Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европарламентите чакат доклада на ЕК за България, за да гласуват членството ни

11 коментара

Повечето парламенти на страните членки на ЕС ще започнат процедурите за ратификация на членството на България след като излезе доклада на Европейската комисия дали страната ни е готова да се присъедини към общността. Това предупреди в петък посланикът на Великобритания у нас Джеръми Хил и определи следващите 6 месеца като решаващи за успеха на България.

Това бе аргументът на посланик Хил да изтъкне, че когато бъде формирано новото българско правителство, то трябва спешно да продължи с необходимите реформи. По време на 6-месечния период България трябва неизменно да изпълнява поетите ангажименти и да спазва всички крайни срокове, предупреди Джеръми Хил.

На практика, възможността за България да убеди ЕС в готовността си да се присъедини от 1 януари 2007 г. е още по-къса, в рамките на по-малко от четири месеца, тъй като докладът на Европейската комисия ще излезе към края на октомври.

В деня, когато Великобритания пое председателството на Европейския съюз, в публична лекция посланик Хил очерта приоритетите на британското председателство. Той заяви, че британското председателство ще продължи категорично да подкрепя процеса на присъединяване на България и Румъния към евросъюза.

Джеръми Хил обаче припомни областите, в които България изостава и които бяха посочени в предупредителното писмо на Европейската комисия от 9 юни -съдебната реформа, земеделието, защитата на интелектуалната собственост, околната среда. Писмото, определено от от еврокомисаря по разширяването Оли Рен като “жълт картон” подчертаваше и важността на административния и съдебен капацитет, който трябва да развие страната ни.

Британското председателство посочва като приоритет и работата на ЕС с Либия. Разбираме страданието на българските медицински сестри и палестинския лекар и ще работим в тясно сътрудничество с българските власти за решаване на този случай, каза посланик Хил, цитиран от БТА. Британското председателство ще работи и по плана за действие на ЕС за подпомагане на заразените със СПИ либийски деца.

По отношение на Турция британският посланик изрази надежда, че страната ще започне преговори с ЕС в началото на октомври т.г. Последният Европейски съвет потвърди също перспективите пред страните от Западните Балкани, добави Джеръми Хил.

Акцент за британското председателство е постигането на съгласие за бюджета на съюза за периода 2007-2013 г., въпреки сериозните проблеми. Според посланик Хил, след френското и холандското "не" на европейската конституция в ЕС е настъпил период на размисъл, в който ще се задават много важни въпроси. Сред тях е и "Как Европа реагира на глобализацията?", каза британският дипломат.

Британското председателство ще търси отговорите на глобалните предизвикателства, сред които посланик Хил посочи икономиките на Китай, Индия и Южна Азия.

От съществено значение във външнополитическия дневен ред на председателството са отношенията с Иран, подкрепа за Ирак, Близкоизточният мирен процес, връзките с Русия и Украйна, САЩ, Китай, Северна Африка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Турист
    #15

    ?

  2. Machiavelli
    #14

    Po-dobre s tsurvuli kum "diviya" Zapad, no po sobstveno zhelanie, otkolkoto pod kamshik (ne po sobstveno zhelania) v druga posoka.

  3. калитко
    #13

    "Возим се в катун по пътя за Европа"

  4. KGB
    #12

    Кога англичаните са защитавали безкористно интересите на дуга държава?В цялата история на Англия няма такъв случай!А днес островитяните искат да ни убедят колко им било мъчно за Европата и как само най-искренно искат да помогнат дори и на турците.Чак да се разплачеш от умиление...Пък като четеш колко много мислят и за доброто бъдеще на нашата страна,то ти идва от радост да ревнеш с пълен глас...както ревеше народа български през 43-та,44-та и дори 45-та години от милостта и невероятната добрина на

  5. Маги
    #11

    Po-dobre s tsurvuli kum "diviya" Zapad, no po sobstveno zhelanie, otkolkoto pod kamshik (ne po sobstveno zhelania) v druga posoka.А ако посоката е "правилната"? Тогава, може ли? "pod kamshik (ne po sobstveno zhelania)", де.

  6. stephan
    #10

    po definiciya pravilna e tazi posoka, koyato e po sobstveno jelanie. drugoto e diktatura.

  7. Интересно става
    #9

    политическа кошара.Овцете са пак в нея,а тези с големите мераци за собственост върху него ще се избият помежду си.Пуснете стадото то поне знае какво и как да пасе

  8. KGB
    #8

    Слава

  9. ТЕ СА НАЙ-ВРЕДНИ!
    #7

    ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ЧАКА САМО ДА ВИДИ КАКВО ПРАВИТЕЛСТВО ЩЕ ИЗБЕРЕ ПАРЛАМЕНТА! ИМА ЛИ ПРАВИТЕЛСТВО НА ЧЕРВЕНИТЕ БОКЛУЦИ - НЯМА ЧЛЕНСТВО В ЕС!

  10. _
    #6

    Veche niama SSSR be glupak. Mnogo si nazad s istoriata. Ti...kata

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.