Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ваймарската тройка: Северна Македония може да влезе в ЕС до 2030 година

Европейски дипломати потвърдиха, че България няма да има нови условия към Скопие

5 коментара
Ковачевски и тримата европейски дипломати в Скопие, сн. пресслужба на правителството

Северна Македония е пред “уникална възможност да направи ключовата стъпка в европейската интеграция и да си осигури европейската перспектива с възможност за пълноправно членство в Европейския съюз до 2030 г". Това е мнението на представителите на Ваймарската тройка, в която са включени държавният секретар за Европа в Съвета на министрите на Франция Лоранс Бун, германският министъра за Европа и климата Ана Лирман и полският министър за Европейския съюз Шимон Шинковски вел Сенк.

Тримата са в Скопие, където се срещнаха с премиера Димитър Ковачевски.

"Македония принадлежи към македонското семейство и това е моментът, в който Македония трябва да направи крачка напред. Няма да има допълнителни искания от България или друга страна. Това е единственото искане, за промяна на конституцията и сте на следващия етап от преговорите. Искам да бъда ясен, искаме това да се случи възможно най-скоро. Имате 22 цели, които смятам, че ще изпълните. Предавам послание за подкрепа и увереност от президента Макрон, че Македония ще направи ключовата стъпка и ние сме готови да ви помогнем с каквото можем", посочи Лоранс Бун, цитирана от БГНЕС.

Германският министър Леерман каза, че посланието е ясно.

"Подкрепяме ви да станете член. Руската агресия в Украйна ускори процеса към ЕС. Уважението към етническите малцинства е много важно за ЕС и е една от европейските ценности. Сега е моментът да действаме, да кажем "да“ на европейското бъдеще. Вижте Полша днес. Споразумението между ЕС и Македония е справедливо и няма да има по-добро споразумение. Бъдещето на вашата страна е във вашите ръце, ние ще ви подкрепим с каквото можем по пътя към членството", заяви Лирман.

Министърът за ЕС на Република Полша Шимон Шинковски вел Сенк посочи, че страната му е поддръжник на влизането на Западните Балкани в ЕС.

Димитър Ковачевски, цитиран от БНР, заяви, че “правителството има силен политически фокус върху обединяването в парламента за по-нататъшен напредък по пътя на европейската интеграция, което е от съществено значение за по-нататъшното утвърждаване на европейските стандарти в страната“.

“Ние вече сме Европа в умален вид и с допълненията в конституцията на други етнически общности, живеещи тук, изпращаме значимо послание както към региона, така и към Европа, че нашето място е в ЕС“, посочи Димитър Ковачевски, цитиран от пресслужбата си.

Среща е проведена и с представители на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ. От партията излязоха с писмена позиция след разговорите, в която се казва, че депутатите от ВМРО-ДПМНЕ остават на позицията, че конституционни промени в условията на политически диктат от съседите не са приемливи.

Целта на македонските управляващи е промените да бъдат приети до ноември месец. За да бъдат приети, те се нуждаят от две трети мнозинство, и без 44-те депутати на ВМРО-ДПМНЕ в 120-местния парламент не могат да се осъществят.

ВМРО-ДПМНЕ не спира да развива опорките си за български диктат и заплаха за македонската идентичност и засега отказва да даде подкрепа.

 

 

 

„Вашата подкрепа дава така необходимата достоверност на европейската перспектива на Република Северна Македония и посещението е в много важен момент за нас. Правителството има силен политически фокус върху обединяването в парламента за по-нататъшен напредък по пътя на европейската интеграция, което е от съществено значение за по-нататъшното утвърждаване на европейските стандарти в страната. Ние вече сме Европа в умален вид и с допълненията в конституцията на други етнически общности, живеещи тук, изпращаме значимо послание както към региона, така и към Европа, че нашето място е в ЕС“, е заявил Димитър Ковачевски, цитиран от пресслужбата си.
Среща е проведена и с представители на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ. От партията излязоха с писмена позиция след разговорите, в която се казва, че депутатите от ВМРО-ДПМНЕ остават на позицията, че конституционни промени в условията на политически диктат от съседите не са приемливи.
Представителите на Ваймарската тройка ще разговарят с президента и с председателя на парламента.

 

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. marij
    #5

    Като гледам външния вид на хората от снимката - все едно са от женския пазар в София, горкия ЕС.

  2. Human
    #4

    Може да влезе. До 3030-та.

  3. Kruger
    #3

    Може (за 6 г.) теоретично, не и практически. Оптимистичното е 10+, а реалистично 15+ години. Северна Македония тръгва от много ниско, много неща има за правене за да затвори 35 преговорни глави, а и времената когато ние получихме някои компромиси са отминали безвъзвратно. Имат много работа и дълъг път, но си заслужава да го направят! Иначе, не е лошо да се показва моркова:) Още по време на преговорите ще потекат разни предприсъединителни фондове и ще се усеща промяната.

  4. Колкото и да квичат разните му там руски предатели като румен радев, слави трифонов и прочее и Македония ще влезе в ЕС.

  5. Нато Натов
    #1

    Северна Македония още не е започнала преговори, тия и определят крайния срок. Почакайте да започне затварянето на главите, тогава Ковачевски и Мицковски ще видят "кон боб яде ли?".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.