Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Филчев си намери оправдание, за да не се отчита

0 коментара

Главният прокурор Никола Филчев поиска да се отчита всяка година пред президента, парламента и Министерския съвет и това да бъде записано в Закона да съдебната власт.

В писмо, изпратено днес до шефа на НС Огнян Герджиков, премиера Симеон Сакскобургготски и правосъдния министър Антон Станков, Филчев предлага да се запише нова разпоредба в закона.

Текстът гласи: "Всяка година Народното събрание, президентът и Министерският съвет на Република България получават и обсъждат доклада на главния прокурор за дейността на прокуратурата по спазване на законността, и определят приоритетите в борбата срещу престъпността", съобщиха от пресслужбата на Върховната касационна прокуратура.

Филчев изпрати предложението си за отчетност два дни след като бе огласена идея на магистрати при предстоящите промени в съдебния закон да залегне и децентрализацията на прокуратурата. Според закона сега прокуратурата е единна и централизирана и всички прокурори са подчинени на обвинител №1.

Идеята е тя да се раздели на самостоятелни юридически лица, а главният прокурор да упражнява методически контрол, съобщи в. "Сега" преди два дни.

Конструкцията е сбъркана, посочи неотдавна и главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов, който обясни липсата на единство в борбата на институциите срещу престъпността с факта, че никой не е началник на главния прокурор.

Щом чу, че ще го превърнат само в методически надзорник на прокурорите, Филчев тутакси се сети за варианта, който лансира още преди половин година. Още тогава обаче юристи коментираха, че каквито и отчети да се предвидят, без промени в структурата на съдебната власт, контролът над главния прокурор и подчинените му магистрати е невъзможен. А това, че сега съдебният закон не предвижда подобни отчети, е само търсене на оправдание за непрозрачността на прокуратурата, коментираха юристи.

Това предложение по принцип е великолепно, коментира идеята на Филчев зам.министърът на правосъдието Севдалин Божиков пред Mediaool.bg.

Той обаче припомни, че близка до тази възможност е предвидена и в сега действащия закон за съдебната власт. Според последните промени в него от м.г. Висшият съдебен съвет (ВСС) може за изисква информация от съдилищата, прокуратурите и следствените служби и "да разглежда и публикува, включително и в Интернет, годишен доклад за дейността на съдилищата, прокуратурите и следствените служби, обобщен от министъра на правосъдието въз основа на изпратените от съдилищата, прокуратурите и следствените служби годишни доклади и статистически данни".

Филчев, а също и подчинените му прокурори, на няколко пъти обаче отказват да предоставят информация, поискана им от ВСС. Последният подобен случай е с делото срещу Бриго Аспарухов за унищоженото досие на приятеля му Атанас Тилев, агент на бившето Първо главно управление на Държавна сигурност. В този случай се появиха сериозни съмнения, че прокуратурата незаконно е прекратила делото, по което има обвинителен акт срещу бившия шеф на разузнаването и само съдът би могъл по закон да го прекрати.

Самият Филчев даде да се разбере, че съдиите няма да видят делото, ако се окажело, че нямат разрешителни за работа с класифицирана информация, с удоволствие би им дал преписката. От решението на ВСС изминаха близо двайсетина дни и в съвета още не са получили информация от прокуратурата.

Според Божиков предложението на главния прокурор, е част и от общото задължение, което сега съществува за ВСС.

В писмото си до институциите Филчев сам пише, че "прокуратурата трябва да се отчита пред обществото и да извършва своята дейност в условията на прозрачност". Той припомня, че "по силата на закона днес всички действия и актове на прокурора, в това число и на главния прокурор, се контролират от съда. Всички кадрови и финансови въпроси на прокуратурата се решават от Висшия съдебен съвет".

Поправките в съдебния закон ще са приети до края на годината

Поправките в съдебния закон трябва да бъдат приети до края на годината, а да бъдат внесени в парламента до средата на ноември, съобщи още Божиков. Те ще трябва да осигурят приложението на практика на конституционните поправки, свързани с несменяемостта, мандатността и въведения функционален имунитет за магистратите.

Божиков каза също, че в министерството не е постъпвал проект за децентрализация на прокуратурата.

Миналата седмица екип от министерството, който работи върху проекта, се е срещнал с магистрати във всички апелативни райони.

Обсъждани били мандатността и дисциплинарните наказания на магистратите, които ще се конкретизират в закона. Не коментирахме конкретни предложения, а обсъждахме принципа, каза Божиков.

Според поправките в закона, които сега ще бъдат приети, провиненията и съответно наказанията ще се разделят на леки и тежки. Идеята е по-леките санкции, които са за по-леки провинения да се налагат от преките ръководители, а тежките от ВСС. Това е изцяло нова процедура, обясни Божиков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.