Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Философията на терора

0 коментара

Идеята е стара, колкото човешката история, хладнокръвна сметка, правена от фанатици през вековете - че убийствата на невинни хора или заплахата за тях може да служи като брутално ефективно средство за осъществяването на определена кауза.

Но все пак съвременната епоха на масов тероризъм, кулминиращ с разрушителните самоубийствени атентати срещу едни от най-значимите символи на американския престиж и власт, датира от малко повече от три десетилетия.

Поглед в историята

"Ако погледнете древните гърци, римската история, библейските разкази - всички елементи са там, обяснява Ариел Мерари, експерт по тероризма от университета в Тел Авив. Това са актове, които ние като вид винаги сме били способни да извършим и сме правили. Но като международен политически феномен, тероризмът е сравнително нов."

В края на 60-те години станахме свидетели на вълна отвличания на пътнически самолети. Първото беше извършено през 1968 г. от радикална палестинска фракция, а след това последваха много други в името на нещо, което тогава беше сравнително малко известно - палестинската кауза.

С успех, в смисъл на внимание от страна на световната общност, се появиха много последователи на идеята. Различни леви и националистически групировки съществуваха в Западна Европа и Латинска Америка през 70-те и 80-те години и много от тях използваха терора като своя тактика. Арената се разшири до най-далечните краища на света, а списъкът с целите нарасна, като включи летища, кораби, посолства.

Тероризъм. Идеята му е да се всее парализиращ страх в сърцата на враговете. Да се извърши акт на насилие с тежки последици, отиващи отвъд моментното зрелищно проливане на кръв или разрушение. Това изисква тотално скъсване с фундаменталните ценности, върху които е изградена цивилизацията. Идеите, които захранват терористичната дейност, са възможно най-отдалечени от всякаква етична философия, обяснява Том Морис, бивш преподавател по философия в университета Нотр Дам. Те включват отношение към човека като обикновено средство към целта. Те му придават само инструментална стойност, а не истинска стойност като човешко същество.

Общественото отвращение, предизвикано от терористичните атаки, е част от целта, но по особен начин извън нея. Тероризмът, както го виждаме днес, е продукт на ерата на медиите, визитна картичка на глобалната култура, в която известността и общественото клеймо са тясно свързани.

"Цялата идея, в известен смисъл единствената идея, е да се привлече внимание към каузата", обяснява Роуън Гунаратна от Центъра за изследване на тероризма и политическото насилие в Единбург, Шотландия. Понякога битката за тероризма е битка за семантика. "Терорист" е епитет, пред който се стряскат дори и най-закоравелите терористи. Когато Държавният департамент на САЩ периодично обновява списъка си на терористични организации и страни, които ги подкрепят, преценката често е съпроводена с протести.

Но монетата има две страни - репресивните режими често наричат терористи тези, които се борят срещу тях. Така че кой е терорист и кой е борец за свобода?

Дори десетилетия след деянието отговорът понякога е ясен, понякога не. Нелсън Мандела е обичан и уважаван държавник по целия свят. Но с последната вълна от насилие в Близкия Изток претенцията на палестинския лидер Ясер Арафат, че е водач и държавник, често се оспорва.

Границата между партизанската борба и тероризма винаги се е установявала трудно. Изправени срещу мощен враг, бунтовническите движения и партизанските сили използват тактика, която в някои отношения напомня на тероризма, разчитайки на тайната подготовка, изненадата и дързостта и понякога насочвана срещу цивилни, а не военни обекти.

Това, което много хора наричат тероризъм, вероятно може да се дефинира по-точно като война с ниска интензивност, смята Ариел Мерари от Тел Авив. Ужасяващите удари срещу Световния търговски център и Пентагона, при които пътнически самолети бяха използвани като оръжия, могат да поставят началото на ера, в която терорът и реакцията в отговор слабо ще се различават от война. "Атаки като тези със сигурност са безпрецедентни и смятам, че ще имат огромно влияние върху отношението на света към тероризма като цяло и конкретните извършители в частност", казва Мерари.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.