Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейската конституция - за една социална Европа, гарантираща заетост

0 коментара

Почти едновременно с дебатите за Пакта за стабилност и икономически растеж, 50 членове на европейския Конвент повдигнаха искания за започване на дискусия по една изключително важна тема за настоящето и бъдещето на Европа: социалната политика. Ще бъде напълно нелогично, ако в проекта за Конституция, който ще се обсъжда в началото на януари, не бъдат включени и основните елементи на социалната политика, след като вече е налице единна валута и предстои най-голямото до момента разширяване от 15 на 25 държави след 2 години.

Какви са нашите предложения по отношение на социалната политика, които трябва да намерят отражение в работата на Конвента и да залегнат в бъдещата европейска Конституция.

1. Включване в Конституцията на Хартата на основните права, приета в Ница през 2000г., като по този начин ѝ се придаде юридически задължителен характер. Правата, които се съдържат в този документ - индивидуални и обществени, трябва да бъдат смятани за програмни и да служат като критерии за политиката в съответната област или решенията на ЕС. Транснационалното измерение на основните синдикални права - сдружаване, стачка, колективни преговори и т.н. трябва да бъде изрично признато. Същевременно ЕС трябва да се присъедини към Европейската конвенция за правата на човека и към други подобни важни юридически инструменти.

2. Социалните принципи и цели да бъдат поставени в центъра на европейската Конституция. Определянето на ЕС като социална пазарна икономика, защитата и разпространението на европейския социален модел, пълната заетост, създаването на работни места, постигането на висока универсална социална защита, развитието на услугите от общ и публичен интерес, спазването на изискването за конкурентност на общия пазар и стремежа към осигуряване на равни условия - трябва да бъдат едни от основните конституционни принципи в бъдещата Конституция. Към тяхното постигане трябва да се ориентира на първо място общият пазар, както и икономическия и валутен съюз. В същото време, за да се избегне социалният дъмпинг, компетенцията на съюза трябва да се разшири към сфери като данъчното облагане, политиката на заплащане на труда и транснационалното право на сдружаване. Особено важни са процесите на уеднаквяване на данъците на предприятията и облагането на доходите.

3. Създаване на истинско икономическо и социално правителство на ЕС. Направените стъпки в рамките на стратегията от Лисабон са положителни, но недостатъчни. Необходимо е да се въведе по-голяма координация в икономическата, бюджетната и социалната политика, както и на политиката по заетостта между държавите-членки. Единната валута трябва да се превърне в инструмент, който да обслужва стратегията за устойчиво развитие и задълбочаване на европейския социален модел. В този смисъл е необходимо да се промени статута на Централната европейска банка /ЕЦБ/, като сред нейните задачи се включи и стимулирането на растежа и създаването на работни места по подобие на Управлението за федерален резерв в САЩ.

4. Да се структурира диалога и социалната концентрация на европейско равнище. Европейските обществени организации трябва да получат по-голямо влияние при взимането на решения, отнасящи се до икономиката, социалната политика и заетостта. В този смисъл ще бъде подходящо да бъде възобновен общественият и икономически комитет, както и да се учреди тристранен комитет по въпросите на икономическия растеж, заетостта и социалната интеграция.

В заключение, освен тези конкретни предложения, предлагаме бъдещата конституция да се основава не само на политическото обединение по модела на федерацията, но и на социалното обединение като неразделна част от политическото. Иначе казано това би означавало да се сключи един "обществен договор" между европейците, между самите държави-членки за насърчаването и развитието на европейския социален модел и устойчивото развитие в ЕС в борбата за ликвидиране на бедността и преодоляването на последиците от нея.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.