Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

EС засилва натиска към Скопие за конституционните промени

“Ако преговорният процес бъде спрян, ЕС ще поиска най-напред да бъдат решени споровете с България“

4 коментара
Скопие, сн. ЕПА/БГНЕС

Още трима европейски външни министри ще посетят Република Северна Македония следващата седмица, каза в интервю за "Телевизия 24" министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи, като поясни, че става въпрос за първите дипломати на Франция, Германия и Полша.

В четвъртък в Северна Македония вече пристигнаха министрите на външните работи на Австрия, Чехия и Словакия, които бяха упълномощени от върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Жозеп Борел, да предадат посланията му за европейската интеграция на страната.

Османи призова да бъдат чути думите на австрийския външен министър Александър Шаленберг, който посочи, че промените в конституцията са последното препятствие за началото на преговори на Северна Македония с ЕС, а депутатите трябва да се включат в дебата за промени в основния закон на страната без предубеждения.

"Денят, в който промените в конституцията влязат в парламента, е "денят нула". Тогава ще започнат дебатите за рисковете от това черногорците и хърватите да влязат в конституцията или как българите ще застрашат идентичността ни, ако ги впишем.... Ние нищо не променяме по същество в основния закон, само добавяме нови общности и затвърждаваме мултиетническия характер на страната. Няма никакъв риск от споменаването на три нови общности в Конституцията”, посочи Османи, цитиран от БТА.

По думите му, ако преговорният процес бъде спрян заради неуспешни конституционни промени, ЕС ще поиска най-напред да бъдат решени споровете с България, "което означава пълна билатерализация на процеса", а посланията на тримата министри на външните работи, които бяха в Скопие, "не са заплашителни, а предупредителни".

В Северна Македония продължават преговорите между управляващите и най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ за промяна на конституцията и вкарването и на българския етнос в нея, което е основното българско изискване, за да може Скопие да започне реални преговори за членство в ЕС.

Към момента ВМРО-ДПМНЕ твърди, че няма да подкрепи промените, което не може да стане без нейните депутати, тъй като се изисква мнозинство от две трети.

Османи посочи, че пропагандната завеса и партийните спекулации около конституционните промени трябва да бъдат премахнати, а ВМРО-ДПМНЕ проявява демагогия, като твърди, че е проевропейска партия, а в същото време казва, че няма да гласува промените в конституцията.

"Ще се борим срещу злоупотребите с проблемите на малцинствата за други цели, но ще се борим най-добре, ако сме чисти по отношение на мултиетническото ни досие. В ЕС нямаше реакция по случая Пендиков, полицията веднага задържа нападателя, а аз отидох при Пендиков в София. Никога няма да позволя на обществената критика да ме спре. Няма да допусна ЕС да разполага с аргумента, че дискриминираме общности или техни представители", допълни Османи.

Той оцени позицията на ВМРО-ДПМНЕ като непоследователна.

"Първото им условие беше ДСИ да излезе от правителството, за да подкрепи промените в Конституцията, второто бе да се отиде на предсрочни парламентарни избори, третото - създаване на нова преговорна рамка и четвъртото искане беше за гаранции от ЕС. Решихме да изпълним всичките им искания. Предложихме ДСИ да напусне правителството веднага щом бъдат одобрени конституционните промени и незабавно да бъдат насрочени предсрочни избори. Поискаха гаранции от ЕС, получихме гаранции от най-мощната държава в ЕС и германския канцлер Олаф Шолц. Поискаха нова преговорна рамка, отидоха в Брюксел и се върнаха без нито едно изявление, защото всички им казаха, че няма по-добра сделка и преговорната рамка не можете да бъде променена. Днес Брюксел дойде в Скопие, за да им каже, че няма по-добро споразумение и че никой не може да промени и запетая от преговорната рамка. Тя е гласувана от 27 държави и за да я сменят, трябва да гласуват всички държави, включително и България”, посочи Османи.
  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milanova Magda
    #4

    Защо ли натискат толкова СМ да стане член на ЕС? Нямат търпение да натъпчат Балканите с военни бази.

  2. Kiril Kovatchev
    #3

    Как руските агенти успяха да превземат най-българската организация ВМРО от двете страни на границата? Разгромяването на руския заговор срещу България не търпи отлагане.

  3. Обектив
    #2

    България повече няма отношение към този вътрешно-политически за РСМ въпрос. Османи достатъчно добре се обоснова. И Европа вече ясно вижда, че чрез ДПМНЕ под измислени претексти външни имперски фактори държат РСМ в "мъртва хватка" в опитите й да стане равноправен член на ЕС. Целта е очевидна - Вардарска Бановина да остане завинаги сръбско-руска провинция.

  4. кривак
    #1

    Бонбончета за простите македончета.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.