Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕVN се включва в разрастването на новата гора на WWF край река Марица

0 коментара
Природозащитниците сами отглеждат подходящите за района фиданки, сн. WWF

Енергийната компания EVN България се включва в засаждането на нови дървета и разрастването на създадената преди четири години от природозащитниците от WWF крайречна гора до град Стамболийски, съобщиха в петък от екоорганизацията.

Създаването на новата гора започна преди четири години върху терен край река Марица, на който някога е имало гора, на тя е била изсечена, за да стане мястото пасище, а после сметище.

Тогава бяха засадени 12 000 фиданки и семена от местни дървесни видове върху 28 декара или площ с размерите на 66 баскетболни игрища.

"Засаждането беше само първата стъпка. Оттогава младата гора има нужда от редовна грижа. През годините тя бе изправена пред редица предизвикателства, като нападения на гризачи, паша на добитък и засушавания. Въпреки старанието, отдадеността и професионализма на нашите експерти част от фиданките не успяха да оцелеят", разказва Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF.

В разрастването на гората обаче се включва дружеството, което топлоснабдява Пловдив и доставя ток в Югоизточна България. " EVN България" ще засади различни видове растения с амбицията да израснат поне 2200 дръвчета на площ от осем декара – 400 фиданки от черна елша, 300 фиданки от черна топола и 6000 жълъда от летен дъб. Инициативата ще се осъществи в рамките на три години.

"Ние много добре осъзнаваме отговорността си към обществото и природата. Затова създадохме програмата EVN за България, чрез която подкрепяме доброволчески инициативи на нашите сътрудници и проекти на външни партньори. Знаем, че, работейки с WWF, всички дейности ще се случат по най-правилния и природосъобразен начин и това ни мотивира допълнително", посочва Петър Костадинов, ръководител на отдел "Комуникации" в "EVN България".

Трите дървесни вида, които ще бъдат засадени, са характерни за крайречните гори. "В допълнение ние използваме и местни произходи от изброените видове, чиито семена и резници съхраняват генетичното разнообразие на естествено разпространените в района черни тополи, бели върби и летни дъбове. При залесяването се стремим да създадем крайречна гора, максимално близка по структура и състав до естествените гори, съществували някога по бреговете на Марица", допълва Нели Дончева, главен експерт в програма "Гори" на WWF.

Най-подходящите сезони за извършване на залесителни дейности са есента и началото на пролетта, когато няма интензивен растеж, съветват още експертите на WWF. Останалото време от годината се посвещава на процеса по подготовка, а именно съвместното събиране на материали, отглеждане на контейнерни фиданки, почистване на терена и планиране на залесяването. Освен това служителите на EVN ще имат възможност да присъстват и на няколко научно-популярни беседи по темата за важността и значението на крайречните гори в България, изнесени от специалист и дългогодишен практик на WWF, допълва се в съобщението на екоорганизацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.