Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейски министри се впуснаха да бранят единната валута

1 коментар
Министър-председателят и финансов министър на Люксембург Жан-Клод Юнкер, който председателства на ротационен принцип Европейския съюз, определи във вторник като "глупости, които не си струва да бъдат обсъждани" изказванията на италианските министри на труда и социалните грижи Роберто Марони и на институционалните реформи и федерализма Роберто Калдероли за връщане на Италия към лирата, предадоха информационните агенции, цитирани от БТА.

Калдероли отиде още по-далеч в идеите си, като предложи лирата да бъде вързана към долара. Двамата министри от правителството на Силвио Берлускони са членове на партия Северна лига, известна с отрицателното си отношение към ЕС.

Юнкер направи това изявление на срещата на финансовите министри от еврозоната в Люксембург, посветена на вземането на мерки за ускоряване на приемането на бюджета на общността за следващите 7 години до края на месеца. Дебатите по рамките на бюджета докараха приемането му почти до задънена улица, след като големите нетни вносители в общата европейска хазна отказаха да се съгласят с предложението за увеличаване на вноските за покриване на разходите по разширяването.

Еврото е валутата на всички страни от еврозоната и никоя от тях не възнамерява да излиза оттам, добави Юнкер.

Подкрепа на разклатеното евро даде и френският министър на икономиката, финансите и индустрията Тиери Брьотон, който прочете пред колегите си прочувствена декларация в защита на общата валута и заяви, че тя ще остане валутата на Франция. По този начин той потвърди ангажимента на френското правителство да спазва изискванията на Пакта за стабилност и растеж (ПСР).

Австрийският министър на финансите Карл-Хайнц Грасер определи като "безотговорни" двамата италиански министри, а германският финансов министър Ханс Айхел нарече "абсурдно" всичко, което бил прочел напоследък за еврото.

Агенциите свързаха изказванията на министрите в полза на еврото като опит за успокояване на финансовите пазари. След изявленията на двамата италиански министри еврото слезе до равнището от 1,22 долара спрямо 1,25 долара преди референдумите във Франция и Холандия, при които бе отхвърлен проектът за европейска конституция.

Междувременно, разтревожен от политическите разногласия в ЕС, Международният валутен фонд отправи призив до страните от еврозоната да продължат курса на структурни реформи, който ще направи икономиките им по-силни и по-гъвкави, предаде ДПА.

В изявление, разпространено късно вечерта в понеделник, МВФ не спомена пряко резултатите от рефередумите за европейската конституция в Холандия и Франция, но обърна внимание на скептицизма на европейските избиратели.

"Времената са трудни, но стратегията на консолидация, реформи и интеграция работи и трябва да бъде запазена", посочи фондът. Той посочи, че реформите, извършвани в страните от еврозоната, целят да решат трупаните десетилетия наред проблеми и да подготвят социалните институции за предстоящия демографски шок.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Икономист
    #1

    Права е Европа поне мъничко да се притеснява,защото икономиката и не се развива с по-добри темпове от тази в САЩ.Независимо,че еврото бе въздигнато в най-силната валута-точно това му качество започна да помага на американците като бонус за по-бързото излизане от кризата,в която затъваха.Стоките им,като по-евтини станаха по-лесно продаваеми,експортът им се повиши.Обратно,европейските стоки намалиха продаваемостта си и то не само за американския пазар, за съжаление. Борбата с капитала зад океана за

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.