Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейският съд отхвърли иска на Саддам Хюсеин срещу 21 европейски страни

0 коментара
Европейският съд отхвърли иска на Саддам Хюсеин срещу 21 европейски страни

Европейският съд по правата на човека в Страсбург отхвърли иска на бившия президент на Ирак Саддам Хюсеин срещу 21 европейски държави, предаде в сряда ИТАР-ТАСС.

Всички обвинени в иска страни са били част от ръководената от САЩ коалиция, която през 2003 година навлезе в Ирак. Саддам Хюсеин ги смята за виновни за собствения му арест и задържането в затвора.

В мотивите за отхвърляне Европейският съд сочи, че в своя иск бившият иракски лидер не е показал връзката между действията на тези държави и обвиненията, които повдига срещу тях в подадените документи.

Същевременно, на поредното заседание по делото срещу Саддам Хюсеин във сряда ще дава показания неговият доведен брат и бивш ръководител на тайните служби Мухабарат Барзан Ибрахим ат Тикрити, предава АП.

Той е последният от осемте обвиняеми по делото, който ще бъде разпитан от съдията и прокурора. На предишни заседания Ат Тикрики отрече да е участвал лично в мъченията на жителите на Дуджаил, както свидетелстваха потърпевшите. По-късно през деня на свидетелската скамейка ще застане и самият Саддам.

Бившият иракски лидер и седем негови подчинени са обвинени за смъртта на 148 шиити и за незаконното задържане на хора след атентата срещу кортежа на Саддам в Дуджаил през 1982 г.

По-късно пред съда в Багдад Саддам Хюсеин нарече процеса “комедия”. Това стана по време на първото му изслушване в сряда като свидетел в процеса срещу него за убийството на шиити през 1982 година, съобщиха световните агенции.

След това той се обърна към иракския народ по повод кървавата вълна от насилие на религиозна основа, разтърсила страната след атентата срещу шиитска джамия миналия месец.

Саддам заяви, че най-много го боли от някои твърдения, насочени срещу иракчаните.

"Съвестта ми подсказва, че великият иракски народ няма нищо общо с това", каза бившият иракски лидер, имайки предвид атентата в Самара, който доведе по-късно до сблъсъци между изповядващи различните течения на исляма в Ирак.

Главният съдия на специалния трибунал Рауф Абдел-Рахман прекъсна обвиняемия с предупреждение, че не може да държи политически речи в съда.

Саддам отвърна, че е държавен глава. Съдията обаче го поправи, че е бил държавен глава, а сега е обвиняем.

Въпреки забележките бившият диктатор продължи да чете от предварително подготвен текст. Абдел-Рахман на няколко пъти изключи микрофона му и го подкани да говори по обвиненията. Саддам обаче продължи речта си, призова иракчаните да не се бият помежду си и похвали бунтовниците, че са съпротива срещу американското нашествие.

Това принуди съдията да закрие за медиите заседанието на съда.

Следващото заседания по процеса срещу Саддам и седемте негови приближени, обвинени за масовото избиване на шиити в град Дуджаил през 1982 година, ще бъде на 5 април.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.