Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа ще пести енергия с икономични уреди, саниране и когенерация

4 коментара
Европа ще пести енергия с икономични уреди, саниране и когенерация

Публичният сектор в Европа ще купува продукти, услуги и сгради от най-висок енергиен клас. Това предвижда нова директива на Европейската комисия, представена в сряда. Документът предлага на страните от ЕС разнообразни мерки за енергийна ефективност, които да смъкнат консумацията на електро- и топлоенергия с 20% до 2020 г.

По-високите инвестиции на държавата за т.нар. зелени обществени поръчки ще се изплащат бързо и ефективно от намалените сметки за електричество. Конкуренцията при обществените поръчки обаче остава водеща, обясни Гергана Миладинова от Дирекция “Енергетика“ към ЕК, която представи директивата в България. Ако само един производител предлага бойлер от най-висок енергиен клас например обществената поръчка може да е за бойлер от по-нисък енергиен клас.

Директивата ще задължи страните да ремонтират 3% от публичните сгради над 250 кв.м всяка година, за да се повиши енергийната им ефективност. Сега процентът е 1.5.

Мерките, насочени към крайния потребител, засягат дейността на доставчиците на елекро- и топлинна енергия. Задължителни ще станат индивидуалните измервателни уреди и отчитането на базата на реалното потребление. На този етап комисията препоръчва потреблението на ток и газ да се отчита всеки месец, а на парно и топла вода – на два месеца през отоплителния сезон. Директивата ще задължи електроразпределителните предприятия (ЕРП) да въведат стимули за потребителите да намалят консумацията на енергия, но не да ограничат продажбите си, ами да са по-ефективни, обясни Миладинова. Тези стимули може да са финансиране под някаква форма на изолацията на дома например.

Енергопотреблението с 1.5% надолу ежегодно

Директивата въвежда цел за ЕРП-тата да смъкват потреблението на енергия всяка година с 1.5% спрямо предходната година. Това може да се стимулира с въвеждането на т.нар. бели сертификати, с които работят няколко европейски държави – Англия, Франция, Дания, Белгия, Полша, Италия. Белите сертификати се издават на енергопреносни или енергоразпределителни предприятия, постигнали определена степен на енергийна ефективност.

Следващият пакет от мерки е за сектор “Енергетика“. Директивата ще задължи страните да изготвят 10-годишни планове за отопление и охлаждане по региони, така че инвеститорите да се ориентират в коя държава какви мощности са необходими и къде точно да се разположат. Директивата ще направи задължително оползотворяването на отпадната топлина при производството на енергия – т.е. когенерацията.

Задължителни енергийни одити за индустрията

Мерките в промишления сектор включват изготвянето на задължителни енергийни одити на големите компании (с над 250 служители например) и др.

Важно е да се знае, че до средата на 2014 г. директивата е препоръчителна – т.е. държавите сами ще определят целите си по отношение на повишаване на енергийната ефективност, както и какви мерки да прилагат. След като докладват на ЕК за плана и напредъка си, комисията може да задължи страната да прилага стриктно текстовете на директивата.

Последните данни и анализи на ЕК сочат, че заложената в стратегията “Европа 2020“ цел за намаляване на консумацията на енергия в Европа с 20% до 2020 г. няма да се изпълни. Страните членки нямат проблеми с повишаване на дела на възобновяемите енергийни източници до 20%, както и с намаляване на емисиите от вредни газове с 20%, но консумацията на енергия няма да спадне с повече от 14% до 2020 г., сочат анализите на ЕК.

Прогнозите, че зависимостта на Европа от внос на петрол и газ ще расте в следващите 20 години правят изпълнението на тази цел още по-важна, Документът ще обедини директивите за предоставяне на енергийни услуги (2006 г.) и за когенерация (2008 г.) и ще предложи нови мерки за енергийна ефективност, които ще смъкнат потреблението на енергия в Европа до желаните 20%.

Новите изисквания – от 2014 г.

Директивата за енергийната ефективност тепърва ще се обсъжда от Европейския парламент и от Съвета на министрите и най-вероятно ще влезе в сила в края на 2012 г., след което страните ще имат срок от една година да я пренесат в националното си законодателство.

България е пренесла в своето законодателство всички директиви, касаещи енергийния сектор без директивата за енергийните характеристики на сградите, приета през 2010 г., каза Кольо Колев от Агенцията за енергийна ефективност. Тя предвижда всички новопостроени и ремонтирани сгради да са с нулево потребление на енергия. Около 40% от енергията в Европа се консумира от сградите. България има свой план за енергийна ефективност, уточни Колев. Той предвижда до 2016 г. потреблението на енергия да намалее с 9%. В момента отчитаме преизпълнение на целите, каза Колев. До 2011 г. планът е предвиждал повишаване на енергийната ефективност с 3%, като преизпълнението на тази цел е с 46%, уточни Колев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Eнергийна
    #4
  2. Дедо Тошо
    #3
  3. N
    #2
  4. външен
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.