Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейски медии скептични за безпроблемното членство на България и Румъния в ЕС

18 коментара
Колкото повече наближава датата на огласяването на последния мониторингов доклад за напредъка на България и Румъния към членството в ЕС, толкова повече се увеличават коментари в европейски медии и агенции за предстоящото ново разширяване на Евросъюза и последиците от това както за сегашните членки, така и за Румъния и България. Скептицизмът по отношение на готовността на двете страни за членство е водещата позиция в повечето от публикациите. Той се засили и след недвусмислените изказвания от страна на водещи фактори в Европейската комисия от последните дни, че началото на членството, особено на България, ще бъде съпроводено от много строг контрол и вероятни ограничения.

В. “Таймс”: ЕС отправя празни заплахи към двете кандидатки

В свой материал от 6 септември британският вестник “Таймс” коментира: Европейската комисия  "подгрява", за да каже на България и Румъния, че могат да се присъединят към ЕС през януари. Тя вдига много шум, като внушава, че има много място за маневри при вземането на това решение, но тя го няма! Тя твърди, че има скрити в ръкава си много санкции, ако двете страни не се реформират, когато са в ЕС, но тя ги няма!

Следващият официален доклад от комисията за напредъка на кандидатките или неговата липса, трябва да бъде публикуван на 26 септември. След това 25-членният клуб ще реши дали да приеме двете нови страни през януари или да забави членството с една година, продължава коментара “Таймс”.

На практика, обаче решението вече е взето, въпреки липсата на напредък, особено в България, през това лято. Комисията има твърде много стимули да продължи напред, независимо от проблемите си, свързани с готовността на кандидатите. Логистичната подготовка работи против нея: тежките механизми за изплащане на субсидии на фермерите са вече задействани и ще бъде много трудно да бъдат спрени за четири месеца.

Но това са тривиални проблеми, сравнени с политическия натиск. Комисията не иска да направи нещо, което да разпали още повече страстите против имиграцията и разширяването, които вече бушуват в ЕС.

Ето защо тя прибягна до предупреждения към България, че ако не продължи да се реформира, ще ѝ бъдат наложени наказания, назовани модерно "предпазни клаузи", когато се присъедини. Но заплахата изглежда празна. ЕК може да спре временно регионалната помощ, ако се окаже, че с нея се злоупотребява. Но това е оплакване от бюрократичните стандарти в някои министерства. То не осигурява достатъчно влияние над самото правителство.

Още по-сериозна загриженост предизвиква, особено в България, способността на съдилищата да се справят с удивително широко разпространената корупция. Неуспехът на България да се справи с проблема през изминалата година разтревожи Брюксел.

На теория ЕК може да откаже да признава решенията на българските съдилища, след като страната стане член на ЕС. Но, отново, каква е силата на тези санкции, когато дадена страна е вече член? Тя не е достатъчна, за да предизвика бързи промени: това е резултатът от флегматичния подход на България към реформите, заключва “Таймс”.

В. “Лидове новини”: Българите ги очакват твърди санкции в ЕС

Българите и румънците по всяка вероятност ще влязат в ЕС през януари, но ги очакват твърди условия за членството, пише чешкият вестник "Лидове новини" в броя си от сряда.

Заради широко разпространената корупция в двете държави Европейската комисия подготвя специални санкции, които могат да им бъдат наложени като предпазна мярка за вътрешния пазар на 25-те членки. Това става ясно от становището на ЕК за готовността на България и  Румъния, за което научи британският всекидневник "Файненшъл таймс" , а по-късно бе потвърдено и от председателя на комисията Жозе Барозу, се казва в публикацията на вестника.

ЕК е предпочела да покани България и Румъния на 1 януари 2007, а не да отложи членството им с една година. Тази възможност бе доста обсъждана през лятото, след като Брюксел критикува София и Букурещ, че не са достатъчно подготвени за членство. Основен проблем е голямата корупция и в двете страни, а в случая със София - и провалът на държавните органи да се справят с организираната престъпност, продължава "Лидове новини".

Балканската двойка получи още няколко месеца да "се поправи" с уговорката, че последната дума ще има Брюксел през септември. Три седмици преди изтичане на срока обаче в комисията преобладават привържениците на по-бързото разширяване, сред които е и Барозу, само че те предложиха възможно най-твърди санкции.

Ако някоя от двете страни "наруши сделката"  ЕС ще може да прибегне до така наречените предпазни клаузи, като например замразяване на средствата, предвидени от Брюксел за българите и румънците.

Над България освен възможността за спиране на помощите виси и заплахата за наказания, ако не бъде реформирана достатъчно правосъдната система.  Брюксел е недоволен от факта, че българските съдии твърде късно започнаха разглеждането на политическите убийства от 90-те години и са си затваряли очите

пред корупцията по високите етажи. Ето защо България, според препоръките на ЕК, може да бъде "отрязана" от правното сътрудничество с останалите страни-членки, а по-старите от тях няма да признаят българските съдебни разпоредби.

"Ако България влезе в ЕС през 2007 година, е най-добре да вземем допълнителни предохранителни мерки, потвърди председателят на ЕК Жозе Барозу след срещата му с българския премиер Сергей Станишев в Страсбург, пише “Лидове новини”.

Станишев се опитва да успокои духовете. "Съдиите започнаха да решават първите случаи на пране на пари, на депутати бе отнет имунитетът, на някои заради корупция", посочи Станишев. Той допълни: "Вярвам, че комисията ще отчете добрата воля и бързината, с която се опитваме да се поправим и че Българя ще дочака достойни условия за членство".

В. “Фигаро”: България и Румъния няма да бъдат отложени, но ще им бъдат наложени ограничения

Въпреки пропуските на София Европейската комисия не възнамерява да отложи присъединяването ѝ към Европейския съюз за 1 януари 2008 г., пише в сряда влиятелният френски вестник "Фигаро".

Няма да се наложи България и Румъния да търпят обидата членството им в ЕС да бъде забавено с една година. В следващия си доклад, който ще бъде публикуван на 26 септември, ЕК ще позволи на София и Букурещ да се присъединят към 25-те на 1 януари 2007 г., но ще им наложи някои ограничения, продължава изданието.

Това е най-доброто решение до този момент, за да се отвърне на предизвикателството, поставено от бавното придвижване на Букурещ и София към Европа, отбелязва в. "Фигаро".

До края на годината вероятно двете държави няма да успеят да приемат целия законодателен арсенал на общността, за да влязат в ЕС на 1 януари 2007 г., но Брюксел не иска да ги обезсърчава, отлагайки членството им с една година.

"Влакът тръгна и не можем да го спрем. При тези обстоятелства най-добрият изход от ситуацията е въвеждането на предпазни клаузи", твърди европейски източник, цитиран от вестника.

Българският премиер Сергей Станишев вчера в Страсбург увери, че е важно страната му да влезе в съюза с достойнство и че процесът на реформи няма да спре с влизането в ЕС на 1 януари 2007 г.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kafene.net
    #19

    Колеги, поне да бяхте написали откъде сте ги взели? Има още един, от Жечпосполита, ако искате.

  2. bonbonchov
    #18

    Osobeno bivshite ni saiuznici ot soc-lagera, nastoiashti, vidni evropeici...samo deto zabraviat kak mechtaeha da karat ski na pamporovo ili da se copnat v cherno more, ako sluchaino gi pusneha navan. Nishto, po-vajnoto e tche evropa ni e v karpa varzana. Mnogo tapo ot tiahna strana shte e obache, kakto pishe v materiala, da ne ni satrudnichat v oblastta na reda i pravoto, zashtoto taka samo shte utejniat sobstvenoto si polojenie s razshirenieto na rusko-bulgaro-rumanskata mafia v EU, shtoto edba li niakoi si misli che te veche ne sa tam...A kolkoto do parite deto shte ni davat ili shte si zadarjat, neka parvo vidim kolko dalgove natrupahme v poslednite 17 godini ot podobni "podaraci"?

  3. jivko
    #17

    Станишев се опитва да успокои духовете

  4. jivko
    #16

    Станишев се опитва да успокои духовете

  5. dir.bg
    #15

    Никога не съм се съмнявал в подписа на един бивш държавен глава, каза Беронов.

  6. dir.bg
    #14

    Никога не съм се съмнявал в подписа на един бивш държавен глава, каза Беронов.

  7. иврупейтц
    #13

    българия да влезе в ЕС, станишевото "правителство", правителственото парламентарно болшинство, като болшевики,а!!! и "президента" да бъдат вкарани в затвора, министър председател да е Барозу. правителство и парламент да са европейският парламент и европейската комисия. съдилищата да са съдилищата на големите европейски страни. тогава, може би, ще осъдят филчев, митьо очите, васил божков-черепа, румен пУтков, румен оВчаров, добромир гущеров, красимир премянов и няколкото десетки хиляди комунисти-ченгета-мутри, от които не може да се диша в българия.

  8. assenov
    #12

    praviat se na intersni.niama na kade da mardat bez nas ne mogat! nali iskat goliama evropa.

  9. craghack
    #11

    бе създадена с оправданието, че това е компромисът необходим, за да влезем в ЕС. Днес се оказва, че ще влезем в ЕС като двойкаджии. По милост. На нас ще се гледа с подозрение и като на второ качество хора. Следователно компромисът, който направихме всички със съвестта си - да гледаме изстъпленията на развилнелите се крадци от БСП, НДСВ и ДПС не си е струвал. Явно е време тези да си ходят, но не по вилите в САЩ и Западна европа, а в затвора.

  10. българин
    #10

    Да ни обясни че всичко е под контрол.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.