Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Филчев призова да се ограничат гражданските права, за да преборим престъпността

0 коментара

Главният прокурор Никола Филчев днес призова законодателната власт да засили контрола на държавата над престъпността, с цената на ограничаване на част от индивидуалните граждански права. На 30-минутна среща с президента Георги Първанов обвинител №1 е изложил идеите са за промени в Наказателно-процесуалния кодекс.

Винаги има проблем между индивидуалните човешки права, от една страна, и обществената нужда от бързо и ефективно правосъдие, от силен социален контрол, от друга, обясни пред медиите главният прокурор след срещата си с Първанов.

"Ако анализираме криминогенната ситуация, състоянието на престъпността, ако вземем предвид ръста на убийствата, грабежите, изнасилванията, ако вземем предвид нарастването на престъпленията на "белите якички" - в каква посока, според вас, трябва да са промените - в засилване на гаранциите за правото на защита на един обвиняем или обратното - в създаване на едни по-ефикасни закони, които ще позволят по-бързо престъпниците да отиват в затвора?", запита риторично Филчев журналистите. Отговорът на обвинител №1 бе:" Очевидно е, че са нужни промени, които да засилят контрола. Просто е". Очевидно е, че прекалената толерантност към гражданите създава по-голяма опасност за самите граждани, допълни той.

Запитан изрично това означава ли хората да се откажат от част от правата си, Никола Филчев отговори утвърдително "Да, за да получат повече".

Като пример обвинител №1 посочи последните законодателни промени в САЩ след 11 септември 2001 г., свързани изцяло със засилване на контрола. Последната идея на Пентагона била да се създаде картотека на гражданите.

МВР и прокуратурата искат повече свобода при прилагането на спецсредства

Главният прокурор Никола Филчев заяви, че не се вълнува от въпроса за увеличаване на прокурорското задържане от сегашните 3 на 7 или на 10 дни с мотива, че не очаква особен ефект от това. Идеята лансира шефът на отдел "Следствен" Цеко Йорданов в четвъртък. Така заподозрените щели да стоят в ареста, за да имат време разследващите да намерят повече доказателства и да се изключи възможността обвиняемите да заличат следите на престъплението.

След срещата си с президента, Филчев призова парламента да приеме спешно промени в НПК или пък специални закони за борба с корупцията и с организираната престъпност.

По думите му криминогенната обстановка в България, наличието на криминална диктатура налага бързи законови промени, които за 2-3 месеца да доведат до резултат. Филчев добави, че криминалната диктатура е не по-малко опасна от политическата диктатура, но докато политическата не ни плаши толкова, то криминалната може да те убие, ограби и др.

Част от мерките за борба с организираната престъпност, които главният прокурор подкрепя и които е изложил днес пред Георги Първанов, са засилване на използването на специалните разузнавателни средства, внедряването на агент провокатори, защитата на свидетели.

Контраразузнаването да може да използва специални разузнавателни средства без разрешение на съда, поиска и главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов, цитиран днес от в. "Дневник". Според Борисов НСС е специална служба, която отговаря пряко за националната сигурност и малко от делата ѝ стигат до съда, където спецсредствата се прилагат като доказателства.

Неотдавна управляващото мнозинство в парламента промени Наказателно-процесуалния кодекс в посока увеличаване на контрола върху специалните разузнавателни средства, като прие те да се използват само когато има образувано следствие. Веднага след приемането от МВР се оплакаха, че това ще блокира дейността на контраразузнаването.

В коментар по темата шефката на Софийския Окръжен съд и член на Висшия съдебен съвет Нели Куцкова заяви по БНР, че контраразузнаването не може да използва СРС-та без никакъв контрол. По думите ѝ, при дискусии по този повод миналата година било обсъждано не премахването изобщо на съдебния контрол, а за НСС да не важат кратките срокове, в които другите служби получават право да използват СРС. Точно обратното заявява директорът на контраразузнаването Иван Чобанов. Пред в."Дневник" той казва, че миналата година, на съвещание на председателите на окръжните съдилища е била лансирана идеята разрешенията за използване на спецсредства от НСС да стават по административен ред, а през съда да минават само тези, които могат да представляват доказателство.

Промените в законите, свързани с борбата срещу престъпността, бяха посочени като основен приоритет от политическите сили в парламента за есенната сесия. Предстоят поправки в НК, НПК и закона за използването на специални разузнавателни средства. В парламента е внесен и законопроект за изменение и допълнение на Закона за МВР. Предвижда се възможността НСБОП да има служители под прикритие в престъпни групи, както и в държавни органи, застрашени от корупция и престъпна дейност, каквото право досега имаше единствено НСС.

Според Нели Куцкова, основният проблем е че в България липсва цялостна концепция за противодействие на престъпността - както законодателно, така и на ниво изпълнителна власт.

Против възможността НСС да използва спецсредства без санкция на съда се обяви и юристът от НДСВ Константин Пенчев. Според депутата, единствено разрешението на съда би гарантирало, че при използването на СРС службата спазва правата на гражданите.

В писмото си до премиера и парламентарния шеф от миналия петък президентът Георги Първанов настоя за приемането на нов закон за използването на СРС, който да спази "деликатния баланс" между използването на СРС за разкриване на престъпления и защитата на гражданите от незаконно подслушване.

Президентът Първанов призова още да бъдат разгледани законопроектите за промени в Наказателния кодекс. МВР посочи като наложителни около 20 изменения в НК - на наказателно-правната характеристика на кражбата на моторни превозни средства, кражбата на оръжие и боеприпаси с цел по-късното им използване за престъпна дейност, както и на текстове, свързани с борбата срещу фалшификаторите на пари.

Правителството гласува поправки в Наказателния кодекс в четвъртък

Министър-председателят Симеон Сакскобургготски приветства подкрепата на президента Георги Първанов в изключително важни области, свързани с мерките за ефективна борба срещу престъпността, заяви днес правителственият говорител Димитър Цонев.

Той съобщи, че още в четвъртък правителството ще приеме законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, предложен от министъра на вътрешните работи Георги Петканов.

От 5 до 15 години затвор ще е наказанието за нерегламентираният достъп до класифицирана информация, в зависимост от последиците от извършеното престъпление за националната сигурност и суверенитета на страната.

До 6 години затвор предвиждат промените за посредническата дейност при търговия с оръжие и стоки с възможна двойна употреба, извършвана от и към територията на страната.

До 5 години лишаване от свобода се предвижда за незаконна сеч и съхранение на дървен материал. Въвеждат се нови състави на престъпление във връзка със Закона за горите - както и по-строги наказания. Вече ще бъдат обхванати всички гори, а не само включените в държавния горски фонд.

Ще бъде разширено приложението на квалифицирания състав на престъплението "измама" - предвиждат се санкции за извършваните измами в обменните бюра. Кражбата на кабели също ще се наказва вече много по-строго.

Предстои да се приемат изменения и допълнения с оглед ефективното противодействие при изпирането на пари в съответствие с изискванията на Европейската комисия.

В заключителните разпоредби се предлагат изменения и допълнения в Наказателно процесуалния кодекс за разширяване възможностите за използване на специални разузнавателни средства с оглед ефективното разкриване и предотвратяване на тежки престъпления.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.