Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС все още не е фиксиранал дата за начало на преговорите с Турция

0 коментара

Според повечето европейски столици и Европейската комисия въпросът за присъединяването на Турция към ЕС ще е в центъра на дебатие на върха в Копенхаген на 13 и 14 декември. Турция смята, че е направила съществен напредък относно бъдещото си присъединяване към Съюза и в замяна очаква положителен знак от страна на ЕС т.е. дата за започване на преговорите. Тъй като се смята, че повечето членове не са готови да направят тази стъпка, възможно е да се създаде напрежение между тях и Анкара. Докладът на Комисиятя, който отчита прогресът на отделните страни, но отбелязва и пропуските на Турция, няма да улесни вече затруднените отношения между Брюксел и Бюлент Еджевит. Миналия петък вицепремиерът Месут Йелмаз изпревари критиката на Комисията, подчертавайки, че "политическото решение" относно започването на преговорите не зависи от Комисията, а от държавните глави и премиерите на отделните страни.

Отношенията между 15-те и Анкара са потенциално затруднени поради поне три причини.

Турското правителство има средства да окаже влияние върху преговорите с Кипър, тъй като Анакара все още заема северната му част. Поведението на Турция (както и това на Атина) пречи за подписването на " постоянни споразумения" между Съюза и НАТО, които представляват задължително условие за поставянето на основите на европейския проект за военна отбаран. Турция е също така евентуален геополитически партньор при перспективата за война срещу Ирак.

На срещата на върха в Севиля през юни, 15-те бяха заявили, че " други решения относно следващия етап от кандидатурата на Турция могат да бъдат взети в Копенхаген" на базата на доклада на Комисията.

Докладът отбелязва " значителния прогрес" на Турция през последните месеци: смъртната присъда е отменена (с изключиние по време на военно положение), извънредното положение в две от четирите провинции, където е било обявено, е вдигнато, разпространението и обучението на друг език, освен турския (в полза на кюрдите) е разрешено. " Тези реформи са обещаващи за бъдещето, тъй като те показват желанието и възможността на турската политическа система да отбележи напредък в някои чувствителни области", пише в доклада. Но Турция все още не изпълва изцяло необходимите политически критерии.

Реформите съдържат съществени ограничения : за да бъдат приложени, те изискват предварителни административни решения. Голяма част от проблемите остават нерешени, като например " борбата срещу изтезанието и нечовешкото отношение, някои въпроси относно контролът върху армията и положението на хората, задържани поради това, че са изразили ненасилствена позиция".

Комисията отбелязва и проблема с труда на децата, с ограниченията върху дейността на синдикатите, с корупцията, " които остават сериозни".

Въпреки това Брюксел прави и положителни оценки като подчертава желанието на голяма част от турските политически лидери да уеднаквят ценностите си с тези на Европейския съюз".

Комисията показва голяма предпазливост по кипърския въпрос, освен когато иска от Анкара да "окуражи" властите в Северен Кипър да сключат споразумение с правителството в Никозия. Технически погледнато, кипърското правитество вече е затворило 28 от общо 30-те преговорни глави и , съдейки по дребните забележки, които му се отправят, Кипър е готов за членство.

Превод mediapool.bg

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.