Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Естония, Словакия и Кипър приключиха преговорите за членство в ЕС

0 коментара

Късно снощи Естония обяви, че е приключила преговорите с ЕС, с което стана третата страна, сред 10-те от т.н. Лаакенска група, която официално затвори преговорния процес с Брюксел.

По-рано вчера първо Кипър, а след това и Славакия обявиха, че са приключили преговорите с Брюксел.

Позовавайки се на дипломатически източник, Ройтерс съобщи, че словашките преговарящи са приели предложения от датското председателство на съюза пакет от финансови помощи. Решението на пратениците на Братислава да приемат финансовите условия за членство и с това временно да затворят преговорите е при условие, че Словакия ще участва в разпределението на евентуални финансови помощи, договорени в последната минута.

По-рано днес Кипър също приключи официално своите преговори за членство в ЕС. Никозия направи това също при условието, че ще се възползва от допълнително договорените облаги за десетте кандидатки, ако има такива.

Кандидатите са в "решителна схватка" за земеделските субсидии

Някои от десетте кандидатки и преди всичко Полша все още се въздържат да приемат офертата на председателката Дания. Те настояват за повече земеделски субсидии и допълнителни финансови помощи през първата година на своето членство, посочва Ройтерс.

Ротационният председател на ЕС Дания намекна вчера за възможността Полша да не приключи преговорите за членство в ЕС тази седмица заради непреклонната си преговорна позиция.

Искаме Полша в ЕС, но ако тя не желае да бъде част от Съюза, просто ще приема това, каза датският външен министър Пер Стиг Мьолер на пресконференция, след като председателства последния кръг от преговори преди срещата на Европейския съвет в Копенхаген на 12 и 13 декември.

Ако воювате едновременно на всички полета, може да загубите всички битки наведнъж, каза Мьолер, давайки знак, че Полша настоява за твърде много отстъпки.

Другият костелив кандидат остава Малта, която също настоява за повече селскостопански субсидии и по-широк достъп до регионалните фондове.

Еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген поде по-помирителен тон. На същата пресконференция той отбеляза, че е нормално в края на преговорите да има "решителни схватки".

Председателят на Европейската комисия Романо Проди прикани днес настоящите членове на Европейския съюз да предложат на десетте кандидатки от първата вълна цялата финансова помощ, предвидена за разширяването през 1999 г.

"Смятам, че ако изразходваме всички тези пари, това няма да бъде лоша сделка", заяви Проди в интервю за датското радио ДР, цитирано от Ройтерс. Сумата, която през 1999 г. ЕС определи за разширяването си на изток е с два милиарда по-голяма от пакета с финансова помощ, главно земеделски субсидии, който държавните и правителствените ръководители на 15-те одобриха през октомври т. г., отбелязва Ройтерс.

Германия, която е главният вносител на постъпления в бюджета на ЕС, обаче заяви, че последната финансова оферта на датското председателство, съдържаща увеличение от 2,5 милиарда евро вече е достигнала границата.

Унгария, Словения, Литва, Латвия и Чехия продължават и днес да преговарят по условията за влизане в ЕС, но според европейски представители споразумение с тях ще бъде постигнато скоро.

Повечето кандидатки настояват за правото да субсидират фермерите си от националните бюджети, което ЕС не одобрява. Наред с това те искат и по-големи квоти за мляко и зърно.

Присъединителните преговори за десетте трябва да приключат до срещата на върха на ЕС в Копенхаген на 12 и 13 декември, когато те трябва да получат официална покана да станат членки на 1 май 2004 г.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.