Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Файненшъл таймс”: Политическата стагнация в България парализира реформите

3 коментара
“Файненшъл таймс”: Политическата стагнация в България парализира реформите

Политическата стагнация в България парализира реформите, които страната трябва да направи, за да влезе в ЕС. Това пише в статия на Нилс Краймайер, публикувана в броя от сряда на германското издание на “Файненшъл таймс”, цитирана от радио Дойче Веле.

Авторът напомня, че според подписания в края на април договор, България би трябвало заедно с Румъния да влезе в Европейския съюз в началото на 2007 г. Европейската комисия (ЕК) обаче постави на България задачата да извърши спешно определени реформи, сред които на първо място са корекции в правосъдната система и администрацията.

Веднага след парламентарните избори в България Европейската комисия недвусмислено заяви, че очаква бързо сформиране на правителство, така че да може да се даде час по-скоро ход на необходимите реформи, се напомня в публикацията.

Авторът на статията цитира говорителка на ЕК, според която не трябва да се забравя, че часовникът върви. Това е казано в контекста на опасенията в ЕК за задаваща се продължителна политическа стагнация в България.

Германските наблюдатели гледат с тревога на развитието в България, се казва още в статията. Зам.-председателят на Социалдемократическата фракция в Бундестага Гернот Ерлер апелира към София да даде сигнал за политическа зрялост.

“България не трябва да дава аргументи на онези, които искат да отложат уговорения план за разширяването”, заяви Ерлер, който е и председател на Германско-българския форум. Балканският експерт на берлинската фондация за наука и политика Франц-Уотър Алтман пък предупреди партиите в София да не поставят сега на преден план собствените си интереси, продължава авторът на текста.

“Всяко правителство, казва експертът, цитиран във “Файненшъл таймс”, ще бъде преценявано по това дали България ще успее да остане във влака на разширяването”. Гернот Ерлер пък обръща внимание, че в Европейския съюз се регистрира промяна с нагласата към процеса на разширяване.

“В последно време представители на Европейския парламент и депутати в Бундестага изразяват масивни съмнения относно по-нататъшната целесъобразност на този процес. Резервите се насочват не само срещу Турция или страни на територията на бивша Югославия - все повече под въпрос се поставя също приемането на България и Румъния в предвидения срок и понастоящем двете страни правят твърде малко, за да разсеят резервите срещу тяхното приемане”, завършва публикацията като цитира изказване на Ерлер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stefan Aleksandrov Pavlov
    #4

    Ia da vidim ako prodalzavame da se razvivame 6 pati po barzo ot vas, mastitit gospoda ot ES, sled kolko godini 6te ni molite na kolene da se prisaedinim, za da vi vdignem standarta? Sled okolo 20-ina li? E ami 4e az sigyrno 6te sam o6te ziv! Varnete ni sega i ako sled 20 godini ima referendym za 4lenstvoto v ES, az 6te glasyvam protiv! Pisna mi! Triabva ni samo disciplina! No lo6oto e 4e sme si samo edni prodazni prostaci i 6mekeri na drebno. Ne ni se iska da robotim...

  2. БГ
    #2

    Според вас в БГ хем се развиваме 6 пъти по-бързо от ЕС, хем не работим. Единственият начин на неразвитите да се развиват по-бързо от развитите е като работят повече. Обърканата ви агитация против членството на България в Европа намирисва на мръсничка червена пропаганда. От "омразния Запад" ли пописвате ако не е тайна?

  3. гражданин
    #1

    Българските политици от почти всичкипартии и коалиции практически не го-ворят за нищо друго, освен "Европа,присъединяване, реформи" и т.н.Дали обаче икономическите сили, ко-ито стоят зад всеки политик са същотолкова ентусиазирани? Едва ли.Едрият бизнес у нас се състои пре-димно от креатури на старата пар-тийна върхушка, криещи ограбеното отдържавата зад "бизнес" фасада. Те необичат правилата и легалността, неискат да плащат данъци, дори когатоукриването им излиза по-скъпо от са-мите данъци. За тях

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.