като се вземе за база най-студената им зима от 20 години).

Предложенията трябва да бъдат приети от Европейския парламент и страните членки, много от които нямат желание да сдадат контрола върху енергийните доставки, независимо от призивите за координиране на усилията.

Текстът обаче потвърждава отговорностите на страните членки при избора на мерки и техните "суверенни права (...) върху собствените им природни ресурси".

"Опитваме се да деполитизираме" темата с използването на природния газ, заяви еврокомисарят по енергетиката Андрис Пиебалгс пред репортери в Брюксел, представяйки новите регулации. Те трябва да заместят директивата на ЕС от 2004 г. за сигурност на газовите доставки

Девет са страните в ЕС, които не отговорят на стандарта по сигурността на доставките, известен като N-1.

Повечето от тях ще са в състояние да отговорят на новите стандарти, след като ЕС отпусна 4 млрд. евро по енергийни проекти, които трябва да бъдат завършени в следващите няколко години.

Пиебалгс заяви, че най-големи инвестиции ще са нужни в Литва и Словения. Сред най-добре подготвените страни са Дания, Гърция и Германия.

Ройтрес припомня, че ЕС се стреми да ограничи зависимостта си от руски енергийни ресурси. В понеделник бе подписано споразумението за изграждане на гезопровода "Набуко", който ще доставя газ от Каспийския басейн и Близкия изток за Европа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Балканец
    #12

    Едната страна има стоката,другата има парите.Защо трябва да има проблем.И кой го създава.В Москва още живеят с идеологеми-за лошия Запад и как те имали някакви `кранове`.Търпението на Европа не е безкрайно.Едните имат горива-другите имат всичко останало!От едно такова противоборство всички ще загубят,но някои повече.Да спрат с политиката,да правят бизнес.Бизнесът означава мир!Никой няма да си изостави капиталите за да гали болни амбиции!

  2. konsiluere
    #11

    ТОВА, ЧЕ ЕДНАТА СТРАНА ИМА ЕНЕРГИЙНИТЕ СВЕТОВНИ ЗАПАСИ Е ВЯРНО . ДРУГОТО ВСЕ ПОВЕЧЕ ПОПАДА ПОД СЪМНЕНИЯ. ВСЕ ПОВЕЧЕ ЕНЕРГИЙНИТЕ КОНСУМАТОРИ И ПРОИЗВОДИТЕЛИ НЕ СА НА ЗАПАД. И ТОВА ЩЕ СТАВА ВСЕ ПО ОСЕЗАТЕЛНО ЗА СВЕТОВНИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ РЕД.ПОТРЕБИТЕЛИТЕ ИСИПВАТ ВСЕ ПОВЕЧЕ ПАРИЧНИ РЕСУРСИ В ИКОНОМИКИТЕ ДОРИ И НА ВИЕТНАМ. КЪСОГЛЕДСТВОТО НИ НИКАК НЕ Е ПОЛЕЗНО. КОЙТО ДОЖИВЕЕ В СЛЕДВАЩИТЕ 30 г. ще го види

  3. Иван С
    #10

    Първо, konsiluere, един урок по италиански - пише се consigliere.Второ, научи се да се изразяваш на граматически правилен български език (май в час по български си чел учебника по руски). Освен това може да наблегнеш и на правописа.Трето, не знам в кой ще са парите след 30 години - 70 години СССР и комунизмът щяха да събарят световния капитализъм. Сега пък Китай (а доколкото разбирак от теб и Виетнам) ще го събарят. Така или иначе след 30 години ще разберем (надявам се и ти да доживееш и да разбереш).

  4. хи-хи-хи
    #9

    Газова криза няма да има.Съветска Русия няма да смее да я предизвика.Богата и силна Европа лесно ще преодолее една евентуална криза,имайки газови запаси за 60 дни.Въпросът е,рентиерска Русия,има ли ПАРИЧНИ ЗАПАСИ за 60 дни,ако не дай Боже,вземе,че врътне кранчето.След Набуко,вече Европа,може да врътне окончателно кранчето на Русия,с прощалното "АЙДЕ НЕМА НУЖДА".Това е.Всеки ден с ниски цени на нефта и газа е смърт за рентиерските,разчитащи на суровинен износ азиатски сатрапии.

  5. Балканец
    #8

    Въздух,вода,храна.Без тези неща животът е невъзможен!Всичко друто е ... образование!Който знае,той и може.Малко е комично,когато се говори за изключителната важност на някаква миризлива нафта.От това което научаваме,че се върши в С.Европа,разбираме,че ако Русия не погледне в бъдещето върви към собствената си декласация от големия Свят.Проучване,извличане,пренос-Северна Европа изпреварва технологично Русия със столетие!Ако идеолозите и геополитиците в Москва не го проумеят ,съвсем скоро ще попаднат в израза "Един копа,друг мери копаното"!

  6. boby1945
    #7

    природният газ като намалят консумацията, просто наближава времето когато мераклийте за газ в Евроазия са повече от наличният газ....

  7. КГБей
    #6

    Сегашното положение,до което Русия сама се докара показва само едно.Пълна управленска некомпетентност.Русия сега е изпаднала в жалкото и гротескно положение на дърт мераклия,който плащайки за секс,в леглото не знае и не може да консумира това за което си е платил.Русия изкупува цялата добивана газ от Туркмения,с цел да монополизира доставката й за Европа,препродавайки я на по-високи цени.И в следващия момент същата тази Русия не знае какво да прави вече изкупената газ.В резултат на което се случва

  8. Рони
    #4

    Политиката на ЕС от 20г. насам е насочена твърдо към УВЕЛИЧАВАНЕ на енергийната зависимост към Русия. Мерките, за които става дума в статията са чисто палиативни и нямат никакво отношение към енергината сигурност на Европа.

  9. ОРЛИН
    #3

    Нека не се опитваме да определяме паричните запаси на Русия,идеологемите и,декласирането и т.н.Това правило се отнася и за преценките ни за други страни не само за Русия.Би трябвало да се вгледаме в собствените си проблеми и тях да оправяме.СПЕЦИАЛИСТИТЕ ПОСОЧВАТ,ЧЕ ДО 2014 ГОД.ПОТРЕБЛЕНИЕТО НА ГАЗ В ЕС ЩЕ СЕ ПОВИШИ С ОЩЕ 100 МИЛИАРДА КУБОМЕТРА.НАБУКО ЩЕ ДОСТАВЯ САМО 23 МИЛИАРДА,В НАЙ ДОБРИЯ СЛУЧАЙ.ОТ КОГО ЩЕ СМЕ НЕЗАВИСИМИ НЕ Е ЯСНО!

  10. Балканец
    #2

    Моите уважения към позицията Ви и към труда който сте положили да съберете информация.Русия е коментираме така ,както коментираме и други страни(те също ни коментират).Но тук искам да споделя нещо,което смятам за изключително важно.В средносрочен план(поне)трябва да се реши какво ще се прави в нащата страна. И каква да бъде нашата страна.Ние газ нямаме.Ако произвеждаме цимент,например,ни трябва много газ;ако продаваме застраховки,газ не ни трябва;ако ритаме топка-съвсем пък не ни трябва!Убеден съм,че

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.