Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврокомисията подкрепи преговори за членство с Турция, но при стриктни условия

0 коментара

Европейската комисия препоръча на лидерите на ЕС да започнат преговори за членство на Турция, като същевременно определи изключително стриктни условия за протичането на тези преговори.

Окончателното решение по въпроса дали Турция да започне или не преговори за членство в ЕС ще бъде взето на срещата на върха на ЕС на 17 декември.

Комисията е взела решението за Турция с огромен консенсус, съобщиха източници от Брюксел. Не посочена обаче дата за започване на преговорите.

Турция получи "жълта, а не зелена светлина"

Положителният сигнал за започването на преговори, даден днес на Анкара от Европейската комисия, вече на практика представлява "жълта светлина, а не зелена", каквато е била допреди няколко седмици, заяви източник от комисията, цитиран от АФП.

"Допреди няколко седмици пред Турция светеше зелена светлина, сега тя се смени с жълта", посочи източникът след края на четиричасовата дискусия в Европейската комисия по въпроса за турската кандидатура за ЕС.

Механизъм за спиране на преговорите

Ключовите моменти в доклада за Турция:

Общо заключение: Турция е постигнала значителен напредък в законодателството си в много области. Важен прогрес е бил отбелязан и в изпълнението на политическите реформи, но то трябва да бъде допълнително укрепено и разширено.

Политически реформи: Политическите реформи, в съответствие с приоритетите на предприсъединителното партньорство, бяха представени от серия конституционни и законодателни промени, приети в рамките на тригодишен период.

Още

Препоръката, приета от ЕК, предвижда серия механизми за спиране на преговорите и дори окончателното им прекратяване, в случай че Турция преустанови проевропейските реформи, посочва АФП.

"Решението бе прието с консенсус, а не единодушно", уточни източникът. "Основният въпрос беше да разберем какъв сигнал пращаме на турските власти за огромната работа, която им остава да свършат, както и да отправим към европейското обществено мнение посланието, че този процес няма да подкопае Европейския съюз", допълни източникът.

Малко по-късно в сряда турският премиер Реджеп Тайип Ердоган изрази увереност, че лидерите от ЕС ще се съгласят през декември да започнат преговори по присъединяването с Турция в началото на 2005 г., предаде Асошиейтед прес.

Ердоган не иска различни правила и условия за страната си

Той обаче изрази очакване, че към Турция няма да бъдат прилагани различни правила и условия.

Министър-председателят окачестви доклада на ЕК като балансиран и допълни, че разбира тревогите, които комисията има във връзка с присъединяването на Турция към блока.

Ердоган обаче подчерта, че Анкара не иска специално отношение. "Очакваме към нас да бъдат прилагани същите правила и условия като към другите страни-кандидатки", каза Ердоган.

По думите на турския премиер евентуално прекъсване на преговорния процес "би показало неуважение към страна, която е засилила икономическите и политически реформи през последните години".

ЕС ще се сблъска със собствените си ценности, ако спре преговорите с "държава, която е действаща демокрация", заяви Ердоган.

Той отправи остри критики към френския президент Жак Ширак, който направи предложение за насрочване на референдум във Франция по повод разширяването на ЕС, което обаче няма да се отнася за България и Румъния, които получиха уверения за членството си от 1 януари 2007 година.

По думите на Ердоган нито една от десетте новоприсъединили се през май т.г. към ЕС страни не е трябвало да спечели одобрение чрез предварително гласуване.

Левите подкрепиха преговори с Турция, десните са резервирани

Групите на социалистите, либералите, зелените и комунистите в Европейския парламент в сряда приветстваха препоръката на ЕК за стартиране на преговори с Турция, докато консерваторите от Европейската народна партия отправиха критики.

"Това е фундаментално решение и ние подкрепяме стартирането на преговори за присъединяване на Турция към ЕС", заяви председателят на групата на Партията на европейските социалисти Мартин Шулц, който подчерта, че парламентът трябва да контролира преговорния процес".

България е заинтересована всички нейни съседи, включително и Турция, да бъдат членове на ЕС, това е най-добрата гаранция за сигурността на държави като нашите, заяви българският президент Георги Първанов по време на лекцията си в Ереванския държавен институт. В отговор на въпрос на арменски журналист той даде да се разбере, че не бива преговорите на Турция за членство с ЕС да бъдат обвързвани с въпроса за геноцида над арменците от 1915 година. Това е въпрос, свързан с миналото, той касае най-вече моралното ни отношение към историята. Не бих се съгласил исторически въпроси да се слагат на масата на преговорите, независимо за коя страна става дума, каза Първанов.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.