Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Фич" потвърди 'BBB' рейтинга на България с положителна перспектива

5 коментара
"Фич" потвърди 'BBB' рейтинга на България с положителна перспектива

Международната рейтингова агенция Fitch Ratings ("Фич") потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута 'BBB' с положителна перспектива, съобщиха от Министерството на финансите. Положителната перспектива отразява понижението на макроикономическите рискове по линия на COVID-19 и по-високата устойчивост на икономиката, както и продължаващия напредък към еврозоната, се посочва в съобщението. Според рейтинговата агенция краткосрочните негативни рискове, свързани с пандемията и несигурността от изборите, до голяма степен се компенсират от перспективите за значителни финансови ресурси от ЕС и ангажираността към поддържането на макроикономическа и фискална стабилност.

Рейтингът на страната е подкрепен от добрата външна и фискална позиция, надеждната политическа рамка от членството в ЕС и дългогодишното функциониране на режима на паричен съвет. Оценката е ограничена от потенциалния растеж, поради неблагоприятните демографски развития, които могат да повлияят на публичните финанси в дългосрочен план. Индикаторите за управление и ниво на доход слабо надхвърлят медианата на държавите със сходен рейтинг.

"Фич" очаква икономическият растеж на България да се ускори до 4.7 процента през 2021 г. спрямо оценката от 3 процента през февруари. Възходящата ревизия отразява по-доброто от предвиденото възстановяване на БВП през първото тримесечие на т.г. и очакваното засилване на вътрешното търсене и износа през втората половина на годината. Ниският процент на ваксинация в България в сравнение със средното за ЕС ниво поражда някои отрицателни рискове, свързани с пандемията, но според агенцията е малко вероятно властите да въведат по-строги ограничителни мерки, които биха повлияли значително на икономическата активност в страната.

В средносрочен план, инвестициите се очакват да бъдат водещ фактор за растежа, доколкото България ще е един от основните бенефициенти от бюджета на ЕС през следващите години. Анализаторите от Fitch вярват, че значителният размер на средствата по Механизма за възстановяване и устойчивост /МВУ/ ще подкрепи растежа на икономиката, който е оценен на 3,9 процента през 2022-2023 година.

Рейтинговата агенция оценява бюджетния дефицит /на начислена основа/ на 5 процента от БВП през 2021 г. /спрямо 5,5 процента медиана за държавите със сходен рейтинг/, повлиян най-вече от свързаните с COVID-19 разходи. Очакванията са дефицитът да се свие до 2 процента през 2023 г., което ще задържи отношението дълг/БВП под 30 процента /спрямо 57 процента в държавите със сходен рейтинг/. Fitch определя плана за въвеждане на еврото през 2024 г. като реалистичен. Банковият сектор на страната е оценен като ликвиден и добре капитализиран.

Основните фактори, които биха могли да доведат до повишаване на рейтинга, са напредък към присъединяването към еврозоната и подобряване на потенциала за растеж на икономиката, водещо до по-бързо сближаване на нивата на доходите до това на държавите с по-висок рейтинг. Фактори, които биха могли да доведат до понижаване на рейтинга, са неблагоприятни политически развития, които да намалят доверието в икономическото възстановяване; продължително нарастване на публичния дълг; материализиране на условни задължения в баланса на държавния бюджет или по-слаби перспективи за растеж.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Alexander1998
    #5
    Отговор на коментар #2

    Ти сериозно ли си мислиш, че това е в резултат от Служебния кабинет на пРезидента??? :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

  2. Коментарът е изтрит в 16:15 на 24 юли 2021 от автора.
    #4
  3. анита хегерланд
    #3

    Перспективата ни в еврозоната може да бъде позитивна, само ако банковата система стане стабилна, прозрачна, интелигентна като швейцарската. За тази цел нашите специалисти трябва да проучат техния опит, да потърсят тяхното съдействие и да я защитат преди навлизането на еврото в България. Ако постигнем това, ще имаме още един голям доход: всички бизнеси, които имат нужда от свежи пари ще се обръщат към нашите банки, ще станем "банков център" на различни бизнес интереси. Нашите фирми не могат да предоставят такъв растеж на банковата ни система, който да се отрази благоприятно и на данъците, но външният бизнес може...

  4. Нато Натов
    #2

    Къъде са Баце, седнал на горска полянка, до него медицинският и финансов експерт Кирчо Ананиев, да коментират тази новина?

  5. eagle_eye
    #1

    Чудесно - Да отментнем поредната герберска пропагандна фатасмагория като напълно развенчана - "светата" Тиква не е фактор за приличния ни кредитен рейтинг! Макар че от слугинските медии твърдяха обратното при всеки удобен случай.
    Рейтинга ни бива сериозно подкрепен от стабилния Валутен съвет и членството ни в ЕС и всички облаги произтичащи от този факт, а бива подкопаван от негативната демографска ситуация.
    Всъщност, ако имахме прилично управление и усещане за базова почтеност и честност в държавата,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.