Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фирми молят Е.OН за разсрочено плащане на тока

3 коментара
Фирми молят Е.OН за разсрочено плащане на тока

“Е.ОН България“ съобщи, че получава множество писма от стопански потребители, които искат разсрочено да си плащат тока, тъй като имат проблеми с дългове на свои клиенти. Електроразпределителното дружество, което снабдява с ток Североизточна България, е внесло предложение до Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) и министерства да бъде приета такава възможност, съобщи пред журналисти в четвъртък председателят на Управителния съвет на доставчика Гюнтер Шуберт.

Той посочи, че в момента “Е.ОН България“ плаща авансово на Националната електрическа компания (НЕК) количествата ток, а на нея клиентите се издължават месец след срока за отчитане на консумацията им, а често и по-късно. Така забавянето на плащанията, основно от държавни компании и институции, е за сметка на доставчика на ток, който има да си прибира 4-5 млн. лв. от тях за наплатени сметки.

Компанията не желае да прибягва до принудително прекъсване на електроснабдяването. Шуберт даде за пример проблема с ВиК-Добрич, което дължи близо 1.5 млн. лв., но ако му бъде спрян токът, хората в региона ще останат без вода.

Дискриминация от ДКЕВР

От компанията обърнаха внимание върху своеобразната дискриминация от страна на ДКЕВР, която при спора за тримесечното отчитане на електромерите, въведено в Западна България от ЧЕЗ, постанови, че трябва да се плаща за консумирана енергия, а дистрибуторите са задължени да плащат предварително.

Е.ОН търси съдействието на регулатора и ресорните ведомства за сключване на споразумение с НЕК за изчакване на онези плащания на тока, които са забавени от държавни фирми и институции.

Според Шуберт по-трудно е да се промени начинът на техните плащания към НЕК и от авансови те да станат постфактум. Приемането на разсрочени плащания обаче ще омекоти в известна степен удара на световната икономическа криза в България, който се очаква да се усети реално догодина.

Уговорки за поскъпването на тока

Ако следващото лято ДКЕВР разреши умерено поскъпване на тока, но процентът на постъпленията от него да е по-справедливо разпределен между всички участници по веригата, тогава “Е.ОН България“ може дори да увеличи инвестициите си, заяви Хуберт Лехнер, старши вицепрезидент "Централни функции" в компанията.

При повишаването на цената на тока с 15%-17% от 1 юли 2008 г. всички доставчици се оплакаха, че основните приходи отиват в НЕК, друга част в електроцентралите, а за тях остава само един процент от увеличението.

От Е.ОН още не са правили разчети с колко може да се повиши цената на тока догодина. Като нереална бе коментирана от Шуберт възможността за замразяване на тарифите. Според него това може да стане, само ако никой по веригата за производство, пренос и доставка на ток не промени цената си и инфлацията е нулева.

От цената, която дружеството ще получи догодина, ще зависят основно инвестициите, както и дали ще се предприемат съкращения на персонал. За Е.ОН в България работят около 2 хил. души и засега не планираме намаляването на броя им, каза Шуберт. По думите му окончателното решение обаче зависи от цената, определена от регулатора, и от това дали профсъюзите няма да поставят искания за голямо повишение на заплатите.

Шуберт допълни, че в условията на криза увеличаването на инвестициите в електромрежата ще е добре за българските фирми, които годишно получават поръчки за 100 млн. лв. от германската фирма.

От компанията отново заявиха, че ДКЕВР не може да определя разходите на електроразпределителните дружества за допълнителните услуги, които извършват, като например определянето на такса за прекъсване и повторно включване на електроенергията. Гюнтер Шуберт се позова на Закона за енергетиката, според който допълнителните услуги не подлежат на регулиране.

Преди около два месеца регулаторът реши да въведе обща цена от 19 лв. за тази услуга, която в момента различните дружества таксуват различно. Решението се обжалва в съда от ЧЕЗ и Е.ОН, които отказват да свалят цената си от около 40 лв.

Поради тази причина държавната комисия ги заплаши със санкция от 20 хил. лв., която също може да бъде обжалвана. Заседанието на ВАС по делото е насрочено за март 2009 г., каза Лехнер.

Шуберт увери, че прекъсването на тока на некоректните платци и възстановяването му наистина струва 40 лв. Ако се съобразим с решението на ДКЕВР, това ще е за сметка на лоялните потребители, каквито са 95 на сто от клиентите, и ще се получи кръстосано субсидиране, посочи шефът на компанията.

Той е възмутен, че ДКЕВР обяви решението пред медиите, без преди това да информира и дискутира със засегнатите дружества, за да се намери прагматично и приемливо решение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lucky
    #3

    много администрация, много нахлебници , много чантаджии и накрая хората които със сетни сили си пластат многобройните данъци и такси са отножо без вода, без ток без...., на всичко отгоре пластат и всички сметки на циганите

  2. mimi
    #3

    До кога ще търпят този Шушулов

  3. ivan
    #1

    mn tok

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.