Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейските десни се обявиха официално срещу "Южен поток"

37 коментара
Европейските десни се обявиха официално срещу "Южен поток"

Групата на ЕНП – ЕД, която е най-голямата в Европейския парламент, изрази официално неодобрението си по повод подписаното от унгарското правителство споразумение с "Газпром" за газпоровода "Южен поток". Тази сделка не допринася за засилването на общата енергийна политика, което е цел на ЕС, се заявява в позиция на групата, представена от председателя ѝ Жозеф Дол.

"Напредък в изпълнението на тази цел може да бъде направен както в областта на сигурността на доставките, така и на тяхната конкурентност, ако страните членки сътрудничат помежду си. Проектът "Южен поток", обаче, който е базиран на двустранна договореност при липса на прозрачност, отслабва така желаната европейска солидарност. Нещо повече, контрактът не отговаря на съществуващото законодателство на ЕС и на водещите принципи в Третия енергиен пакет в частта му за достъпа на трета страна", се посочва в становището, разпространено в четвъртък.

"Като се имат предвид и предишните споразумения, подписани със Сърбия и България, последният документ между унгарското правителство и "Газпром" намалява шансовете на планирания газопровод "Набуко" – проект, който се радва на официална подкрепа от страна на ЕС. За разлика от "Набуко", "Южен поток" не предоставя истинска диверсификация. Нещо повече, той ще задълбочи допълнително зависимост от един единствен източник", смятат евродепутатите от групата ЕНП-ЕД, в която членуват и петима български представители от партия ГЕРБ на Бойко Борисов.

Според ЕНП – ЕД споразумението за "Южен поток" е в противоречие с общата европейска външна политика в областта на енергетиката, приета от Европейския парламент, която изисква от страните членки да водят активна политика, която осигурява на общността разнообразяване на газовите доставки. Според нас няколко газопровода от един същи източник не може да се нарече диверсификация, се казва в позицията.

В заключение се посочва, че успехът на "Набуко" като добавена стойност към европейската интеграция, трябва да има ясен приоритет.

Пред Mediapool Борисов заяви, че се солидаризира с мнението на ЕНП по отношения на руския проект. “Ние сме част от ЕНП. Като част от европейската десница ние сме съгласни с тази позиция, която е изработена от най-добрите експерти. В нашата програма е записано, че ще водим политика за осигуряване на енергийна независимост“, заяви Борисов.

Това е първата му категорична позиция по въпроса. Първоначално той твърдеше, че не може да има позиция за "Южен поток", тъй като не е виждал проекта. После заяви, че не може само защото е десен, да бъде срещу руските проекти за "Южен поток" и АЕЦ "Белене".

Становището на ЕНП-ЕД бе изработено след подписването на споразумение между Унгария и "Газпром" за реализация на проекта. То бе ратифицирано на 28 февруари по време на кратко посещение на досегашния председател на руския газов монополист и вицепремиер Дмитрий Медведев в Будапеща, два дни преди изборите, на които впоследствие бе избран за президент на Русия.

Ройтерс определи събитието като "вербуване" на унгарците и голяма победа във "войната на тръбопроводите", водеща се с подкрепяния от САЩ и ЕС проект "Набуко" за това кой да доставя природен газ на големите потребители в Централна и Западна Европа.

Газопроводът "Южен поток", който ще се реализира от съвместно дружество между "Газпром" и италианската "Ени", трябва стъпи в Европа през България, откъдето ще се разклони в две основни направления – едното през Сърбия към Италия, а другото – през Унгария към Австрия.

България подписа за "Южен поток" на 18 януари, по време на последната визита на Владимир Путин в качеството му на президент на Русия, която бе в София.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Pusheka7
    #38

    Русия има ресурси, но Европа има потребители и пари. Русия прилага принципа разделяй и владей благодарение на предатели като унгарския и българския Гоце. Европа трябва да действа напълно реципрочно. За всеки руски проект трябва да получава контрол над находище на нефт, газ или метали в Русия. Иначе няма спасение. А Гоцетата трябва да ги избесим.

  2. fakt
    #37

    !

  3. ЕС
    #36

    7 Март 2008 16:49Европа трябва да действа напълно реципрочно. За всеки руски проект трябва да получава контрол над находище на нефт, газ или метали в Русия.Европа трябва да действа напълно реципрочно. За всеки руски проект трябва да получава контрол над находище на нефт, газ или метали в Русия.Европа трябва да действа напълно реципрочно. За всеки руски проект трябва да получава контрол над находище на нефт, газ или метали в Русия.

  4. ves
    #35

    Къде бяха еропейските десни да се произнесат и при подписването на Южния потоп между България и Русия. Тогава си замълчаха, може би заради Италия, но сега, когато от южен, може да стане и среден европейски потопа, решиха да се произнесат.

  5. Стамбо
    #34

    Досега не им остана време от това да се мляскат с гнусното кремълско ченгенце, да ни дават акъл да гласуваме за Гоце Сирищника, че да сме стопирали "фашизма".Щото той Гоцевия режим с фашизма в путинска версия ама нищо общо няма- виж медиите, службите и правосъдието, то стига!Но си мисля, че само декларативно са се обадили.

  6. Ами...
    #33

    ...и те алчни кретени като нашите си!

  7. Психопат
    #32

    г-н иван костов защото са червени продажници

  8. Изумен
    #31

    от щурите мюсюлмани от Иран, Азербайджан и Тюркменистан, напоследък и в Турция полудяват. Омразата към Русия прави Запада късоглед?

  9. evrika
    #30

    ENP i nejnite predstaviteli, koito ni prizovaha da glasuvame za agent Goze i ne vidjaha ni6to lo6o 4engetata ot DS da sa v Evrpejskija parlament za6toto trjabvalo da im se dade 6ans da se popravjat/spored Pjotering/ sega se dosetili sled kato se podpisaha dokumentite za Jujen potok 4e bili protiv. A dosega kade bjahte da go razberete ? Ili osven ot bjurata si v Bruksel po dale4e ne vijdate?

  10. форос
    #29

    "Експертите подчертават, че подкрепата на правителствата все още не гарантира съвместното строителство на Южен поток. Газпром повтаря грешките при създаването на Сев.поток, аналогичен газопровод от Русия за Европа през Балтийско море. В началото монополистът сключва договори с вносителите и обявява старт на строителството, след което подава заявки за работа в специалната икономическа зона на „обидената" транзитна страна. Почти цялото трасе на Южен поток минава по континенталния шелф на Украйна. Част

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.