Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейският парламент прие първия закон за изкуствения интелект в света

Забранени са приложения, нарушащи човешките права и демократичните принципи

0 коментара
Европейският парламент прие първия закон за изкуствения интелект в света


Европарламентът одобри в сряда с 523 гласа "за", 46 "против" и 49 "въздържал се" законодателен акт за изкуствения интелект (AI). Основната му цел е да защитава основните права, демокрацията и принципите на правовата държава, но същевременно да насърчава иновациите.

Забранени приложения и нов европейски орган

Новите правила ще забраняват някои приложения с AI, които застрашават правата на гражданите. Това са системите за биометрична категоризация, лицево разпознаване от интернет или от записи от видеонаблюдение с цел създаване на бази данни за разпознаване на лица. Ще бъдат забранени също системите за разпознаване на емоции на работното място и в училищата, за социално оценяване или системи за прогнозиране на престъпление.

Малко преди законът да бъде приет, евродепутатът и докладчик в "сянка" Петър Витанов (ПАСД/БСП) коментира пред журналисти, че 90% от системите с AI представляват минимален риск, но високорисковите ще бъдат регулирани.

За прилагането на новия закон на национално и европейско ниво, както и за неговото регулиране, ще бъде създаден нов европейски офис за изкуствен интелект. Той ще включва ресурсите, с които Европейската комисия разполага, но и ще се опита да привлече най-добрите експерти в областта, каза пред български журналисти в Страсбург евродепутатът Ева Майдел (ЕНП/ГЕРБ):

"Този офис трябва да подпомага компаниите как да прилагат закона. Той няма да бъде там само за да налага глоби и мерки."

"Благодарение на Парламента неприемливите практики на AI ще бъдат забранени в Европа и правата на работниците и гражданите ще бъдат защитени. Службата по изкуствен интелект (AI Office) следва ще бъде създадена, за да подпомага компаниите да започнат да спазват правилата, преди те да влязат в сила. Успяхме да гарантираме, че хората и европейските ценности са в самия център на развитието на AI“, каза евродепутатът Брандо Бенифей по време на пленарния дебат.

Все пак ще има някои изключения в правилата. Например системи за биометрична идентификация могат да се използват за целенасочено търсене на изчезнал човек или предотвратяване на терористично нападение.

Високорискови системи и изисквания за прозрачност

Ще има задължения за високорискови системи с AI поради значителните им потенциални вреди за здравето, безопасността, основните права, околната среда, демокрацията и принципите на правовата държава.

Примерите за високорискови приложения на AI включват критична инфраструктура, образование и професионално обучение, заетост, основни частни и публични услуги, определени системи в областта на правоприлагането, миграцията и управлението на границите, правосъдието и демократичните процеси.

Подобни системи трябва да оценяват и намаляват рисковете, да поддържат регистри за употребата, да бъдат прозрачни и точни и да гарантират човешки надзор.

Системите с изкуствен интелект трябва да отговарят на определени изисквания за прозрачност. Те трябва да спазват законодателството на ЕС в областта на авторското право и публикуване на подробно обобщение на съдържанието, използвано за обучение на модела.

Майдел определи темата с авторските права като сложна, но каза, че в следващия си мандат ЕП ще ревизира директивата за авторските права. Големите компании обаче ще докладват за информацията, която използват.

Моделите на по-мощните системи за AI ще бъдат подложени на допълнителни изисквания, включително оценка на модела, оценяване и ограничаване на системните рискове и докладване за инциденти.

Освен това изкуствените или манипулираните изображения и аудио- или видеосъдържание (deep fakes) трябва да бъдат ясно обозначени като такива.

"Държавите членки трябва също да имат своите правомощия и те трябва добре да се запознаят със закона и да имат нужните регулатори, които да го прилагат", добави Майдел.

Съдокладчикът на Комисията по граждански свободи допълни, че ЕС е свързал концепцията за изкуствен интелект с основните ценности на Европа, но предстои още много работа.

"Изкуственият интелект ще ни накара да преосмислим социалния договор в основата на нашите демокрации, нашите образователни модели, пазарите на труда и начина, по който водим война. Законодателният акт за AI е отправна точка за нов модел на управление, изграден около технологиите. Трябва сега да се съсредоточим върху прилагането на този закон на практика", изтъкна той.

С грижа за иновациите и технологичния напредък

Новият регламент ще се опита да не ограничава технологичното развитие.

Според Майдел една от основните теми при преговорите е било да се подобри бизнес средата и конкурентноспособността в Европа, която изостава в технологичното развитие от Китай и САЩ:"В момента само 11% от европейските компании използват изкуствен интелект и внедряването му може да стане двигател на икономиката, ако се използва пълният му потенциал."

Според Петър Витанов в Европа се раждат голяма част от идеите, свързани с AI, но експертите и компаниите след това отиват в други места по света, където да ги развиват и прилагат.

"Беше турдно да се намери баланс, така че да се опазят и човешките права, но да се даде възможност и на бизнеса да се развива“, допълни той.

По думите му страхът, че изкуственият интелект може да отнеме работни места, е неоснователен. Левият евродепутат е на мнение, че новите системи ще трансформират много работни позиции, но няма да ги заличи.

Регламентът все още подлежи на финална проверка от юристи и се очаква да бъде окончателно приет преди края на законодателния мандат. Законът също трябва да бъде официално приет и от Съвета на ЕС.

Той ще влезе в сила двадесет дни след публикуването му в Официален вестник и ще бъде напълно приложим 24 месеца след влизането му в сила. 

Регламентът на ЕС за изкуствения интелект е първото подобно законодателство в света. Очаква се в края на месец ООН да приема първата си резолюция за изкуствения интелект, който се превръща във все по-важна тема.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.