Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа иска бърз преглед на банкови, застрахователни и пенсионни активи

Препоръките към България включват затягане на контрола върху плащаните данъци и болничните разходи

1 коментар
Европа иска бърз преглед на банкови, застрахователни и пенсионни активи

България трябва да извърши анализ на банковите си активи до декември, да подобри събираемостта на данъците като ограничи сивата икономика, да изразходва по-ефективно обществените пари за здравеопазване, да повиши качеството на образование и да интегрира ромските деца в училище, да проведе пенсионната реформа, за да живеят възрастните по-достойно, и да осигури правораздаване, което да гарантира инвестициите.

Това са препоръките, които отправи към страната ни Съветът на Европейския съюз във вторник по повод националната ни програма.

След фалита на КТБ, довел до изплащане на гарантирани влогове за 4.4 на сто от брутния ни вътрешен продукт, и труса в банковата система, Европа иска от страната ни до декември да е готов независим анализ на качеството на всички банкови активи и да се проведе тест за тяхната устойчивост (отдолу нагоре) в тясно сътрудничество с европейските органи.

Евросъветът иска да се направи и преглед на портфейлите на пенсионните фондове и застрахователния сектор. Страната ни също така трябва да подсили надзора в банковия и небанковия финансов сектор с по-строги изисквания за обезпечаването на влоговете и оздравяване на банките. България трябва да подобри корпоративното управление сред финансовите посредници, включително чрез преодоляване на опасността от концентрация и "експозициите към свързани лица".

От България се иска да избегне структурното влошаване на обществените финанси през 2015 г., а догодина да постигне промяна от 0.5 на сто от БВП. За да стане това трябват решителни мерки за подобряване на събирането на данъците и за справяне със сенчестата икономика в страната, посочват от Брюксел. Все още отрицателната, макар и подобряваща се, външна позиция, свръхзадлъжнялостта на предприятията и слабото съобразяване на пазара на труда остават макроикономически заплахи и заслужават особено внимание, се допълва в документа.

Мерките срещу бюджетния дефицит недостатъчно коректни

Съветът на ЕС смята, че набелязаните от правителството мерки за свиване на бюджетния дефицит до 1.3% от БВП през 2018 г. не са достатъчно конкретни и има опасност България да не спази разпоредбите на Пакта за стабилност и растеж.

Спазването на данъчното законодателство остава основно предизвикателство за България, пише в разпространения от Евросъвета документ, който препоръчва цялостен анализ на опасностите пред събираемостта на данъците.

На страната ни се препоръчва да преразгледа ценообразуването на здравните грижи и да укрепи извънболничната помощ и първичната медицинска помощ, за да се изразходват по-ефективно обществените пари за здраве.

Предпоставки за точене на Здравната каса

От Европа обръщат внимание, че задължението на Здравната каса да плаща на болниците за лечение по предварително определени цени насърчава предоставянето на ненужни медицински грижи. Липсва ясен план за приложението на приетата национална здравна стратегия, се посочва в доклада.

Искат се и промени в закона за училищното образование и повече участие в образователната система на децата в неравностойно положение, особено на ромите, като се подобри достъпът до качествено образование в началните класове.

Ниското качество на образователната система у нас и ограничената полза от нея за пазара на труда възпрепятстват предлагането на подходящо обучена работна ръка за икономиката, пише още в документа. След години забавяне България все още не е променила закона за училищното образование, а изпълнението на стратегията за преждевременното напускане на училище е все още на ранен етап, гласи оценката в него.

Хората, живеещи в лишения у нас, са най-много в ЕС

Съветът на ЕС коментира също, че отговорните служби по заетостта работят без връзка помежду си, което пречи на предоставянето на обезщетения и услуги за безработните и неактивните хора. По-голямата част от безработицата в България е дългосрочна, което показва, че тя е по-скоро структурна, отколкото циклична. Липсват ясни насоки за определянето на минималната работна заплата. Делът на хората, изпитващи материални лишения в България, е сред най-високите в ЕС, се отчита още в доклада.

През 2013 г. милион и двеста хиляди български пенсионери са получавали пенсия под прага на бедността у нас заради ранното пенсиониране и кратките периоди на пенсионно осигуряване. Целесъобразно е България да ограничи допълнително растежа на разходите, свързани със застаряването, с което да допринесе за дългосрочната устойчивост на обществените финанси, включително с осъществяването на сериозни пенсионни реформи, препоръчва Съветът на ЕС.

Слаби резултати при окончателните присъди

Той отбелязва ,че ключово за предразполагаща инвеститорите бизнес среда е наличието на независима, висококачествена и ефикасна съдебна система, и на ефективни механизми за борба с корупцията. Сред основните предизвикателства в тази област са липсата на цялостна координация, институционалните недостатъци и слабите резултати в постановяването на окончателни решения от съда, пише в документа.

По повод приетите стратегии за реформа на обществената администрация и за въвеждането на електронно управление се препоръчват силни политически насоки за тяхното прилагане. Въпреки положените усилия, качеството на обществените услуги в България остава ниско. Недостатъчното развитие на електронното управление ограничава усилията за увеличаване на прозрачността и за намаляване на административната тежест. Особен проблем са процедурите за обществените поръчки, които са възпрепятствани от често променящата се нормативна уредба и недостатъчния "административен капацитет", посочват още от Евросъвета.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Доналд Дък
    #1

    Много иска пустата Европа. Но с този висококвалифициран административен капацитет това можем и повече абсолютно нищо. Имаме много малки проблеми с хазарта и контрабандните стоки но те са под пълен контрол на наши магурски момчета. В спорта и образованието тепърва предстоят промени като фалшивите дипломи ще станат достъпни и за роми, но това е проблем на спонсорите. В здравеопазването сме в челните позиции !!! Трудно може да се разгадае схемата му на източване.Банките са под контрол на младия бизнесмен Пеевски, те са негов патент.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.