Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Фич" потвърди рейтинга на България ‘BBB’ с положителна перспектива

4 коментара
"Фич" потвърди рейтинга на България ‘BBB’ с положителна перспектива

Международната рейтингова агенция Fitch Ratings ("Фич") потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута ‘BBB’ с положителна перспектива.

Рейтингът на България е подкрепен от нейната силна външна и фискална позиция в сравнение с държавите със същия рейтинг, надеждната политическа рамка от членството в ЕС и дългогодишното функциониране на режима на паричен съвет. От друга страна, неблагоприятните демографски фактори тежат на потенциалния икономически растеж и на публичните финанси в дългосрочен период. Положителната перспектива отразява плановете за членство на страната в еврозоната, което може да доведе до по-нататъшни подобрения в показателите за външната позиция на страната. Въпреки политическата нестабилност, от рейтинговата агенция вярват, че властите остават ангажирани с приемането на еврото от 1 януари 2024 г., като рисковете около този срок са свързани главно с изпълнението на конвергентните критерии. Като се има предвид високата несигурност относно бъдещата динамика на инфлацията през следващите две години, рисковете от забавяне на приемането на еврото след 2025 г. се увеличават. Това е балансирано от ясен ангажимент на местно и европейско ниво за ускоряване на процеса.

Fitch Ratings оценяват растежа на БВП за тази година на 3,5% (при 3 от предходна прогноза) поради по-доброто от очакваното развитие на икономиката през първата половина на годината. През второто полугодие на 2022 г. стабилното представяне на енергийните сектори и силният растеж на износа частично ще компенсират отрицателното въздействие от намаляването на реалния разполагаем доход и спада на инвестициите. Пренасянето на неблагоприятни ефекти и забавянето на частното и публично потребление ще намалят икономическия растеж през 2023 г. до 1,4% (при 3,8%, които се очакваха в оценката на рейтинга през юни). Растежът на инвестициите трябва да се увеличи в съответствие с увеличените средства от ЕС през следващата година. Fitch Ratings очакват растежът да се нормализира през 2024 г. и да се върне на нива около 3%.

От Fitch Ratings повишават тяхната прогноза за средногодишната инфлация (ХИПЦ) на 13,1% през 2022 г. и 9,2% през 2023 г., съответно от 11,8% и 6,0% в оценката им през юни. Те очакват инфлацията да остане двуцифрена през първото тримесечие на 2023 г. и да се забави до 5,5% на годишна база в края на годината. Цените на храните, енергията и транспорта са основните фактори за инфлацията, но ценовият натиск нараства и в други сектори, особено в услугите. Пренасянето на влиянието от високите цени на енергията към неенергийни компоненти може да ограничи положителното въздействие на ефектите от базата през следващата година и вероятно да тласне базисната инфлация нагоре.

Бюджетният дефицит се прогнозира да остане като цяло непроменен през 2022-2023 г. - около 3,8% от БВП, в съответствие с текущата медиана за страните с рейтинг „BBB“. Служебното правителство реши да предложи за първите месеци на 2023 г. удължителен закон на бюджета за 2022 г., запазвайки разходите и въведените мерки непроменени. Fitch Ratings очаква по-бавният икономически растеж да доведе до по-ниски данъчни приходи, докато очакваното изплащане на дивиденти от държавните енергийни компании трябва да запази като цяло общите бюджетни приходи непроменени през 2023 година.

Основни фактори, които биха могли да доведат до положителни действия по рейтинга са: напредък към присъединяването към еврозоната, включително по-голямо доверие, че България отговаря на критериите за членство и вероятния срок за приемане на еврото; подобряване на потенциала за растеж на икономиката, например чрез въвеждане на структурни и управленски реформи за подобряване на бизнес средата и/или ефективно използване на средствата от ЕС.

Фактори, които биха могли да доведат до негативни действия по рейтинга са: значително забавяне на присъединяване към еврозоната, дължащо се например на неизпълнение на критериите за конвергенция или неблагоприятно развитие на икономическата политика; период на енергиен недостиг в България или в държави, които са важни търговски партньори на страната или повишен риск от такъв сценарий, чието материализиране значително ще понижи перспективите за растеж в сравнение с текущите очаквания на рейтинговата агенция. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #4
    Отговор на коментар #3

    Вaн Килмep #2 бeз дa иcкa e oбяcнил зaщo peйтингът „ВВВ cтaбилeн“ e зaпaзeн, въпpeки зулумлуцитe зa 5,5 млpд. нa Xapвapдcкитe aфepиcти Киpчo и Кoкopчo. Зaгaтнaл гo e във втopaтa чacт нa пиcaниeтo cи, пoнeжe e зaбpaвил кaквo e пиcaл в пъpвaтa. „Oт cтpax“ Бopиcoв дa нe ce въpнe нa влacт, нe ни пуcкaли в Шeнгeн, знaчи oт cъщия „cтpax“ нe ca ни пoнижили peйтингa. Явнo ФИЧ ca cигуpни, чe тoй нямa дa дoпуcнe aфepиcтитe дa дocъcипят дъpжaвaтa и нe пoнижaвaт peтингa „ВВВ cтaбилeн“, кoйтo му дaдoxa в пaндeмичecкaтa 2020 г., кoгaтo цял cвят бeшe в лoкдaун, a Бългapия имaшe peкopдни 3 млpд.€ ПЧИ.:)

  2. ефрейтора
    #3

    Интересно , много интересно . Пазарите , тези независими букмейкъри , искат вече 10/десет/ пъти по-висока лихва за отпусканите заеми на България . Но кредитния рейтинг е същия. Малий...

  3. Вал Килмър
    #2

    При такава новина през 2020 г. Борисов се яви на живо по всички телевизии и назидателно каза, че всичко в държавата е ОК и не вижда причини да си даде оставката. Сега Борисов мълчи и не коментира, защо ли, защото опорката му, че ПП е довела икономиката на България в колапс рухна. С нетърпение очаквам какво ново ще измисли. Не комнетира и блокирането на България в Шенген и от Австрия, защо ли, защото знае, че това блокиране е заради възможността ГЕРБ отново да управляват България. Европа никога няма да ни допусне до Шенген, ако ГЕРБ се върне на власт, защото това беше причината за блокирането на България за Шенген.

  4. анита хегерланд
    #1

    САЩ са най-големият финансист в света и ние спешно трябва да изучим правилата и номерата му. В този смисъл добра идея е да се посочи мястото и институцията, които да събират данни от фондови, суровинни и банкови борси и институции, така че нашият бизнес да купува най-изгодно валута и суровини.
    Нови бизнес модели за масово производство, което е най-подходящо и за нас, е това на Джесика Симпсън. Тя продава името си на подбрани производители на масови стоки за средните американци. Така в нейния бранд

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.