Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фанатизмът на Костов пречел за дясното обединение, според Стоянов

0 коментара

Бившият премиер и лидер на СДС Иван Костов бе обвинен за загубата на президентските избори от експредзидента Петър Стоянов през 2001 г. Според него кръгът от изолационисти в СДС и политическият фанатизъм на Костов пречат на дясното обединение и разчистват пътя на БСП към властта. Поддържането на подмолния дебат за лидерството в партията изсмуква жизнените ѝ сили и позволява тя да се готви за предстоящите парламентарни избори, смята Стоянов.

Обединените десни и дясноцентристки сили имат много голям шанс да спечелят следващите парламентарни избори, прогнозира Стоянов в предаването на Би Ти Ви "В десетката". Той се аргументира с факта, че симпатизантите на един десен съюз са повече от аритметичния сбор симпатизанти на десните партии. От лидерите на СДС обаче зависело дали ще случи дясното обединение.

Като допуска, че БСП е реформирана, Костов ѝ помага

За един десен съюз ще гласуват и "латентните десни избиратели, разочаровани от езика на политическия фанатизъм", отбеляза Стоянов, като посочи, че това е "краен и невъзпитан" език. Според него той се използва от кръг от хора, които не носят никаква отговорност в политиката и няма да увлекат много хора.

"Да говорим за политика, а не за възпитание", предложи Стоянов след въпрос за нежеланието на Костов да работи с него и на няколко пъти подчерта, че той бил възпитан още преди 1989 г. в семейството си да е демократ, а не фанатик.

На последния Национален съвет на СДС бившият премиер и лидер на СДС Иван Костов обяви, че моралът на му позволява да седне на една маса със Стоянов, но ще го стори ако две трети от членовете на съвета подкрепят идеята за събиране на "авторитетите в СДС", която отпадна.

"Има хора, които се обявяват за най-твърдите седесари, но те обричат хиляди да бъдат жертва на една фанатизирана политика, реагира днес Стоянов, без директно да посочи кръга от съмишленици на Костов в СДС, които бяха против безпринципното коалиране със Съюза на свободните демократи, създаден след като Стефан Софиянски напусна СДС. Заради сближаването си с НДСВ Софиянски прочете по свой адрес и обидното "помияр" в статия на Костов.

Времето между първия и втория тур на местните избори беше големият тест за СДС - дали ще се прояви като модерна дясна партия и ще направи правилния избор като подкрепи Стефан Софиянски или отново ще демонстрира провинциално поведение, заявявайки "този ни предаде", каза Петър Стоянов.

Според него съдбата на дясното пространство е била решена между първия и втория тур на местните избори, защото "преди това консолидацията не беше актуална за СДС".

В началото на предизборната кампания самият Стоянов сподели страха на своята "седесарска душа", че "една победа на Софиянски преминава през трупа на СДС" , а след катастрофалната загуба на Надежда Михайлова в София призова да бъде подкрепен Софиянски, за "да се спре нереформината БСП".

Ако не беше даден сигнал за подкрепа на Стефан Софиянски, той трудно щеше да спечели изборите, а ако бяхме загубили изборите, щеше да последва поход на БСП към властта, заяви днес Стоянов.

С апела към седесарите в София да гласуват за Софиянски, за да се спре нереформираната БСП, аргументира подкрепата на партията и нейната лидерка Надежда Михайлова.

Според Стоянов обединението на десните сили слага край на един тежък период от новата история на СДС, през който "сякаш невидима ръка насочваше СДС към политика на бягство от власт и отговорност, която разчиства пътя на БСП към властта".

Стоянов смята, че обществото не е толкова реформирано, за да си позволи да го управлява една лява партия, "защото БСП не е реформирана".

Репликата му бе по повод предупреждението на Иван Кастов пред Националния съвет на СДС, че е погрешно да се твърди, че пътят на БСП към властта е пресечен и постави въпроса "Сигурни ли сме, че БСП не е реформирана?".

Според Стоянов такъв знак, подаден от средите на СДС, увеличавал електоралната територия на БСП.

"Когато от СДС излезе този сигнал - да, те са реформирани - считайте, че техният електорат моментално се увеличава с 5 или 10 процента", заяви Стоянов.

Стоянов обвини Костов за загубата на президентските избори

Няма противоборство между Надежда Михайлова и Иван Костов в СДС, заяви зам.председателят на СДС Емануил Йорданов по БНР. Според него има различни тези, които се защитават в рамките на СДС, но съществува ясен превес на тезата, която защитава ръководството на партията. Ръководството на СДС има своите вини, но ако се съпоставят проблемите, се вижда, че за хората са по-интересни скандалите, смята Йорданов.

Като изтъкна предимството на подкрепата, дадена от СДС за Софиянски, Стоянов направи паралел между двата тура на местните избори с двата тура на президентските през 2001 г. Той припомни, че тогава СДС са го обявили за "предател", и хвърли вината за своята загуба върху тогавашното ръководство на СДС, начело с Костов.

Днес Стоянов обяви, че изобщо не очаквал да спечели президентските избори и разбрал за предстоящата загуба, когато научил, че "ръководството на нито една политическа партия" в държавата не го иска за президент. Тогава той бе подкрепен, но доста неохотно от лидера на НДСВ Симеон Сакскобургготски.

Според бившия президент една бъдеща консолидация вдясно има сериозна основа, защото повечето формации там са признали лидерската роля на СДС като естествена, защото съюзът е с най-голяма традиция и опит в управлението.

Стоянов посочи, че на последния Национален съвет на СДС дори и крайните изолационисти в партията са гласували за политиката на отваряне на съюза.

Подмолният дебат за лидерството пречи на СДС да се готви за избори

Въпросът за лидерството в СДС все още стои, защото цели организации искат оставката на Надежда Михайлова и директно посочват за лидер Иван Костов , а хората пред НДК скандираха неговото име, отбеляза Стоянов.

Според него въпросът за лидерството в синята партия не е "зловещ въпрос", ако се обсъжда открито, но ако има "подмолен характер", партията ще отклони вниманието си от предстоящите парламентарни избори - предсрочни или редовни, за които трябва да се готви. По думите на експрезидента по този начин тя ще забие поглед в "пъпа си, от което става по-неприятна за себе си и за околните". Подмолният характер на дебата за лидерството изсмуква жизнените сили на партията, предупреди Стоянов.

За юнака и коня

"Аз съм напълно удовлетворен от това, което правя в момента, заяви Стоянов.- Това, че имам възможност да изказвам своя гледна точка, да помагам за консолидация на дясното, за мен е съвсем удовлетворително. Конят на юнака е само един, т. нар. бял кон, и няма как всички да се качим на този кон. Юнакът пък без тези, които го следват, също е нищо. Сам юнак на коня също не е в състояние да промени нещата".

"Никой не е питал самия Иван иска ли да се върне като лидер на СДС", каза още Стоянов, защото актуалният въпрос не е дали Костов ще се върне, а дали има да предложи "ново политическо меню", което да предложи.

Стоянов не отговори директно дали би приел да се кандидатира за лидер и "успокои" тези, които го подозират в подобни амбиции, че заминава в чужбина, където имал ангажименти и ще се върне догодина.

Бившият президент сам не знаел "дали участва или не участва в политиката". В предизборната кампания се бил включил, за да помогне. В същото време той си приписа заслугата за промяна в политиката на СДС: "Удовлетворен съм затова, защото, пак казвам, политиката на СДС се промени просто за 3 месеца пред очите ни - тя се отвори".

По повод "завръщането в политиката" Стоянов прибегна до образа на граф Монте Кристо -"да се върнеш, за да отмъстиш на всички онези, които по един или друг начин не са били съгласни с теб". За него това било крайно неприемливо, когато става въпрос за една "истинска, конструирана по европейски тертип политика". Не можем да се връщаме в политиката, за да разчистваме сметки. В политиката си струва да се върнеш, ако ще внесеш нещо позитивно, ако ще продължиш нещо, което е направено, заяви бившият президент.

"Няма да хвърля камък по Иван Костов"

Няма да хвърля камък по Иван Костов, не ми прилича, заяви Стоянов на въпрос за отношението му към скандала с дарението за фондация "Демокрация" и твърденията, че Майкъл Чорни е превел 200 000 долара.

Стоянов заяви, че не е хората, които казват "така му се пада" за Костов и смята, че към него трябва да се отнасят с подобаващо уважение.

Бившият президент каза това с уговорка, че има политически различия с Иван Костов, включително и за отварянето на СДС и на него не трябва да му се спестяват критики. В същото време обаче бившият президент нарече нелепо Костов бъде демонизиран заради фондацията от хора, които са го славословили, докато е бил на власт. "Това оставя неприятно усещане", каза Стоянов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.