Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македонското правителство прие конституционните промени и ги придвижва към парламента

2 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Въпреки съпротивата на най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ македонското правителство прие конституционните промени, с които в основния закон ще бъдат вкарани и българите.

Предложението ще бъде изпратено в парламента, но за да бъде прието се нуждае и от подкрепата на ВМРО-ДПМНЕ, тъй като изисква мнозинство от две трети.

ВМРО-ДПМНЕ има 44 депутати в 120-местния македонски парламент

Промените се отнасят до добавянето на части от народи в преамбюла на конституцията и членове 49 и 78 от основния закон, в които се изброяват частите от народи в Северна Македония.

Във формулировката: “Гражданите на Република Северна Македония, македонският народ, части от албанския народ, турския народ, влашкия народ, сръбския народ, ромския народ, босненския народ и други“, след “босненски народ” се поставя запетая и се добавят: българският народ, хърватският народ, черногорският народ, словенският народ, еврейският народ и египетският народ“.

Вкарването на българите е основното изискване на София, за да започне Северна Македония реални преговори за членство в ЕС.

“Страната ни е успешен пример за функционираща, мултиетническа демокрация в региона и в Европа и пример за зачитане на гражданските и човешките права, поради което с основание страната ни се възприема като мини Европа. Ние показахме на региона, Европа и света, че съжителството на различни общности в страната, в продължение на векове наред в историята, но и днес, и взаимното уважение на различни традиции и култури са богатство и предимство. Република Северна Македония практикува европейските ценности и заслужава след членството си в НАТО да бъде пълноправен член на Европейския съюз“, посочват от македонското правителство.

В позицията, цитирана от БТА, се посочва още, че правителството очаква конструктивност от всички политически субекти в парламента, добросъвестност от всички народни представители и постигане на междупартиен консенсус при приемането на конституционните промени като част от преговорната рамка с Европейския съюз.

Гласуването на промените в конституцията ще бъде последвано от втора междуправителствена конференция с ЕС до декември 2023 г. и старт на отварянето на отделните преговорни глави.

“Правителството призовава за разум и осъзнаване на съществуващата инерция, чрез която държавата има възможност да избегне многогодишна изолация и най-накрая да реализира европейските перспективи”, пише в съобщението.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Горскио
    #2

    Егати порннографията. Държавотворният български народ наред с еврейския, бошнашкия и египтянския. Хаха. Да палят и да бият може, да затварят сдружения и изправят на съд за цитиране на поспедния ръководител на ВМРО. Радеви условия. Поредното унижение за Българите след разделението и трите национални катастрофи идва четвърта - морална и демографска.

  2. Bлaдo
    #1

    да се обадят пак макЭтата след 2035-а ;-)) ... Дотогава... - имат си неща, които сами!!! трябва да си придвижат...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.