Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евроспоразумение за сваляне наполовина нормата за фини прахови частици до 2030 г.

0 коментара
България от години не успява да покрие сегашните норми за качество на въздуха, новите със сигурност ще са голямо предизвикателство, сн. БГНЕС

Европейския парламент и Съветът на ЕС подкрепиха предложената от Еврокомисията ревизия на директивата за качеството на атмосферния въздух, според която до 2030 г. сегашната пределно допустима норма за замърсяване на въздуха с фини прахови частици ще бъде намалена наполовина – от сегашните 20 мг на куб м. на 10 мг/куб. м.

"Това споразумение представлява крайъгълен камък за нулево замърсяване, по-чиста и по-здравословна Европа. Ревизираният закон въвежда стандартите и траекторията, от които се нуждаем, за да защитим здравето и околната среда от замърсения въздух. Това ще облагодетелства особено уязвимите групи като деца и възрастни хора и ще ни доближи до нашата цел", коментира Виргиниус Синкевичюс, комисар по околната среда, океаните и рибарството, цитиран в съобщението на Еврокомисията в сряда

Заедно с другите политики на ЕС предложената директива ще доведе до намаляване на броя на случаите на преждевременна смърт, дължащи се на фини прахови частици (ПЧ2.5), с над 75 % за десет години. Освен това ще се намалят броят и сериозността на заболяванията, които се причиняват или влошават от замърсяването на въздуха, като например респираторните и сърдечносъдовите заболявания.

Националните и местните власти ще определят конкретните мерки, които ще предприемат, за да изпълнят стандартите. За тяхното постигане значителен принос ще имат сегашните и новите политики на ЕС в областта на околната среда, енергетиката, транспорта, селското стопанство, научните изследвания и иновациите и други области.

Новата законова уредба предвижда хората, страдащи от увреждания на здравето поради замърсяването на въздуха, да имат право на обезщетение в случай на нарушение на правилата на ЕС за качеството на въздуха. Освен това ще внесе повече яснота относно достъпа до правосъдие, ефективните наказания и по-добра обществена информация относно качеството на въздуха.

Ако нивата на замърсяване на въздуха са по-високи от новите стандарти за 2030 г. през следващите години, държавите членки трябва да анализират дали са напът да се съобразят със законодателството навреме и да предприемат мерки за намаляването на фините прахови частици. По изключение ще се допуска повече време за прилагане на новите стандарти, но това ще става след обосновка на искането и солиден анализ, както и предпиемане на мерки за спазването на новите нива след края на дадената отсрочка, посочват от ЕК.

Сега Европейският парламент и Съветът ще трябва официално да приемат ревизираната директива, преди тя да влезе в сила, което става 20 дни след публикуването ѝ в Официален вестник на ЕС.

Преразгледаната директива за качеството на въздуха бе приета от ЕК на 26 октомври 2022 г. с аргумента, че годишно около 300 000 души в Европа умират преждевременно заради заболявания като астма, сърдечно-съдови проблеми и рак на белия дроб, приписвани на замърсяването на въздуха.

Замърсеният въздух също вреди на околната среда, причинявайки подкисляване, еутрофикация и увреждане на горите, екосистемите и културите. Днес еутрофикацията надвишава критичните натоварвания в две трети от зоните на екосистемите в ЕС. Това има значително въздействие върху биоразнообразието, посочват още от ЕК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.