Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие проверява среща на Румен Радев с македонски деца

Ангел Джамбазки сезира Еврокомисията по случая

27 коментара
В началото на юли президентът Румен Радев прие на "Дондуков" 2 млади художници от България и Северна Македония, които участват в инициатива за добросъседство и приятелски отношения между двете държави. Сн. Президентството

Властите в Северна Македония проверяват срещи на македонски деца с български политици, включително и срещата им с президента Румен Радев.

Това е станало след подаден сигнал от МВР до прокуратурата в Битоля срещу ръководството на "Малък Битолски Монмартър", съобщи вътрешният министър на югозапазната ни съседка Оливер Спасовски по време на инициативата си "Отворен кабинет" в Битоля, предаде сайтът "Независен" (Независим - бел. ред.).

Според изданието става въпрос за художественото студио, което "на няколко пъти е водило в България деца, включително на срещи с български политици, между които и с президента Румен Радев".

Оливер Спасовски уточнил, че знае за случая от медиите, а полицията е информирала прокуратурата в Битоля за информацията, с която разполага.

"Очакваме да видим дали прокуратурата ще даде разпореждане за събиране на съответната документация", казва вътрешният министър на Северна Македония.

Случаят, в който е замесен и българският президент, се официализира в ключов момент, в който се обсъжда дали в македонската конституция да бъдат вписани и българите. Това е основното изискване на София, за да започне Скопие реални преговори за членство в ЕС. 

По думите на вътрешния министър Спасовски "няма жалби от родители на деца, членове на студиото, които са пътували до България и са били снимани на срещи с български политици".

Жалба не е подадена и от организация, включително от Първо детско посолство "Мегяши", за което по-рано същото издание писа, че е изпратило писмо до "Независен", в което изразява безпокойство "предвид отношенията с България и Гърция, да се водят деца на срещи с политици в тези страни, особено ако не е ясно каква е целта на тези срещи".

"Апелирам, не само за този случай, да се повдигат наказателни обвинения и да се взимат показания, за да могат институциите да предприемат действия. Не е необходимо да започваме дела само по сигнал. След като прокуратурата е уведомена, вече има производство", казва Оливер Спасовски, цитиран от БТА.

Преди това сайтът "Независен" публикува материал под заглавие "Битолският Монмартър" е злоупотребявал с деца за политически цели". В него пише, че от първото детско посолство в света "Мегяши" са изразили позиция "че децата, членове на "Малък Битолски Монмартър", се използват като инструмент за политически цели под претекст "за развитие на добросъседски отношения. Те са призовали прокуратурата да се задейства заради нарушения на законите.

Тази реакция също идва в резултат на публикация на "Независен" под заглавие "Как "Малкият Монмартър от Битоля" прекрачи границата на изкуството и влезе в политиката". В нея се посочва, че "деца, членове на детското арт ателие "Св. Св. Кирил и Методий" в Битоля, са били водени в България за срещи с български политици, след което децата са били снимани с тях". Снимките са публикувани в медии в България и Северна Македония без организаторите да са имали разрешение от родителите, отбелязва изданието.

"Анализирайки текста "Как "Малкият Монмартър от Битоля" прекрачи границата на изкуството и премина в политиката", "Мегяши" смята, че е "изключително неуместно или странно като ход, в настоящия политически контекст, в който се намира Македония, особено предвид отношенията с България и Гърция, да се водят деца на срещи с политици в тези страни и особено ако не е ясно каква е целта на тези срещи", се казва в писмото на "Мегяши" до "Независен".

В него пише още, че възниква въпросът защо децата са водени в България при Симеон II и президента Румен Радев.

"Каква е целта на посещението на гроба на цар Борис III? Каква е целта на всички тези срещи и посещения? Как е обяснено на децата кой е цар Борис III? Какво разбраха и научиха децата от това посещение? И всичко това се случва в момент, когато в Македония има напрежение тъкмо по тези въпроси. Децата не са украса за нечий (политически) маркетинг. Те не са обект, имат равни права като всички останали и трябва да бъдат третирани като такива. В противен случай участието на деца като декор на определени събития или събития с неясна предистория и дневен ред, е политическо насилие над деца", се казва в писмото на "Мегяши" до "Независен".

"Децата отиват в България без родителите им да са подписали съгласие за програмната част на посещението, за съдържанието, което ще се предлага на децата и което ще се реализира, нито са информирани за тях", заявяват от Първото детско посолство. Според организацията "децата се използват като инструмент за политически цели под предлог за развитие на добросъседски отношения".

В началото на юли 30 млади художници от Република Северна Македония и България рисуваха картина с размери 5 на 6 метра, изобразяваща мечтаното единство между Северна Македония и България пред Народния театър в София.

Това е третата поред среща на млади художници от двете държави в рамките на кампанията "От двете страни на границата" на д-р Милен Врабевски и фондация "Българска памет".

Президентът Румен Радев прие на "Дондуков" 2 младите художниците от България и Северна Македония, които участват в инициативата за добросъседство и приятелски отношения между двете държави.

Екатерина Захариева: Правителството на Северна Македония стигна ново дъно

"Правителството на Северна Македония стигна ново дъно: вътрешният министър Оливер Спасовски нареди на полицията да започне досъдебно производство срещу учител, защото завел деца да рисуват в България - пред Народния театър и в Пловдив, а след това посетили българския парламент и президентството". Това написа бившият министър на външните работи Екатерина Захариева, която в момента е депутат от ГЕРБ по повод на действията на македонския вътрешен министър.

"Не знам дали колегите разбират как изглежда това - сякаш правят отчаяни крачки да се присъединят към един много фамозен световен клуб. Не, не става дума за Европейския съюз. А за все по-намаляващия клуб на тоталитарните режими", посочва Екатерина Захариева.

"Всъщност се сещам, че учител може да бъде преследван от полицията за такова деяние само в Русия, Беларус и Северна Корея.", допълва тя.

"А всички си мислехме, че на Балканите сме затворили тази мрачна страница от историята. Жалко, тъжно, подло и абсурдно!", завършва поста на Захариева във Фейсбук.

Джамбазки сигнализира Еврокомисията

По-късно днес съпредседателят на ВМРО и евродепутат от групата на Европейските консерватори и реформисти Ангел Джамбазки съобщи, че е изпратил въпроси до Европейската комисия по повод поредната антибългарска провокация от страна Северна Македония.

По заповед на вътрешния министър на РСМ Оливер Спасовски започва разследване срещу децата от Детско художествено училище "Св св. Кирил и Методий", взели участие в проекта "Малък битолски Монмартър", заради посещението им в България. Те са участвали заедно със свои връстници в проекта на фондация "Българска памет", наречен "От двете страни на границата", чиято цел е да сближава хората от България и Северна Македония, посочва Джамбазки.

По думите му "антибългарската, болшевишка власт посегна и на децата, трябва да я спрем".

Ангел Джамбазки пита Европейската комисия дали смята за нормално и в духа на европейските ценности действията на вътрешния министър на Северна Македония. Той пита още дали ще бъдат включени всички случаи на подобни репресии в следващия доклад на ЕК по разширяването. Какви действия ще предприеме ЕК, за да насърчи сътрудничеството и да възпрепятства подобни сплашвания за в бъдеще, пита българският евродепутат.

Според него действията на РСМ нарушават чл. 2, както и чл. 8, ал. 1 от Договора за добросъседство, приятелство и сътрудничество.

"Няма да спрем и няма да се откажем. Тази Северна Македония няма място в ЕС", заявява Джамбазки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. wholdswholds72
    #27

    Earn Dollars In Your Free Time…>> Www.FB.DailyPay7.Com

  2. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #26
  3. Kruger
    #25

    Ама какво "престъпление" разследват тия хора в С. Македония!!? Е. Захариева е права - това е абсурдно. Да не говорим, че никой нямаше и да разбере за "младите художници", иначе:) Шантава работа.

  4. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #24
  5. Антон
    #23
    Отговор на коментар #19

    Ами направи подобна "среща" в руското посолство в Белгия, примерно или в Нидерландия защото в "свободните държави всеки може да среща с когото си поиска", и ще разбереш какво казвам.......

  6. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #22
  7. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #21
  8. Rolo Tomassi
    #20

    Нека видят децата, че Р. Радев не е толкова страшен, колкото вероятно го описват в РСМ. Сигурно представата им е за нещо като А.Чекатило...а той е просто пилот на самолет.

  9. Парапун
    #19
    Отговор на коментар #13

    И? В свободните държави всеки може да се среща с който си поиска, включително и с чужди политици. Малоумници има на всякъде. В крайна сметка, точно макетата трябва да си решат дали искат да няма граница или искат да правят забранителни списъци, защото двете неща са несъвместими. Аз не си представям в Белгия, примерно, да започнат криминално производство защото някой си е ходил при политици в Холандия. Или пък да забранят влизането на френски политици. И там си имат история.

  10. anton nikolov
    #18
    Отговор на коментар #13

    Врабевски е едно леке, имитиращо патрЕотизъм.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.