Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ферхойген разочарован от България и Румъния заради Ирак

0 коментара

Еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген заяви снощи в Париж, че е разочарован от България и Румъния заради подкрепата им за САЩ в иракската криза, но подчерта, че Европейският съюз има нужда от тези две държави.

Изказването на еврокомисаря не дава абсолютно никакви основания да се притесняваме за преговорите, обяви говорителят на МВнР Любомир Тодоров. Външният министър Соломн Паси пък изрази учудване от думите на Ферхойген. Той напомни, че само преди дни, на среща в Брюксел, пред него и министър Кунева еврокомисарят е подчертал, че процесите на разширяване на ЕС и процесите в Съвета за сигурност на ООН, където се обсъжда иракската криза, нямат нищо общо.

Въпреки че мога да разбера, аз съм разочарован от решението на България да подкрепи САЩ и на Румъния да изпрати войски, каза еврокомисарят на конференция снощи във Френския институт за международни отношения, цитиран от АФП. Но, допълни той, стратегическите интереси имат приоритет и за да гарантираме стабилността на Балканския регион, имаме нужда от България и Румъния.

Ферхойген припомни, че решението София и Букурещ да бъдат поканени да се присъединят към ЕС "беше взето по време на косовската криза, и то по настояване на Франция". Според комисаря "ние не можем да се делим на про- и антиамерикански настроени".

Помолен за коментар външният министър Соломон Паси, който в момента е на посещение в Япония, заяви в интервю за БНР, че е изненадан от това изявление на Ферхойген. Той направи уговорката, че не е запознат с думите на еврокомисаря, но посочи, че кризата в Ирак не е и не може да бъде пречка пред интеграцията на страната в ЕС. Същата теза била споделена и от Ферхойген по време на срещана им в началото на тази седмица в Брюксел.

След разговора си с Паси еврокомисарят заяви и пред българските медии, че процесите в ЕС и в СС на ООН са две различни неща.

Днес говорителят на МВнР изтъкна, че повечето медии са акцентирали само върху частта за разочарованието в изявлението на Ферхойген. В пълнотата си изказването обаче не носело никакви притеснителни моменти за евроинтеграцията ни.

Илчев: Това е по-скоро лична оценка

Шефът на парламентарната външна комисия Станимир Илчев изрази надежда, че Ферхойген е изразил по-скоро лична оценка, която няма да получи развитие и формализация през нито една от институциите на Европейския съюз. Проблемът не е между България и която и да е страна от ЕС, а във визията на отделните страни от съюза по това как да се третира кризата свързана с Ирак, допълни той.

БСП: Правителството поставя на риск датата за членство в ЕС

Говорителят на БСП Ангел Найденов определи изявлението на Гюнтер Ферхойген като "силно обезпокоително". Това е поредният ясен сигнал, че европейските партньори оценяват силно критично изразяваните от правителството становища и заемани позиции, каза Найденов. Според него позицията на България по иракската криза е "прибързана, небалансирана, формирана при отсъствие на активен диалог и на консултации с нашите европейски партньори и институции".

БСП изтъкна като опасност да бъде забавен преговорният процес, който не е само резултат на експертна подготовка и на механично отваряне и затваряне на глави, а в голяма степен и на благоприятен политически климат. Незатварянето на оставащите глави в преговорите с ЕС поставят под въпрос датата и срока, който сме си поставили за приключване на преговорния процес до средата на 2004 г., каза говорителят на БСП. По думите му това от своя страна може да постави под въпрос самата дата за членство на България.

БСП очаква на заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност към президента в понеделник кабинетът да представи цялостен анализ на последиците и рисковете при операция срещу Ирак.

Външно министерство: Преговорите с ЕС продължават интензивно

Преговорите ни с Еврокомисията по незатворените глави продължават интензивно, посочи днес говорителят на МВнР Любомир Тодоров. По думите му България вече имала практическата готовност да затвори глава 24 - "Правосъдие и вътрешен ред".

На вчерашното си заседание правителството одобри поправките в съдебния закон. След като през декември Конституционният съд отмени 44 текста от тях, екипът на Антон Станков трябваше да изготви ревизиран вариант на измененията. Станков обяви, че заедно с министъра по европейските въпроси Меглена Кунева са ги изпратили за становище и в Еврокомисията. Говорителят на Външно поясни, че становището на ЕК все още не е изготвено и не е било получено от българска страна.

По думите му от Евросъюза отчитали еднозначно напредъка ни в тази област. По редица от обективните критерии, които се следят в процеса на присъединяване, българските показатели били много по-добри от показателите на голяма част от десетте, които ще станат пълноправни членове на ЕС през следващата година. Това ни дава основание да продължаваме с оптимизма в процеса на нашето присъединяване, независимо от сложната международна обстановка, която обективно забавя процеса поради значителната ангажираност на органите на ЕС, заяви Тодоров.

Преди няколко дни той изтъкна, че България "не си е написала домашното" и затова през последните три месеца няма затворени глави в преговорите с ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.