Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа гласува за отмяна на поверителността на информацията

0 коментара

Европейските служби, следящи за прилагането на закона, получиха вчера големи правомощия, свързани с наблюдаването на трафика на информация по телефонните линии, Интернет и електронните пощи - ход, който критиците отхвърлят като най-голямата заплаха за поверителността на информацията в рамките на едно поколение.

Въпреки опозицията на сдружения за граждански свободи, Европейският парламент се поддаде на натиска на отделни правителства, начело с Великобритания, и одобри закон, даващ на полицията правото на достъп до информационните архиви на всеки потребител на телефон и Интернет.

Мярката, която предстои да бъде одобрена от 15-те страни-членки на ЕС, ще позволи на правителствата да принудят комуникационните и Интернет-компании да съхраняват подробни данни за осъществената от клиентите им комуникация за неопределен период от време. В момента тези архиви се пазят за разплащателни цели само за период от два месеца, преди да бъдат унищожени.

Въпреки че полицията ще се нуждае все пак от съдебна заповед, за да получи достъп до съдържанието на електронните съобщения, според новите закони тя ще може да съставя пълна картина на личните комуникации на индивида, включително на кого е пращал електронни съобщения, на кого се е обаждал по телефона и кога и кои Интернет-страници е посещавал.

От архивите на мобилните телефони полицията ще може също така да проследява движението на хората, тъй като тези телефони осъществяват връзка с най-близката операторска база на всеки няколко секунди. В градските райони тази информация е с точност до няколкостотин метра, но когато следващото поколение мобилни телефони бъде пуснато в действие, местоположението на потребителя ще може да се определи с точност до няколко метра.

"Това е последната жертва на борбата срещу тероризма що се отнася до гражданските свободи. Проблемът, свързан с желанието да се проследяват някои хора е, че в крайна сметка трябва да поддържаш база данни за всички," каза редакторът на Стейт уоч Тони Бънян.

Правителството на Великобритания, което изигра ключова роля в прокарването на новите мерки, вече бе предвидило такива правомощия в рамките на проектозакона срещу тероризма, изготвен в резултат на 11 септември, въпреки че мерките за съхраняването на информация все още предстоят да бъдат допълнени.

Сдруженията за граждански свободи в Обединеното кралство се надяваха, че ако членовете на Европейския парламент не одобрят съхраняването на информация, това ще даде възможност за законно оспорване на британския закон с мотива, че е несъвместим с европейския закон за защита на информацията. Но след вчерашния вот те очакват от правителството да ускори прилагането на наредбата.

Мярката се съдържа в поправка към проектозакон, който първоначално е имал за цел да подобри сигурността на електронните търговски транзакции. "В крайна сметка се стигна до голямо ограничаване на поверителността и увеличаване правомощията на държавата," каза независимият член на европейския парламент, италианецът Марко Капато. Той е авторът на законопроекта, който се опита да предотврати добавянето на поправката.

Снощи министерството на вътрешните работи на Великобритания приветства резултата. "Обединеното кралство приветства факта, че /Европейският/ съвет и парламент постигнаха съгласие по отношение на законов текст, който ще гарантира, че борбата срещу тероризма и други престъпления се третират със съответната сериозност. Разбира се, изключително важно е да се защитават основните човешки права и свободи, но както показват трагичните събития от 11 септември, това трябва да бъде съобразено с необходимостта да се даде възможност на службите, следящи за прилагането на закона, да вършат своята работа."

Според някои критици обаче този ход прерасна в общо наблюдение на цялото население. Комуникационният сектор също се обяви против задържането на информация, като постави под въпрос изпълнимостта и цената на съхраняването на такива огромни количества данни.

"Това е в разрез с един фундаментален принцип на поверителността - информация, събрана с една определена цел, не може да бъде използвана с друга цел, "каза Джон Уадхам, директор на Либърти.

"Полицията и други власти ще могат да преглеждат всички детайли на комуникацията на милиони невинни хора, само защото съществува потенциална възможност да попаднат на нещо подозрително."

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.