Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европарламентът прие новите сгради да са въглеродно неутрални от 2030 г.

0 коментара
Обществените сград ипърви трябва да покрият изискванията за въглеродна неутралност, сн. БГНЕС

Европейският парламент прие във вторник актуализация на Директивата относно енергийните характеристики на сградите, според които новите сгради, въвеждани в експлоатация след 2030 г. да са въглеродно неутрални, а две години по-рано това трябва да важи за сградите, които се ползват от държавни и общински органи или са тяхна собственост. Предвижда се и саниране на повече сгради с най-лоши характеристики и подобряване на обмена на информация относно енергийните характеристики. Целта на мерките е сградният фонд в Европа да не влияе на климата от 2050 г.

Държавите членки ще трябва да въведат мерки, с които да се гарантира намаляване на средната използвана първична енергия с най-малко 16% до 2030 г. и с най-малко 20 – 22% до 2035 г.

Според новата директива до 2030 г. държавите членки ще трябва да санират 16% от нежилищните сгради, които са с най-лоши характеристики, а до 2033 г. – 26% от сградите с най-лошите характеристики.

Ако е технически и икономически удачно, до 2030 г. държавите членки ще трябва постепенно да разположат слънчеви инсталации в обществени и нежилищни сгради, в зависимост от техния размер, и във всички нови жилищни сгради, предвиждат още новите изискваниа.

Страните в Евросъюза трябва да предприемат постепенно премахване на изкопаемите горива при отоплението и охлаждането с оглед на пълното премахване на котлите, използващи изкопаеми горива до 2040 г. Субсидирането на самостоятелни горивни инсталации на газ ще бъде забранено от 2025 г. нататък. Финансовите стимули остават възможни за хибридни отоплителни системи, като например тези, съчетаващи котел със слънчева топлинна инсталация или термопомпа.

От новите правила могат да бъдат изключени селскостопанските сгради и сградите, които са част от културното наследство. Държавите от ЕС могат да решат да изключат и защитени сгради със специална архитектурна или историческа стойност, както и временни сгради, църкви и места за поклонение.

"Директивата показва ясно как политиката в областта на климата може да има реални и незабавни ползи за хората в по-неблагоприятно положение", коментира докладчикът по темата Киран Къф (Зелените/ECA, Ирландия). Според него новият закон ще помогне за намаляване на сметките за енергия и ще се справи с основните причини за енергийната бедност, като същевременно ще осигури хиляди висококачествени местни работни места в целия ЕС. "Справянето с 36% от емисиите на CO2 в Европа добавя абсолютно съществен стълб към Европейския зелен пакт. Днешният резултат показва, че Парламентът продължава да подкрепя Зеления пакт, който в еднаква степен осигурява справедливост и амбиция", допълва той.

Директивата беше приета от евродепутатите с 370 гласа "за", 199 гласа "против" и 46 гласа "въздържал се". За да стане закон, сега тя ще трябва да бъде официално одобрена и от Съвета на ЕС.

Според Европейската комисия сградите в ЕС са отговорни за 40% от потреблението на енергия и 36% от емисиите на парникови газове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.