Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа е разтревожена за българското образование

0 коментара

Лошото състояние на средното образование в България и особено сред учениците от ромски произход е констатирала Организацията за икономическо сътрудничество в Европа, която изготви 10 доклада за образованието в региона, съобщи радио Дойче веле.

Мисията на европейските експерти е била впечатлена от равнодушието, с което инспекторатът на българското образователно министерство отчел пред нея, че проблемът с отпадащите от образованието ученици не е остър, тъй като отпадат главно ромски деца. В доклада се изразява загриженост, че сегашните обикновени гимназии са се превърнали в своеобразни отпадни училища.

Родителите, които се принуждават да записват децата си в тях поради липса на средства за елитните училища, не вярват, че в гимназиите учителите и учебните планове са способни да подготвят учениците за университетите.

Мисията на Организацията за икономическо сътрудничество отбелязва като много тревожен факт за България изключително високия дял на отпадащите ученици от началните и средни училища - от 20 процента при българчетата, до 60 процента при малките роми. Заедно с това експертите посочват необичайно нисък за световната практика 5-процентов дял на отпадащи студенти от висшите учебни заведения, което подсказва проблеми в подбора на критериите за получаване на университетско образование.

За България е характерно и свръхзастаряване на работещите професори, като 70 процента от тях са на възраст над 60 години. Този факт, заедно с твърде осезаемото изтичане на мозъци от научните институти и от страната, поставя под съмнение жизнеността на българската наука. Удивление е предизвикал и фактът, че българското образователно министерство не се интересува от подготовката и преквалификацията на учителите. Методите на преподаване остават традиционни и не насърчават учениците за активно участие в учебния процес - констатират наблюдателите.

Като положителни страни на българското образование са посочени реформите за въвеждане на матури и модерни методи за оценяване и стандартизиране на знанията в съответствие със световните стандарти. Положителни факти са двукратното нарастване на броя на студентите спрямо 1990 година и добрите резултати, които показват български ученици на международни олимпиади по отделните учебни предмети.

Резултатите от докладите за състоянието на образователните системи в страните, получателки на помощта от Пакта за стабилност, вече са предмет на обсъждания с ресорните министерства в балканските държави. Целта е да се определят приоритетите и размерите на помощта за региона. Досега за 27 проекта в областта на образованието и младежта страните-донори от пакта са заделили 2 милиона и 300 хиляди евро. За довършването им обаче са необходими нови 6 милиона и 200 хиляди евро.

Подобряването на учебните планове и програми, замяната на шовинистичните тълкувания с научни тези в учебниците по история и създаването на младежки асоциации между балканските държави, са основните цели в дейността на работната група по образованието и младежта към Пакта за стабилност в Югоизточна Европа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.