Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македонският парламент успя да започне процедурата за конституционни промени

Бъдещето им остава под въпрос заради съпротивата на ВМРО-ДПМНЕ

5 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

С 10 гласа "за", 7 "против" и нито един "въздържал се" парламентарната комисията за конституционни промени в Събранието на Северна Македония реши да започне процедурата за промени в конституцията.

Така процесът в парламента започна, но се потвърди, че на този етап не може да се събере изискваното мнозинство от две трети за приемането им, тъй като най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ остава “против“.

За приемането им има нужда от гласовете на 44-те депутати на ВМРО-ДПМНЕ в 120-местния парламент. С тях в конституцията ще бъдат вписани и българите, което е основното изискване на София, за да започне Скопие реални преговори за членство в ЕС.
Сесията на парламента, на която ще започне процедурата, е насрочена за 18 август.

До тогава управляващите ще трябва да осигурят 80 депутати, които да подкрепят отварянето на основния закон.

“Ако не бъдат направени промени в конституцията, пътят ни към ЕС спира и това ще има отражение върху отношенията ни със САЩ“, каза македонският премиер Димитър Ковачевски пред парламента.

Конституционните промени са заложени в преговорната рамка на Северна Македония и ако не бъдат приети, страната може да бъде разделена от Албания по пътя ѝ към ЕС.

“Истината е, че няма да има по-добро споразумение и няма да има друга преговорна рамка и това е, което Европейският съюз казва“, каза Ковачевски, цитиран от БГНЕС.

Очаквано депутатите от ВМРО-ДПМНЕ гласуваха против промените в комисията, а лидерът на партията Христиан Мицкоски обясни, че те се подкрепят от “всички онези европейци, които купуват имоти за милиони в центъра на Скопие и карат скъпи коли“.

Oсновните опорки на ВМРО-ДПМНЕ е са, че промените се правят под български диктат и заплашват идентичността на Северна Македония. Освен това от партията на Мицкоски твърдят, че може да се предоговори преговорната рамка.

Външният министър Буяр Османи се обърна към ВМРО-ДПМНЕ с думите, че “няма по-голямо побългаряване от ваденето на български паспорт".

"С всеки ден закъсняваме все повече за ЕС. Македонците си вадят български паспорт, за който трябва да декларираш в София, че си българин по произход. Няма по-голямо побългаряване от ваденето на паспорт, в резултат на забавянето на интеграциите броят на тези паспорти стига до 100 000. Вписването на българите в конституцията е формализиране на факта, че става дума за два различни народа. За първи път в конституцията ще имаме македонския народ като мнозинство и част от българския народ като малцинство", каза Османи, цитиран от БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 10:25 на 7 март 2024 от автора.
    #5
  2. Коментарът е изтрит в 10:25 на 7 март 2024 от автора.
    #4
  3. Обектив
    #3

    Не е проблемът във вписване или невписване в Конституцията на думата "българи". За Белград Вардарска Бановина си е сръбска провинция. ДПМНЕ е инструмент на Белград и Москва за саботиране на всяко усилие за излизане от "Сръбски свят" и за влизане на РСМ в ЕС като суверенна държава. Това е истината !

  4. асен
    #2

    каква ирония: след години на усилия за обединение, сега да не искат да има бълкари в конституцията им, след като говорят на някакъв измислен от коминтерна език. където отвличане е „киднапиране“.

  5. Bлaдo
    #1

    в заглавието "Северна Македония започна процедурата за промени в конституцията, но бъдещето й остава не ясно" "неясно" е една дума и се пише слято! - като "неграмотен" ;-))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.