Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евентуалнва операция в Ирак няма подкрепа в Европа и Русия

0 коментара

В британската Камара на общините се състоя извънреден дебат по решението на правителството да изпрати още войски в Афганистан. Изказванията обаче постоянно се насочваха към темата за Ирак.

Защо, попитаха депутатите, Съединените щати планират да разширят войната срещу тероризма срещу Ирак и неговите оръжия за масово унищожаване преди да са изпълнили всичките си цели в Афганистан?

В други страни в Европа, особено в Русия и Франция, гласовете срещу евентуалната кампания в Ирак са още по-силни. Европейските правителства се тревожат, че нападение срещу Ирак допълнително ще дестабилизира Персийския залив и други райони в Близкия изток.

Докато лидерите продължават да обещават пълна подкрепа за водената от САЩ война в Афганистан, много европейци настояват Вашингтон да работи заедно с ООН, за да намери мирен начин да се справи с решителната съпротива на Саддам Хюсеин срещу резолюциите на ООН и икономическите санкции.

Великобритания е стабилен съюзник на САЩ по въпроса за Ирак още от Войната в залива, но докато миналата седмица американският вицепрезидент Дик Чейни изслушваше аргументите против евентуално нападение срещу Ирак на арабските правителства, в Камарата на общините на повърхността изплуваха гняв и тревога.

Какъв е смисълът да местим бойното поле от Кабул в Багдад точно сега, запита Алън Симпсън, депутат от Лейбъристката партия. "Това няма да донесе мир на региона или страната, а сериозно ще засили усещането за нестабилност, заплаха и риск, изпитвано от всички нас", каза той.

Няма ли една война в Ирак да доведе до прекалено широко разгръщане на съюзническите сили, които продължават да преследват отряди на талибаните и Ал Каида, запита и Малкълм Савидж, също от Лейбъристката партия.

Според Джон Чипман, директор на Международния институт за стратегически изследвания в Лондон, европейците не са готови да се присъединят към операция за сваляне на Саддам Хюсеин. "Те държат да разберат защо дипломацията на Съвета за сигурност на ООН не може да бъде засилена и защо Съединените щати са сигурни, че това няма да създаде още по-голяма нестабилност в Близкия изток", обяснява той.

Европейските държави ще следят отблизо резултатите от посещението на Тони Блеър в САЩ в началото на април. Тема на разговорите му с президента Буш ще бъдат именно действията срещу Ирак.

Според проучване на института МОРИ, поръчано от сп. Тайм, само 35 процента от британците одобряват евентуално нападение срещу Ирак, а 52 процента смятат, че това ще е грешка. Проучването е извършено на 16 и 17 март между 1003 възрастни британци, а допустимото отклонение е три процента.

Европейските лидери очакват и резултатите от визитата на Буш в Русия и от дебатите в Съвета за сигурност по икономическите санкции през май. На срещата на върха на ЕС в началото на месеца те признаха, че съществува заплаха от иракската програма за разработване на химически и биологически оръжия, но не обсъдиха никакъв план да противостоят на Саддам.

Отсъствието на подкрепа за военни действия е особено видно в Русия и Франция, най-големите търговски партньори на Ирак в Европа. И на двете страни Багдад дължи милиарди долари.

Руският външен министър Игор Иванов каза миналата седмица, че няма доказателства, че Саддам складира оръжия за масово унищожаване, и потвърди, че Русия е против всякакви военни действия. Иванов настоя преди евентуална военна кампания срещу Ирак да се потърси одобрението на Съвета за сигурност на ООН, където Русия и Франция имат право на вето.

Френският президент Жак Ширак, който е и кандидат за втори мандат, също каза, че евентуална атака срещу Ирак трябва да е подкрепена от Съвета за сигурност. Според него страните първо трябва да се опитат да убедят Ирак да приеме "безусловното връщане" на оръжейните инспектори, преди да планират военни действия.

В Германия, където парламентарните избори ще се състоят през септември, канцлерът Герхард Шрьодер каза, че все още няма американски план за нападение срещу Ирак и че Вашингтон ще се посъветва с европейските си съюзници преди да вземе каквото и да е решение.

Но говорителят на правителството Карима Райнхардт обясни, че Германия няма да се включи в операция срещу страна извън Афганистан без изричен мандат от Съвета за сигурност. Италия и Испания не са обявили ясно позициите си, но лидерите и на двете страни поставиха под въпрос изказването на Джордж Буш за "ос на злото", включваща Иран, Ирак и Северна Корея.

Според Тери Тейлър, шеф на Международния институт за стратегически изследвания във Вашингтон и бивш оръжеен инспектор на ООН в Ирак, европейците могат да подпомогнат решаването на иракския проблем чрез дипломация, а не сила, като подкрепят искането на САЩ оръжейните инспектори да се върнат без никакви предварителни условия. "Ирак получи достатъчно шансове, а колкото повече Европа показва, че е загубила търпение, толкова по-добре", казва той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.