Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейският съд отмени решение на финансовите министри за Франция и Германия

0 коментара

Върховният съд на Европейския съюз анулира решението на финансовите министри на съюза да отменят дисциплинарното наказание срещу Франция и Германия за нарушение на правилата за бюджетния дефицит, предаде Би Би Си.

Казусът бе внесен в съда от Европейската комисия. Върховният съд се произнесе в полза на комисията като орган, който има правомощия да прилага финансовите правила в организацията, известни още като Пакт за стабилност и растеж, които бяха изработени за регулиране на еврото. Съдът постанови, че решението на финансовите министри е несъвместимо с европейското законодателство.

Преди министрите да отменят санкциите срещу Германия и Франция, ЕК възнамеряваше да им наложи наказания, дори и глоби.

Съгласно регулациите на пакта, страните в еврозоната трябва да поддържат бюджетния си дефицит под 3% от брутния вътрешен продукт. Няколко държави обаче, сред които най-големите - Франция и Германия - нарушават правилото.

Миналия месец Европейската комисия обяви, че възнамерява да въведе промени в Пакта за стабилност, който да облекчи досегашните ограничения.

В решението на съда се посочва, че финансовите министри не могат да се разминават с правилата, залегнали в споразумението съгласно регулация 146797 ( тази регулация конкретизира правилата на пакта).

Финансовите министри на Франция и Германия отказаха да коментират съдебното решение самостоятелно. Вместо това в съвместно изявление на всички финансови министри на ЕС се посочва, че те приветстват решението, което изяснява ситуацията.

През ноември 2003 г., финансовите министри на ЕС начело с френския и германския представител гласуваха за прекратяване на предложените санкции срещу Франция и Германия, с аргумента, че ограничението за трите процента е твърде сурово.

Комисията обаче обжалва пред съда на ЕС решението на министрите. И макар ЕК да се съгласи с необходимостта от разхлабване на предвидените в пакта ограничения, тя продължи да се противопоставя на вмешателства от страна на финансовите министри.

Ограничението за трите процента и предвидените санкции и глоби при нарушаването му бяха приети, за да предотвратят възможността лошата бюджетна политика в една страна - членка да повлияе на останалите в еврозоната.

Пактът за стабилност и растеж и до днес се смята за спорен, като критиците му изтъкват, че фокусирането му върху борбата с инфлацията го прави по- неефективен да се справя с други проблеми, като бавния растеж.

По-малки държави, като Холандия, настояват всички 12 страни от еврозоната да спазват правилата.

Португалия положи големи усилия да овладее бюджетния си дефицит. Същото се опитват да направят Италия и Гърция.

С превишени дефицити са 6 от 10-те нови страни - членки на ЕС, които ще се присъединят към еврозоната - Кипър, Чехия, Унгария, Малта, Полша и Словакия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.