Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейската комисия показа жълт картон на Румъния заради МНС

0 коментара

Европейската комисия отново критикува Румъния заради специалното ѝ споразумение със САЩ по въпроса за Международния наказателен съд на ООН, според което Румъния няма да екстрадира американски граждани, подведени под отговорност от Международния наказателен съд в Хага, предаде ДПА, цитирана от БТА.

Когато някой иска да принадлежи към една общност, трябва да споделя решенията на тази общност и в етичната сфера, каза председателят на Европейската комисия Романо Проди след среща с румънския министър-председател Адриан Нъстасе в Брюксел. Решението на румънското правителство във връзка с Международния наказателен съд обаче няма да се отрази пряко върху преговорите за присъединяването на Румъния към ЕС, каза Проди.

Позицията на Букурещ относно Международния наказателен съд /МНС/ бе критикувана изключително силно в последните два дни в Страсбург, както от Европейския парламент /ЕП/, така и от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа /ПАСЕ/, добавя румънския вестник Зиуа. На общото заседание на ЕП и ПАСЕ във вторник вечерта бе посочено, че жестът на Румъния е необясним и опасен. Поименно на Румъния ѝ бе обърнато внимание да не ратифицира споразумението за МНС, сключено със САЩ, отбелязва вестникът. В резултат на силния натиск председателят на Румънския сенат Николае Вакарою съобщи вчера, че двустранното споразумение със САЩ няма да бъде обсъждано в парламента, докато не бъде постигнато разбирателство между Брюксел и Вашингтон по тази тема.

Международният наказателен съд в Хага за преследване на военни престъпления и престъпления против човечеството започна да функционира официално на 1 юли. САЩ не ратифицираха документа за учредяването му поради опасения, че американски войници биха могли по политически причини да бъдат изправени пред съда в Хага.

Букурещ се оказа в много деликатна ситуяция след като на 1 август стана първата стран в света, която побърза да подпише споразумение за имунитет със САЩ с надеждата, че това ще ѝ спечели силна американска подкрепа за срещата на НАТО в Прага през ноември.

Без да обръща внимание на твърдите глосове от Брюксел в подкрепа на МНС, американският президент Джордж Буш заяви днес, че иска да сключи с всички страни споразумения, гарантиращи на американските граждани имунитет срещу преследване от Международния наказателен съд. "Отхвърлям категорично Международния наказателен съд, няма да го приема. Няма да ни поставят в положение нашите войници и дипломати да бъдат влачени пред съда", каза Буш пред журналисти по време на среща с колумбийския президент Алваро Урибе. "Нашите приятели не трябва да ни поставят в подобна ситуация и затова се позовавам на член 98. Искам член 98 с всички страни", цитира думите на Буш Франс прес. Досега САЩ са сключили двустранни споразумения за имунитет на американски граждани пред МНС с десетина страни, сред които Израел, Румъния, Афганистан, Хондурас, Източен Тимор, Азербайджан и Мавритания, припомня АФП.

Парламентарната асамблея на Съвета на Европа прие вчера резолюция с която се иска от страните-членки и наблюдатели в европейската организация "да откажат да сключат двустранни споразумения за имунитет, които биха накърнили или ограничили по някакъв начин сътрудничеството им със съда".

"Парламентарната асамблея смята, че такива споразумения за имунитет са неприемливи от гледна точка на международното право, според което държавите трябва да се въздържат от актове, които биха лишили даден договор от неговия смисъл и неговата цел", се посочва в резолюцията, цитирана от АФП.

Резолюцията беше приета след извънредни дебати в ПАСЕ за "опасностите, на които е изложен Статутът на Международния наказателен съд".

В исканите от САЩ двустранни споразумения партниращата страна поема задължение да не предава на Международния наказателен съд американски граждани.

ПАСЕ одобри преди това доклада на Дик Марти /представител на Швейцария/ за рисковете, които такива споразумения носят за цялостния замисъл на Устава на МНК. Европейските парламентаристи заявиха, че са "силно обезпокоени от опитите на някои държави да подкопаят цялостния замисъл на Договора за МНК", който според тях представлява решителна стъпка към постигане на справедливост и слагане край на безнаказаността за най-сериозните престъпления, познати на човечеството.

"Призоваваме парламентаристите по целия свят да отхвърлят всякакво двустранно споразумение за имунитет", заяви пред асамблеята докладчикът на ПАСЕ по проблема Дик Марти.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.