Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европарламентът даде зелена светлина за членството ни през 2007

44 коментара
Европарламентът даде зелена светлина за членството ни през 2007

България и Румъния преодоляха и последната пречка за присъединяването към Европейския съюз през 2007 г., след като в сряда Европейският парламент даде зелена светлина за това.

Гласуването бе предшествано от инфарктни за двете кандидатки часове, заради внезапно появилото се искане на християндемократите и на зелените в парламента в Страсбург вотът да се отложи заради бюджетни спорове между институциите в Евросъюза.

Би Би Си предаде, че е имало настоявания за отлагане на гласуването до публикуването на доклада на Еврокомисията за напредъка на България и Румъния през ноември.

Несъгласията по въпроса колко пари да бъдат отпуснати на двете страни също бе решен в последната минута.

Би Би Си припомня, че България и Румъния са пропуснали първата вълна на разширяване с 10-те нови членки, повечето от които от бившия комунистически блок, заради забавянето на реформите.

Според опонентите за присъединяването на Румъния, страната има проблеми с корупцията и със свободата на медиите. България беше критикувана, че не е приела адекватно законодателство за борба с корупцията и не полага достатъчно усилия в борбата с организираната престъпност.

1000 страници договор

Договорът за присъединяване на България и Румъния към ЕС, с обем около 1000 страници, съдържа шест разпоредби, с които се регламентира членството на двете страни в Евросъюза. Неотменна част от Договора са протоколът за присъединяване, изготвен на основата на Европейската конституция, и актът за присъединяване, базиран върху учредителните договори на ЕС. Двата документа гарантират влизането на България и Румъния в ЕС на 1 януари 2007 г. независимо дали Евроконституцията ще бъде приета до тази дата или не. Протоколът и актът включват общи разпоредби за промените в институциите на ЕС във връзка с присъединяването на България и Румъния и финансовата рамка за двете страни. С тях се урежда и присъединяването ни към вече сключени конвенции, споразумения и протоколи, както в рамките на ЕС, така и тези между ЕС и трети страни. 

Договорът съдържа няколко предпазни клаузи, които допускат присъединяването на България и Румъния към ЕС да бъде отложено с една година, ако до началото на 2007 г. двете страни все още не са извършили необходимите реформи и не са готови за членство. Решението за прилагане на предпазната клауза за България трябва да бъде подкрепено от всички 25 страни членки на Евросъюза, докато за Румъния е необходимо квалифицирано мнозинство.

В Договора за присъединяване е включена и декларация за използването на кирилица в ЕС. В нея е посочено, че българският език става един от официалните езици на Евросъюза, а кирилицата ще бъде третата азбука, която ще се използва в европейските структури. С влизането ни в ЕС и признаването на българския език за официален всеки българин ще може да пише петиции и да отправя запитвания до европейските институции на родния си език.

Договорът за присъединяване не гарантира на двете страни, че членството им няма да бъде забавено до 2008, тъй като при неизпълнение на критериите може да бъде задействана предпазната клауза.

Комисарят по разширяването Оли Рен каза, че няма да се поколебае да отложи приемането на България и Румъния с една година, ако те се окажат неподготвени.

След гласуването лидерът на групата на социалистите в Европарламента Мартин Шулц също подчерта, че законодателното събрание на ЕС ще бъде изцяло ангажирано с мониторинга върху двете бъдещи членки. Заместникът му Ян Маринус Вийрсма добави, че правителствата на България и Румъния трябва да положат "големи и убедителни усилия".

Днес България премина през драматично препятствие. Тя върви по правилния път, но трябва да направи още много за присъединяването си към Евросъюза, заяви и докладчикът за страната ни Джефри Ван Орден.

Финансовият пакет остава непроменен

Малко преди 14 ч. българско време, с 522 гласа за, 70 против и 60 въздържали се, депутатите приеха положително становище за подписването на договора за присъединяване на България към ЕС, което трябва да стане на 25 април в Люксембург. Преди това, с мнозинство от 534 гласа, депутатите одобриха и доклада за България на Джефри ван Орден.

Членството на Румъния в ЕС бе одобрено с мнозинство от 497 гласа. 93-ма евродепутати бяха против, а 71 се въздържаха.

В същото време в София плъзна слух за “българска следа” в опита на ЕНП да отложи гласуването, като основните заподозрени бяха СДС, чийто лидер Надежда Михайлова е зам. председател на ЕНП. Политици от десницата определиха възникналите твърдения като несериозни.

Решенията си европейските депутати взеха след едночасов дебат, като зелените повдигнаха отново въпроси за затварянето на АЕЦ “Козлодуй”.

Евродепутатите одобриха и финансовия пакет страната ни за първите три години след присъединяването ни. Според него България ще получи общо 4.6 млрд.евро.

Именно определянето на този финансов пакет предизвика проблеми, след като вечерта преди вота част от фракцията на Европейската народна партия реши да поиска отлагане на вота, но в последния момент е оттеглила това предложение.

Искахме отлагане, тъй като не бяха зачетени правата на Европейския парламент във финансовата сфера, обясни председателят на групата Ханс-Герт Пьотеринг, след като консерваторите сами се отказаха от намерението си.

Същото решение – за отлагане на гласуването, беше взето и от зелените, според които особено Румъния не е готова за членство в ЕС, предаде Би Би Си.

Настояването на консерваторите беше някои подробности за финансирането да бъдат обсъдени още веднъж със Съвета на министрите. Става дума за сума от 43,3 милиарда евро. Държавните и правителствени ръководители и Съветът искат тази сума да бъде включена в присъединителните договори. Ако това се случи, за периода 2007-2013 г. Европарламентът няма вече да има думата  за тези пари, част от които иначе може да бъдат използвани за засилване на граничния контрол и за външната политика, заяви Пьотеринг пред германското Инфорадио.

Предложението на ЕНП беше гласуването да бъде отложено за следващата сесия на 27 и 28 април, или за по-късно.

Президентът на Италия ни окуражи да завършим реформите преди влизането в ЕС

Италианският президент Карло Чампи, който от сряда е на тридневно официално посещение у нас, заяви в София, че разширяването на Европейския съюз преди неговото институционално укрепване, е израз на доверие в капацитета на европейците да изразят една обща съдба и особено към тези европейци, които след деветдесетте години на миналия век се възползват изцяло от предимствата на свободата и демокрацията.

още

Премиерът на Люксембург е решил спора в последния момент

 “Нито гласуването беше формално, нито беше лесно, нито резултатът беше предизвестен. Не може да бъде поставен под съмнение графика, свързан с нашите усилия за присъединяване, пък било то и заради един важен за тях, но по-общ въпрос, свързан с мястото и властта на Европейския парламент и на Съвета на министрите”, коментира след успешния финал министърът по европейските въпроси Меглена Кунева от Страсбург.

Решението се взе благодарение на изключителното умение на люксембургското председателство на ЕС и лично на люксембургския премиер Жан-Клод Юнкер, като буквално минути преди заседанието се постигна съгласие върху една обща декларация между Съвета и Парламента за бюджета на ЕС от 2007 г., която накара една част от европейските депутати да оттеглят възраженията си, каза Кунева, цитирана от БТА.

В противния случай гласуването щеше да мине с минимално мнозинство, което нямаше да е добър знак, отбеляза тя.

България нямаше как да участва в този тежък институционален спор - ние все още дори не сме наблюдатели, но този "приятелски огън" рефлектира върху нас, посочи министърът.

Тя напомни, че бюджетната рамка за България остава същата - в изключителна полза за България, защото парите ни са осигурени.

Договорът ще бъде подписан на 25 април в Люксмбург на срещата на министрите на външните работи на ЕС и страните кандидатки.  

Европейската комисия и страните членки на ЕС се съгласиха също така да отчитат становищата на Европарламента в процеса на наблюдение на реформите в България и в Румъния.

Н. Михайлова не е знаела за плановете на ЕНП

Лидерът на СДС Надежда Михайлова каза, че не е била запозната предварително с позицията на ЕНП за отлагане на гласуването.

Този проблем не е бил поставян пред мен по време на визитата на представители на партията в София начело с Пьотеринг преди броени дни. Тогава пред тях аз категорично защитих тезата, че България трябва да финализира присъединяването си към ЕС, каза Михайлова.

Тя добави, че в сряда сутринта е провела разговори с представители на Европарламента от Германия, Австрия и Франция и подчерта, че очевидно контактите ѝ са дали резултат.

По повод слуховете, че български депутати са оказвали натиск за негативно гласуване в ЕП, Михайлова заяви, че това не са били представители на партиите, членове на ЕНП.

Бившият председател на парламента Огнян Герджиков (НДСВ) коментира, че винаги има недоброжелатели вътре и вън в Европарламента, които са склонни да предричат катаклизми, подозрения и съмнения. Виждаме, че България успешно върви по своя път, получи европейско признание, коментира той.

Лидерът на БСП Сергей Станишев заяви, чу сутринта е говорил с председателя на партията на европейските социалисти Расмусен и с ръководството на парламентарната група. Позицията на евросоциалистите е известна – те са категорично за членството на България в ЕС, което бе огласено многократно, обясни Станишев.

Решението на Европейския парламент е добро, но напрежението в последния момент е предупреждение за България, че трябва да си свърши добре домашната работа, ако иска да влезе в ЕС на 1 януари 2007 г., коментира зам.председателят на ДСБ Асен Агов.

Лидерът на БЗНС-НС Анастасия Мозер пък изрази надежда днешното решение да бъде допълнително насърчение за България, за да се справи с необходимите реформи в съдебната система и борбата с корупцията.

Остават ни 18 месеца – не са много време, и трябва да работим бързо и качествено в областта на съдебната реформа, посочи и Лютфи Местан от ДПС, който определи резултата при гласуването в Страсбург като показателен за волята на Европарламента да види България сред другите в ЕС от началото на 2007 година.

Преодоляхме последната бариера по пътя към пълноправното членство, оптимистично коментира вицепремиерът Пламен Панайотов и благодари на европейските ни партньори. Очакваме датата 25 април, когато ще формализираме членството си и с подпис, допълни той.

Лидерът на Новото време Борислав Великов определи днешното решение като важна стъпка към пълноправното ни членство в ЕС и посочи, че за България е от ключово значение как ще успее да се справи с острия конкурентен натиск на европейския пазар. Цеков разкритикува правителството, част от което преди повече от месец стана и Новото време, че показало слабост при воденето на преговорите и че бизнесът и гражданите не са информирани за поетите ангажименти.

Мислейки с един ход напред, председателят на парламента Борислав Великов определи като най-важната задача на Народното събрание ратификацията на договора за присъединяване, който трябва да бъде подписан след две седмици. Според него бързото ратифициране на договора от българския парламент ще бъде и призив към 25-те страни-членки на ЕС да последват примера.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борко
    #45

    Цялата работа с ЕНП е сценарий на Надежда. Уговорили са се представителите на ЕНП да пуснат този фитил и след това Надежда да каже, че под неин натиск ЕНП са склонили да си променят позицията. И да очернят Костов, че уж той бил лобирал ЕНП да направят спънки. Ама ЕНП хич не долюбва Костов, за да се хванат на такава игра. Така че сценарият на Надежда е да се каже от една страна, че Костов е "виновникът", а от друга - че тя със своя "авторитет" и връзки е спасила положението. Не е случаен и фактът,

  2. Божо
    #44

    Всички хора , които се изказват тук , имат , или мислят , че имат собствено мнение. В действителност това няма значение в политически план , защото при избори ромската махала в град Ен , както и безмозъчното войнство, четящо с наслада в. Труд и гледащо " шоуто на слави трифонов" ще залее нашите гласове! Това комунистите и царят много добре го знаят и ни се присмиват , а собствените си избиратели презират! А относно парадокса , той се изразява в това ,че в държава без необразовани и бедни няма място за царе и комунисти , които могат да разчитат само на техните гласове!

  3. Лилето
    #42

    Думите на зам.-председателката на ЕНП Надежда Михайлова, че не е била запозната предварително с позицията на евродепутатите, са срамни. Още по-срамен е намекът й, че ако наши депутати са оказвали натиск, не били от партиите членки на ЕНП. Това директно обвинява депутатите на ДСБ. Не й прави чест на Надка да прехвърля вината другиму, след като лично тя се перчи с зам.председателския си пост в ЕНП и трябва да е наясно с процесите там. Иначи да си подаде оставката оттам и да им се обиди на евродесните. И едно уточнение - Асен Агов е зам.-председател на Народното събрание, не на ДСб - това за репортера на Медиапул.

  4. Mishkin herceg
    #41

    Mrasni ruski podlogi!!!Do predi 3 godini balvaha zmii i gushteri , shtom chueha neshto za NATO ili EU!V segashnija si vid BSP e tumora na balgarskija politicheski zsivot.Neka ima socialisticheska partija v Balgarija, ama ne s tezi chuguneni tikvi.BSP trjabva da e otnovo v opozicija, za da se reformira REALNO!Ako pak ne se reformirat, da si hvashtat shapkite i da se prazsdosvat na Buzludzsa!

  5. Mishkin herceg
    #40

    Mrasni ruski podlogi!!!Do predi 3 godini balvaha zmii i gushteri , shtom chueha neshto za NATO ili EU!V segashnija si vid BSP e tumora na balgarskija politicheski zsivot.Neka ima socialisticheska partija v Balgarija, ama ne s tezi chuguneni tikvi.BSP trjabva da e otnovo v opozicija, za da se reformira REALNO!Ako pak ne se reformirat, da si hvashtat shapkite i da se prazsdosvat na Buzludzsa!

  6. popova
    #39

    Vsichko tova e mnogo dobre

  7. Румен
    #38

    Всеки, който е с всичкия си, не може да не знае, че тласъкът към NATO и EU бе даден от дясното правителство на Иван Костов. При управлението на това правителство бе осигурено членството в Атлантическия Пакт и започнаха преговорите за присъединяване към Европейския Съюз. Всеки, неболедуващ от тежка амнезия помни на какви позиции бяха българските "леви" по тези въпроси през същия период. Поради което само пълен идиот може да разпространява слухове като пуснатия от т.нар. агенция "Фокус"И един интересен

  8. КУР ЗА КРАСНИТЕ
    #37

    ще ви кастрираме до един, червени скотове!

  9. КУР ЗА КРАСНИТЕ
    #36

    ще ви касрираме!

  10. х
    #35

    и затова трябва да се интегрира в ЕС!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.