Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Евроинс Румъния" поиска надзорът в Букурещ да му върне лиценза

3 коментара
Асен Христов, "Еврохолд"

Българската компания "Еврохолд" поиска връщане на лиценза на дружеството ѝ "Евроинс Румъния", след като в петък румънският финансов надзор ASF поиска несъстоятелността му заради недостиг на 450 млн. евро.

На пресконференция в Букурещ холдингът предупреди, че решението на ASF за отнемане на лиценза и искането за несъстоятелност ще прекрати всички презастрахователни договори на румънската компания и ще причини тежки финансови последици за застрахованите лица. Загубите за румънските данъкоплатци биха били 1 млрд. евро.

Шефовете на надзорния и управителния съвет на "Еврохолд" Асен Христов и Кирил Бошов, както и изпълнителният директор на "Евроинс Румъния" Таня Блатник представиха данни, които според тях "потвърждават финансовата стабилност и платежоспособност на "Евроинс Румъния".

Бяха направени и нови разкрития за лицата, които имат интерес от дестабилизация на дружеството и румънския застрахователен пазар като цяло, както и причините тези лица да извършват тези неправомерни действия.

"Пред ASF има две възможности - да потвърди своето решение от 17 март, което ще донесе преки щети и загуби на данъкоплатците в Румъния за близо 1 млрд. евро или да поиска от съда да отмени това решение и да върне лиценза на "Евроинс Румъния", което ще спести тези щети и загуби, а ЕИГ ще може да продължи да подкрепя развитието на компанията,” посочи Асен Христов. Досега групата е инвестирала около 280 млн. евро в румънския застраховател под формата на увеличение на капитала.

Ако отнемането на лиценза не бъде отменено, всички презастрахователни договори на румънската компания ще бъдат прекратени, в резултат на което всички щети и искове ще трябва да бъдат платени от Гаранционния фонд.

Към датата на отнемане на лиценза румънското дружество обслужва редовно и навреме своите задължения и във всеки един момент осигурява пълно покритие както на минималното капиталово изискване (МКИ), така и на капиталовото изискване за платежоспособност (КИП) - двата ключови показателя за всеки застраховател, твърдят от "Еврохолд".

"Ако стъпим на фактите и данните, изглежда бордът на ASF e бил сериозно подведен", предупреди Асен Христов. 

Проблемният според румънския надзор презастрахователен договор с "ЕИГ Ре" е бил потвърден от българския регулатор - Комисията за финансов надзор, която единствена е компетентна като групов регулатор. "На 14 март КФН изпраща писмо, с което потвърждава официално платежоспособността на ЕИГ Ре и респективно валидността на договора", твърдят от "Еврохолд". Според холдинга румънският регулатор не е имал право да не признае презастрахователния договор за валиден, защото това би било нарушение на европейското и на румънското законодателство.

Към 17 март "Евроинс Румъния" разполага с над 110 млн. леи текущи активи, в това число парични наличности в размер на 40 млн. леи и краткосрочни вземания от застрахователни брокери и посредници за 70 млн. леи, които трябва да постъпят в дружеството до 5 дни. В същото време дневните оперативни разходи на компанията са от порядъка на 5-5.5 млн. леи, а към тях се прибавят текущи задължения за още 1-1.5 млн. леи. "Не може и да става дума за неплатежоспособност на компанията при тези параметри", посочи Асен Христов.

Според "Еврохолд" към 30 септември 2022 г. румънският застраховател реално притежава
необходимите допустими базови собствени средства, които осигуряват минималното капиталово покритие и капиталовото изискване за платежоспособност. КИП e 143%, а към декември 2022 г. - 134%, а МКИ - съответно 272% и 280%. 

Неправомерните действия на румънския застрахователен надзор водят до тежки последици не само за "Евроинс Румъния", но и за целия румънски застрахователен пазар, предупредиха мениджърите на "Еврохолд". Преките щети са в размер на 400 млн. евро и ако решението за отнемане на лиценза не се оттегли, тези суми трябва да бъдат поети от Гаранционния фонд в страната, захранван от застрахователите с премиите, плащани от застрахованите лица и до голяма степен изпразнен след последния фалит на компанията City Insurance през 2021 г. 

"Допълнително около 500 млн. евро могат да достигнат щетите от понесени
загуби, претърпени вреди и пропуснати ползи от нереализирани инвестиции, за
които ще предявим съдебни искове и които, за съжаление, ще трябва да се платят
отново от румънския данъкоплатец",
обявиха още от мениджмънта на компанията.

"Еврохолд" вече е сезирал за проблема всички компетентни и заинтересовани държавни органи и институции в Румъния и Европа.

Всички други дъщерни дружества и бизнеси на холдинга на всички останали 11 пазари, на които те оперират, включително застрахователни и енергийни, работят и ще продължат да работят както обикновено и без никакви проблеми, обслужвайки своите клиенти и задължения и изпълнявайки своите бизнес планове за годината, казаха още от холдинга.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Henri Poincaré
    #3

    Дали одиторите на Еврохолд и ЕИГ ще заверят отчетите на компаниите и с какви qualifications? Дали външни акционери няма да се възползват от правото си да назначат нови финансови и оператвни ръководства на дружетвата в Еврохолд? Дали регулаторите в Ирландия и Полша няма да поискат независим преглед на състоянието на компанията. Дали EBRD или някоя от другите банки кредитори и инвеститори няма да заведе дело за предоставяне на невярна информация, на база на която е бил отписнат кредит? Дали репо сделките с акции на Еврохолд и компании от структурата няма да се наложи да бъдат закрити?

  2. Jack Daniels
    #2

    Туй да не е българският реяулатор. Да му се скараш и да ти върнат всичко че и пари да ти дадат за обезщетение.

  3. Kruger
    #1

    Загубена кауза. Няма как да заплашваш румънската държава (регулатор). Печелившето е да се извинят културно и да изпълнят всички изисквания на регулатора. Ако могат. Друг начин няма. То се видя вече.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.