Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕЦБ започва да изтегля трилионите си от държавите с висок дълг

Лагард призова правителствата да внимават с подкрепата си за хората и бизнеса

3 коментара
Кристин Лагард, Снимка: Архив

Европейската централна банка (ЕЦБ) започва да продава облигациите на закъсалите заради високи дългове държави от еврозоната, стана ясно от изказване на президента на институцията Кристин Лагард в петък. ЕЦБ иска да "разтовари" счетоводния си баланс, в който по последни данни към октомври са записани закупени активи за 3.25 трилиона евро, от които 2.6 трилиона са по най-мащабната програма - за правителствените дългове.

През последното десетилетие ЕЦБ изкупи големи количества европейски държавни облигации в усилията си да стабилизира икономиката на еврозоната. Сега банката трябва да продаде тези книжа.

"През декември ще изложим основните принципи, от които се ръководим при намаляването на обема на облигации, които притежаваме", каза Лагард, визирайки следващото заседание на ЕЦБ на 15 декември.

Чрез изкупуването на държавни облигации централната банка на еврозоната "наля" огромни суми в закъсалите заради високи дългове страни. Сега започва да "ги изтегля", отбелязват анализатори.

Президентът на ЕЦБ предупреди правителствата на отделните страни да внимават при отделянето на средства в подкрепа на потребителите и бизнеса, засегнати от високите цени на енергията. Тя каза, че подобна финансова помощ трябва да бъде временна и да бъде насочена към хората, които най-много се нуждаят от нея. В противен случай увеличаването на парите в обращение може да стимулира потреблението, което да повиши още повече инфлацията. Освен това увеличените енергийни помощи ще намалят мотивацията на хората да пестят енергия, смята Лагард.

Страните от еврозоната трябва да се подготвят за по-нататъшни повишения на основните лихвени проценти, предупреди още президентът на ЕЦБ.

"Очакваме да повишаваме лихвите още. В крайна сметка ще повишим лихвените проценти до нива, които своевременно ще доведат до снижаването на инфлацията до средносрочната ни цел", заяви Лагард пред участниците в Европейския банков конгрес във Франкфурт.

Целта на Европейската централна банка е да поддържа инфлацията на нива от около 2% на годишна основа. Данните за октомври обаче показват, че инфлацията в еврозоната достига до 10.6% на годишна база. Това е най-високото ѝ равнище от началото на нейното отчитане през 1997 г., отбелязва Асошиейтед прес.

В Германия, най-голямата икономика в Европа, годишната инфлация достига 10.4% през октомври, припомня ДПА.

Повишаването на цените е стимулирано от високите цени на природния газ поради ограничаването на руските газови доставки от началото на войната в Украйна, както и от нарушените вериги на доставки на части и суровини на фона на възстановяващото се търсене след премахването на много от ограниченията по време на пандемията от Covid-19, отбелязва АП.

След като изчака продължително време, без да повишава основните лихвени проценти, ЕЦБ започна да ги вдига ударно през юли в опит да се справи с бързо растящата инфлация. Анализатори очакват централната банка отново да вдигне лихвите на заседанието си на 15 декември.

"Лихвените проценти са и ще останат основният инструмент за коригиране на нашата парична политика", заяви Лагард.

Същевременно тя предупреди, че се увеличават рисковете от настъпване на рецесия въпреки някои положителни данни за брутния вътрешен продукт на отделни страни, които бяха огласени неотдавна и изненадаха редица анализатори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Пожеланието: "Да ти е скъпо!", отговаря на нуждата на банкерите да стабилизират финансовата система. Ако това не се случи, фалитите са неизбежни.

    Какво да правим ние с гайдите?! Да въведем нови бизнес модели, които да се експериментират в малък мащаб, ще е най-доброто в момент на затягане и стагнация.

    Трябва да се изработят правила, рамки за навлизане на чужди капитали в България, когато станем част от еврозоната. Например, какъв процент от българските фирми и банки може да бъде купен

  2. Име1234
    #2
    Отговор на коментар #1

    Любимата опорка на путинофилите. Истината за руснаците е, че са като мюсулманите - където и да се преселят се капсулират в сектантски анклави. Малки русии никнат със задължителната черква с двуглави орли. Никакво интегриране. Носят си мизерията в душата, където и да отидат. Идеално извинение за поредния саморасъл сталин да ги освобиждава.

  3. Mz/X
    #1

    Просперитета и конкурентоспособноста на Европа се дължеше на евтините руски горива. Европейците не искаха да спрат украинците да избиват обкръжени цивилни руснаци в ЛНР и ДНР под ръководството на американците. Сега руските горива ги няма и започва затягане на коланите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.