Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евродепутатите обявиха: Русия вече не е стратегически партньор на ЕС

5 коментара
Евродепутатите обявиха: Русия вече не е стратегически партньор на ЕС

Европейският съюз трябва критично да преразгледа отношенията си с Русия, които са дълбоко накърнени след преднамереното нарушаване от Русия на демократичните принципи, основните ценности и международното право чрез насилствени действия и дестабилизация на своите съседи, заявиха евродепутатите в резолюция, приета в сряда.

Според тях, ЕС трябва да изготви план за действие с "мека сила“ при извънредни ситуации с цел да противодейства на агресивните и пораждащи разногласие политики на Русия.

"С агресията си срещу Украйна и анексирането на Крим руското ръководство постави отношенията ни на кръстопът. Сега зависи от Кремъл да реши кой път ще поеме – на сътрудничество или на задълбочаващо се отчуждение“, заяви докладчикът Габриелиюс Ландсбергис (ЕНП, Литва). "Убеден съм, че хората в Русия, също като нас, искат мир, а не война. Промяна в Русия може да дойде и ще дойде отвътре. Междувременно ние трябва да изпратим силно послание до руското ръководство, че сме съпричастни с жертвите на неговата агресия и тези, които отстояват ценностите, на които се основава ЕС“, добави той.

Подготвената от него резолюция беше одобрена с 494 гласа „за“, 135 „против“ и 69 въздържали се.

Абсолютен приоритет за страните членки трябва да бъде да запазят единството си в контекста на незаконното анексиране на Крим от страна на Русия и пряката намеса във войната в Украйна, заявяват членовете на Европейския парламент в приетия доклад. Те също така призовават страните членки да се въздържат от двустранни споразумения с Русия, които могат да навредят на това единство. За да се осигури солидарност между държавите членки, бързо трябва да бъде създаден силен и основан на правила Европейски енергиен съюз, добавят депутатите.

Противопоставяне на руската пропаганда

ЕП призовава Европейската комисия да предвиди незабавно адекватно финансиране за конкретни проекти за противодействие на руската пропаганда и дезинформация на територията на ЕС и в чужбина и да осигури по-амбициозна финансова помощ за руското гражданско общество. Евродепутатите изразяват загриженост за влошаване на ситуацията със спазването на човешките права и върховенството на закона в Русия и призовават ЕС да продължи да подкрепя защитниците на човешки права в страната.

Те също така изразяват безпокойство, че Русия открито се позиционира и действа като съперник на международната демократична общност и на основаващия се на правото ред, както и че подкрепя и финансира радикални и екстремистки партии в ЕС. Те призовават ЕК и страните членки да създадат координиран механизъм за мониторинг на финансовата, политическата и техническата помощ, която Русия осигурява за политически партии и организации в ЕС, и да оценят нейното влияние в политическия живот и върху общественото мнение в ЕС. Европейската комисия също така следва да предложи законодателство, което гарантира пълна прозрачност на финансирането на политическите партии в ЕС от заинтересовани страни извън него.

Руският "черен списък“ – контрапродуктивен и вреден

Резолюцията също така осъжда "черния списък“ на Москва с 89 европейски политици, официални лица и военни лидери със забрана да пътуват до Русия. Евродепутатите определят списъка като "произволен“ и като нарушение на международното право и универсални стандарти и пречка за прозрачност. Този акт е "контрапродуктивен и вреден за и без това слабите канали на комуникация“, посочват те и подчертават, че хората в списъка трябва да бъдат информирани за мотивите и да имат право да обжалват пред независим съд.

Необходимост от конструктивни отношения в дългосрочен план

В дългосрочен план са възможни и желателни градивни и предвидими отношения между ЕС и Русия в полза и на двамата партньори, смятат представителите на Европарламента, но отбелязват, че сътрудничеството може да бъде подновено, само ако Москва зачита териториалната цялост и суверенитет на Украйна, в това число Крим, прилага изцяло споразуменията от Минск и прекрати дестабилизиращите военни действия и тези, свързани със сигурността, на границите на държавите членки на ЕС.

На 11 юни ще бъде гласувана отделна резолюция относно ситуацията в Черноморския басейн след незаконното анексиране на Крим от Русия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ив.Александров
    #5

    Руският "черен списък“ бил контрапродуктивен и вреден, а европейският тогава какъв е ? Може би полезен и много продуктивен ? Бюрократите в Брюксел са извън реалността, което се отразява на съюза. ЕС призна фалшивата "независимост" на Косово, призна и референдума в Южен Судан, но видиш ли абсолютно същите неща в Крим не са позволени. Ако не се промени структурата и политиката на двойни стандарти на Еврокомисията и Европарламента, ЕС не го чака хубаво бъдеще.

  2. Dr. Web Browsing
    #4

    "...всеки запознат с историята знае, че понятията "фили" и "фоби" са пуснати в употреба от руската имперска дипломация малко след Освобождението като средство за натиск срещу български политици...", както се казва в такива случаи - коментариите са излишни. Извадката е от заглавието "По повод на делението на "фили" и "фоби" от посланик Исаков" на публикация от блога на Илиян Василев (http://idvassilev.blogspot.com/) и е много и на време казана. Това трябва да се знае и винаги (когато ни засърбят езиците) да си го припомняме. Публикацията е полезна за нас, българите, и я препоръчвам на всеки да я прочете.

  3. strobo
    #3

    Тези умници да не бяха подкрепяли без да мислят авантюрата на САЩ в Украйна 2013 и Грузия 2008 и нямаше да се пишманят сега.... и да тряскат глупости от рода на "Русия вече не е стратегически партньор на ЕС" когато внасят 30% от горивата си от този дето не е стратегически партньор ..... Но да им е за урок Русия отговаря несиметрично и е добре да мислят преди да предприемат агресивни действия близо до Русия....

  4. pavel pavlov
    #2

    е тия откриха топлата вода.в русия след като горяха хора в одеса никой не смята ес за партньори.напротив смятат ги за лицемери.но явно трябва бая време докато това стигне до тиквите в брюксел.това ,че политиците в москва все пак използват термина партньори е просто последен шанс за европа. обикновените руснаци използват друго понятие -лицемери.

  5. факт
    #1

    крадецът вика - дръжте крадеца...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.