Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финландия, Дания и Швеция са най конкурентните икономики в Европа

0 коментара

Четири години, след като лидерите на ЕС декларираха желанието си до 2010 г. съюзът да се превърне в най-динамичната и основана на науката икономика в света, много от държавите-членки се опитват да отбележат напредък в изпълнението на тази цел, се посочва във Втория преглед на Лисабонската стратегия, извършен от Световния икономически форум (СИФ), съобщава БТА.

Докато Финландия, Дания и Швеция в много отношения изпреварват САЩ, то други страни - предимно тези от южна Европа са толкова назад, че дори някои от присъединяващите се държави ги изпреварват по много от критериите, се посочва в документа.

Все пак, в него се подчертава, че много е постигнато за изпълнението на целта на Лисабонската стратегия, но остават доста предизвикателства и темпото на реформите трябва да се ускори. Целта за превръщането на икономиката на ЕС в най-конкурентoспособната в света до 2010 г. е постижима, но трябва да ѝ се обърне повече внимание, заяви главният икономист на СИФ доктор Аугусто Лопес-Кларос.

По критериите от Лисабон най-конкурентната икономика е Финландия, следвана от Дания и Швеция. В пет от общо 8 категории Финландия е на първо място, а в останалите се нарежда на второ, трето или четвърто място.

Великобритания има най-висока оценка сред страните извън Северна Европа и сред четиримата членове на Г-7 от ЕС. Испания, Италия, Португалия и Гърция се представят относително слабо в 8-те оценявани категории. Противно на повечето очаквания, Испания изпреварва Италия, която е член на Г-7, в 6 от 8-те категории.

САЩ нямат толкова добри резултати като трите северноевропейски държави, но изпреварват еврозоната и като цяло, и в повечето категории. В две от областите, смятани за изключително важни за икономическия растеж и конкурентната способност - иновации и бизнес условията, резултатът на САЩ е най-високият сред всички оценявани страни, включително и тримата северноевропейски лидери.

Оценката на СИФ показва, че ЕС трябва да насочи вниманието си основно към три области, за да постигне целта на Лисабонската стратегия: подобряване на условията за иновации и научно-развойна дейност, развитие на по-силно информационно общество и създаване на такива бизнес условия, които да стимулират икономическата активност на частния сектор.

Сред присъединяващите се страни Естония е поставена на първо място по критериите от Лисабон. Словения е втора. Страните от първата вълна на разширяването заемат челните места сред всички присъединяващи се държави.

Ако се сравняват трите най-добре представящи се присъединяващи се страни с четирите държави от ЕС с най-ниски резултати, то присъединяващите се страни на практика са по-добри по всички критерии, с изключение на единния пазар и телекомуникациите, където разликите са твърде малки.

Турция - единствената страна, която няма определена дата за влизане в ЕС, в много от категориите и в цялостното класиране има малко по-добри резултати от България и Румъния, които трябва да станат членове на съюза през 2007 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.