Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейските задни мисли на американските инвестиционни банки

0 коментара

Банкерите започват да се изнервят. Тримесечие след тримесечие Goldman Sachs, Morgan Stanley, Deutshe Bank, UBS и Credit Suisse First Boston хранят надежда най-сетне да настъпи съживяване на дейностите им и техните резултати да се подобрят. А докато чакат това да се случи, екипите в тези банки се опасяват за работните си места.

ПЪРВОТО ТРУДНО ТРИМЕСЕЧИЕ

Резултатите от първото тримесечие никак не ги успокоиха. На 26 март Morgan Stanley обяви намаление с 21 % на печалбата си за периода от януари до март включително - до 848 млн. долара (971,36 млн. евро). Това е шестото поредно тримесечие на спад. Няколко дена по-рано Lehman Brothers оповести спад на печалбата си за тримесечието с 23 % спрямо същия период на 2001 г. - до 298 млн. долара.

Борсовите дебюти от едната и от другата страна на Атлантика станаха рядкост. Очертава се тенденцията листването на акции на дружества да бъде само завръщане на вече познати играчи.

СЛИВАНИЯ И ИЗКУПУВАНИЯ

Цифрите, които отчитат сливанията и придобиванията, не са по-обнадеждаващи. Според предварителните данни на Dealogic за първото тримесечие на 2002 г. обемът на операциите е спаднал до най-ниското си равнище от 1996 г. досега. В световен мащаб стойността на трансакциите се е стопила до 261,5 млрд. долара спрямо отчетените през предишното тримесечие 495,1 млрд. долара.

В САЩ сумата на операциите е намаляла от 208,8 млрд. долара на 89,3 млрд. долара при 1447 операции спрямо предишните 1910 със същата база за сравнение. В Европа са били регистрирани 2172 сделки спрямо 2981, като общата им стойност е достигнала 112,8 млрд. долара в сравнение със 169,8 млрд. долара през предишното тримесечие. Единствената трансакция за над 10 млрд. долара е било предложението на Northrop/ за TRW.

СЪКРАЩЕНИЯ НА ПЕРСОНАЛА

Мorgan Stanley намали с 6 % персонала си само за една година и той достигна 59 875 души. Стивън Крауфорд, финансов директор на банката, заяви, че не се предвиждат нови съкращения на служители. Goldman Sachs вече намали персонала си с 2% през ноември 2001 г., а финансовият директор Дейвид Виниър не отрече, че ще има нови съкращения с 5 % през тази година, ако финансовата обстановка се запази. Goldman Sachs осигурява работа на 22 600 души по цял свят, а само в Лондон неговият персонал е 5000 души.

КОНТРААТАКА

Тази неблагоприятна обстановка не пречи на американските банки да се подготвят за бъдещите дни. На 27 март Morgan Stanley обяви, че въвежда рекорден задължителен заем от 7,3 млрд. долара, като взе преднина пред очакваното покачване на лихвите на Управлението за федерален резерв. Като потвърждение за голямата амбиция на американците, Мorgan Stanley публикува неотдавнаq в партньорство с кантората за консултации по стратегия на финансовите институции Оливър, Уимън енд Къмпани (Oliver, Wyman & Company), проучване за "бъдещето на банката на голямата европейска клиентела".

В това изследване се изтъква, че "приходите на инвестиционните и търговските банки на Стария континент ще продължат да намаляват през 2002 г." с близо 7 процента спрямо 2001 г. и ще достигнат 74 млрд. евро. Този спад се очаква заради свръхкапацитета на банките в областта на кредитната дейност, насочена към големите предприятия, и заради стесняването на територията на инвестиционните продукти.

Според авторите на проучването най-добрият начин, по който играчите на този пазар могат да подсилят рентабилността си, би бил така наречените "банки втора категория" (ABN Amro, BNP Paribas, Societe Generale, Dresdner, UniCredito, SCH) да насочат вниманието си към фирмите в техните родни страни, като се откажат от европейските си амбиции и оставят пазара на много големите кредитоискатели на "голямата осморка": Goldman Sachs, Morgan Stanley, Merrill Lynch, Citigroup, CSFB, Deutsche Bank, JP Morgan Chase и UBS.

За групата на осемте това би могло да бъде едно добро решение, ако клиентите го приемат. Какво обаче ще кажат ръководителите на европейските банки? Дали целта не е да бъдат убедени акционерите на Societe Generale или BNP Paribas, например, да се разделят с дяловете си при евентуално предложение от JP Morgan или Citigroup, пита се един френски банкер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.