Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фермерите пробиха полицейските заграждения в Брюксел, 900 трактора преминават през града

8 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Около 900 трактора, по данни на местната полиция, са пристигнали днес в Брюксел на продължаващите фермерски протести, предаде белгийската новинарска агенция Белга.

Неин кореспондент съобщи, че тази сутрин няколко земеделци са успели да пробият полицейските заграждения и са започнали да замерят с яйца сградата "Лекс" близо до площад "Робер Шуман", където се помещава част от Съвета на Европейския съюз.

Полицаите на място са били принудени да отстъпят, след като фермерите са пробили барикадите и са започнали да замерят с тор силите на реда и техните автомобили. Полицейска кола е била смачкана от трактори.

Сн. ЕПА/БГНЕС

Няколко пожара са избухнали по пътя на тракторите, оставящи зад себе насред пътя си бали сено и гуми. Един от тях е бил потушен от противопожарната служба.

Сн. ЕПА/БГНЕС

Местни медии съобщават, че преди зазоряване трактори са проникнали дори в историческия център на белгийската столица и са достигнали до площад "Гран плас".

Земеделците имат разрешение да протестират пред основните сгради на институциите на ЕС.

Сн. ЕПА/БГНЕС

Фермерите са започнали да пристигат в Брюксел в очакване на срещата на министрите на земеделието на страните членки на ЕС. Най-сериозният въпрос за обсъждане е търговско споразумение с МЕРКОСУР, за което ЕС в момента преговаря с няколко държави от Южна Америка. Докато белгийските фермери трябва да изпълняват строги условия, търговското споразумение ще отвори врати за месо и зърно, за чието производство безконтролно се използват най-различни хормони и пестициди, твърдят протестиращите.

"Ако фермерите няма да могат да произвеждат храна във Фландрия, тогава край на историята, както за нас, така и за потребителите", заяви представителят на фермерите Стийн Зелдерло.

Фермерите смятат, че ги използват като разменна монета за индустриалния износ от Германия и че правилата, които се прилагат за тях в Европа, ще бъдат отхвърлени в полза на по-евтините доставки на храна от Южна Америка.

Те също така отхвърлиха поетите от Европейската комисия ангажименти, като отлагането на задължителното оставяне за угар на определени ниви, определяйки ги като "капка в морето, която за известно време ще умиротвори фермерите".

"Няма да спасим земеделието така. Европа не разбира, че държи злато в ръцете си. Имаме най-плодородната почва в Европа в комбинация с най-благоприятния за производство на храна климат. Правилата за безопасност на храните при нас в Белгия са също най-строгите в Европа", заяви Евелин Дедонкер от профсъюза "Обединени млади фермери".

Според нея по-евтината продукция подбива цената, която и без това е ниска, което кара земеделските организации да настояват за достойно заплашване. "Искаме да ни плащат за продукцията, а не със субсидии. Не искаме да бъдем зависими от някой, който да решава колко ще получаваме всяка година", каза в заключение Дедонкер.

ЕС се готви да удовлетвори исканията на фермерите

Русия използва храните като оръжие и е виновна за ниските цени на земеделските стоки в ЕС, заяви днес белгийският земеделски министър Давид Кларинвал, след като председателства заседанието на своите колеги в Брюксел, преминало под обсадата на стотици трактори.

Забелязахме присъствието на земеделците пред сградите на Съвета на ЕС, това е поредната от много подобни прояви в Европа, посочи той. Земеделците понасят последиците от много трудна обстановка на пазара и са притеснени за своето бъдеще. Основните въпроси, които поставят, са свързани със строгите европейски правила за опазване на околната среда при тяхната дейност. Виждаме все по-голямо разминаване между тяхното всекидневие и европейското законодателство. Руснаците използват въпроса за храните, особено за зърното, като оръжие. Ниските цени са повлияни и от руските действия в Украйна, добави Кларинвал.

Той допълни, че европейските земеделци поставят въпроса за разликите в изискванията, при които работят те и техните колеги извън ЕС. Държавите от ЕС са единни в мнението, че нещата не може да останат така и че са необходими спешни решения, каза Кларинвал. Белгийското председателство на Съвета на ЕС поиска предложения за опростяване на правилата, получихме над 500 идеи и ги предадохме на Европейската комисия, поясни министърът.

По неговите думи се обмисля какво да се направи с търговските споразумения на ЕС с чужди държави. Ще продължим подкрепата за украинския внос на селскостопански стоки, но е необходимо по-добро решение как те да достигат до пазарите извън ЕС. Руснаците използват обстановката, за да дестабилизират Европа и Украйна, коментира Кларинвал.

Еврокомисарят по земеделието Януш Войчеховски заяви, че ще предложи отпусканата на европейските земеделци държавна помощ да бъде предоставяна и догодина. По неговите думи днес повечето държави от ЕС са подкрепили предложенията на комисията за по-малко бюрокрация и за необработваемите площи.

Целият европейски пазар вече е засегнат от украинския внос на земеделски стоки и това на първо място се дължи на действията на Русия и пречките, които тя създава за корабоплаването в Черно море, посочи Войчеховски. По неговите думи в последните две години ЕС изнася за Украйна стоки за около 10 милиарда евро повече, отколкото внася от тази страна, но в областта на земеделието европейският износ е за 6 млрд. евро, а вносът от Украйна е за 25 млрд. евро.

По неговите думи бъдещето на търговското споразумение с държавите от Меркосур ще бъде определено с политическо решение. Войчеховски настоя държавите от ЕС да подхождат "по-гъвкаво", когато предоставят помощ на земеделците при "извънредни обстоятелства".

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. The Rock
    #8
    Отговор на коментар #7

    ДА ти се връща, на тебе и на децата ти!

  2. lubo
    #7
    Отговор на коментар #1

    тамън се връщам от Бразилия. Пожелавам ти да се разболееш от рак, причинен от палмово масло (примерно). Бразилците блъскат боб с ориз всекидневно. Не пият мляко (имало лактоза), не ядат хляб (имало глутен). Пестициди и хормони навсякъде.

  3. lubo
    #6
    Отговор на коментар #3

    ти канадски домати ял ли си ? Що говориш глупости ? Ще ядем месо от австралийски щрауси, така ли ? И от какъв зор ?

  4. lubo
    #5
    Отговор на коментар #4

    Като ще си говорим на "келеш" имай пред вид, че келеша в случая си ти, защото хабер си нямаш, за какво говориш. Поне да си бе направил труда да прочетеш статията. Къде фермерите са поискали субсидии ? Субсидиите са измислени именно от келеши като теб. Фермерите искат заплащане за труда си, а не да им се подиграват. Няма как храната хем да е качествена, хем да е евтина. Проблемът е културен.

  5. Коментарът е изтрит в 10:25 на 7 март 2024 от автора.
    #4
  6. Калико Джо
    #3

    Реално, ако Европа вложи тия грешни пари в земеделието на Африка ще получим по-евтина продукция и ще намалим емиграционния натиск. А и както е в САЩ, не е необходимо милиони да се занимават с земеделие във всяка страна, няколко района д интензивно селско стопанство могат да осигурят прехраната на цяла Европа. Как могат САЩ, Канада, Австралия, Чили или Аржентина да имат конкурентно селско стопанство без държавна помощ, а нашите селяни не могат?

  7. anton nikolov
    #2

    Трябва да се сложи край на текезесарската политика на субсидиране на хрантутници, които стават все по-лакоми.

  8. The Rock
    #1

    Гнусни и алчни субсидирани изчадия! А хората от Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай не трябва ли да ядат бял хляб???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.