Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейската икономика продължава да изостава от американската

Само една пета от препоръчаните реформи от ЕК са изпълнени

2 коментара
Европейската икономика продължава да изостава от американската

Европейската икономика продължава да изостава от американската. Това сочи традиционното проучване "Барометър за реформи – пролет 2016" на Конфедерацията на европейския бизнес (BUSINESSEUROPE), чийто член е Българската стопанска камара.

Резултатите от проучването сред федерациите-членки на европейската бизнес организация показват, че само 20% от препоръчаните от Европейската комисия реформи са били изпълнени на национално равнище.

Сравнението с други водещи икономики подчертава необходимостта от спешни структурни реформи, с цел стимулиране на растежа и укрепване на публичните финанси.

Общата данъчна тежест

Общата данъчна тежест в ЕС остава над 50% по-висока спрямо САЩ и над 25% по-висока, отколкото в Япония. Необходими са допълнителни усилия от страна на държавите-членки за подобряване на фискалната устойчивост чрез усилия за намаляване на публичните разходи, вместо чрез увеличение на данъците.

В България общата данъчна тежест е 42.1%, т.е. малко по-ниска от средната за ЕС (48.2%) и с около 40 на сто по-висока от тази в САЩ.

Данъчната тежест върху труда

Данъчната тежест върху труда е почти 40% по-висока, отколкото в САЩ и Япония. Тази тежест трябва да бъде намалена, за да се насърчи създаването на нови работни места.

Данъчната тежест върху труда в България е 33.6% при средно 51% за ЕС.

Учене през целия живот

Само 45% от населението над 25 години в ЕС участват в някакъв вид обучение, в сравнение с почти 60% в САЩ.

Правителствата трябва да дадат приоритет на образованието, така че хората от всички възрасти да имат знания и умения, които са им необходими, за да успеят на пазара на труда, препоръчва изследването.

Индустриалните енергийни цени остават над 2.5 пъти по-високи в ЕС спрямо тези в САЩ.

Застаряването на населението

Специална глава в проучването е посветена на последиците от застаряването на населението – процес, който в ЕС се очаква да бъде много по-драматичен, отколкото в САЩ.

Сериозната промяна във възрастовото разпределение на населението има значителни фискални последици, поради свиването на данъчната основа, дължаща се на по-малкото работещи хора и, в същото време – увеличение на разходите, свързани с повишаването на средната възраст на населението. Това увеличава необходимостта от спешни реформи в сфери като пазара на труда, ученето през целия живот и пенсионната система.

В ЕС коефициентът на възрастова зависимост се очаква да се увеличи от 29% в момента до 54% през 2050 г., докато в САЩ това съотношение ще нарасне от 22% само до 37%.

В България коефициентът на възрастова зависимостсе очаква да се увеличи от 30% през 2015 г. на 59% през 2050 г.

Очаква се на разходите, свързани с повишаването на средната възраст на населението, в ЕС да се увеличат от 19% от брутния вътрешен продукт (БВП)през 2015 г. до 26%/БВП през 2050 г. В същото време това увеличение в САЩ ще е от 13.1% през 2015 г. на 18% през 2050 г.

Делът на разходите за обществено здравеопазване на хората над 65 години в ЕС се очаква да се увеличи от 46% днес до почти 62% през 2050 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #2
  2. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.